שתף קטע נבחר

חשד: אנרכיסטים הציתו שדה סמוך להתנחלות

12 פעילי שמאל נעצרו ליד בית עין שבגוש עציון בחשד שהציתו חורש טבעי. המתנחלים: פעם שלישית שהשטח נשרף

שוב התלקחות סמוך לבת עין: 12 פעילי שמאל אנרכיסטים נעצרו על-ידי כוחות הביטחון בחשד שניסו להצית שדה של מתנחלים סמוך להתנחלות בת עין שבגוש עציון. החשודים הועברו לחקירה במשטרת מחוז ש"י. לטענת המתנחלים, זו הפעם השלישית שהשטח נשרף בשלושת השבועות האחרונים על-ידי אותם גורמים.

 

האש שהוצתה כילתה כ-50 דונם של חורש טבעי ואילו האנרכיסטים, מהם 5 ישראלים והשאר זרים, הועברו לטיפול במשטרת מחוז שי שם הם נחקרים כעת.


"תג מחיר" של פעילי השמאל? (צילום: באדיבות מועצה אזורית גוש עציון)

 

האירוע החל בשמונה בבוקר כאשר קבוצה של 30 אנרכיסטים מלווה במספר צלמים של רשת אל-ג'זירה הגיעה לאזור, התחלקה לשתי קבוצות והציתה אש במספר מוקדים. במקביל,  החלו האנרכיסטים לשתול עצי זית בשטח שנשרף.

 

לטענת המתנחלים, מדובר בשיטה ידועה של השמאל להשתלט על אדמות. "ברגע שהשטח נשרף ועליו צומחים עצי זית המנהל מתקשה לקבוע למי שייך השטח ובדרך כלל נמנע מעקירות".

 

לפני כשבועיים נעצרו 6 פעילי שמאל זרים ופלסטינים לאחר שהציתו שדה באותו אזור ממש ושוחררו זמן קצר לאחר מכן. אדמות המריבה מצויות כמאה מטרים מבתי ההתנחלות בת עין, על גבול הקו הכחול של היישוב במדרון של נחל צופית.


החשודים בהצתה הבוקר (צילום: באדיבות מועצה אזורית גוש עציון)

 

"מדובר באדמות של יהודים מאז 1934 שננטשו במהלך מלחמת העצמאות", מספר יקי מורג, רכז הביטחון של בת עין. "יחד עם זאת, אין לנו שום תביעה על האדמות האלה, אנו לא מתכוונים להתיישב עליהם או לעבד אותם. על כן אנו לא מבינים מה ההשתוללות הזאת, מדוע הם מתנכלים אלינו פעם אחר פעם כאשר אנו בסך הכול אוכלוסייה שקטה שנמנעת מחיכוך עמם".

 

מורג הוסיף כי "הסיפור הזה נמשך כבר שנה וחצי ואנו סובלים מהצתות כמעט מדי שבוע. אתמול ושלשום אותם אנרכיסטים שרפו עצים בני 90 שנה בעוקף א-מוחטר, עצים הנמצאים בחורשה של קק"ל סמוך לכפר עציון. מאז תחילת המאבק נשרפו כ-55 אלף עצים של קק"ל בגזרת אבו-טווין כמה עשרות מטרים מבתי היישוב בת עין".

 

המתנחלים: לגרש את האנרכיסטים הזרים הביתה

המתנחלים מוחים על אוזלת ידה של המשטרה בטיפול באותם פעילי שמאל. "מדובר בריטואל קבוע של דלת מסתובבת", אומרים ביישוב. "המשטרה יודעת במי מדובר, זו לא קבוצה גדולה מדי של אנשים, ומשום שישנה מדיניות לא לעצור אזרחים זרים, הם משוחררים מייד ונעצרים כעבור כמה ימים על אותם המעשים בדיוק".

 

יאיר וולף, סגן ראש המועצה האזורית גוש עציון, אמר ל-ynet כי צריך לגרש אותם. "ההשתוללות הבלתי נסבלת של אנרכיסטים בסמוך ליישובים יהודיים חייבת להסתיים. במידה והם מגיעים מחו"ל, על המדינה לגרש אותם ולוודא באופן נחרץ שלא יחזרו".

  

ממשטרת מחוז ש"י נמסר בתגובה כי צה"ל העביר אליהם 12 מעוכבים בחשד למעורבות באירוע,

והם נמצאים בהליך זיהוי וחקירה. עוד נמסר כי "נבדקת מעורבותם באירועים קודמים באזור, מתוך כוונה למצות את הדין עמם ולאתר את החשודים שחוזרים על המעשה".

 

במשטרה הדגישו כי באירוע דומה לפני שבוע הורחקו מהאזור 6 פעילים לתקופה של 14 יום וכעת נבדקת הימצאותם של חשודים אלו באירוע הנוכחי.

 

מריה לואיס, דוברת ארגון פרויקט הסולידריות עם הפלסטינים אשר הצית את האש, אמרה ל-ynet: "מדובר בשטח פלסטיני פרטי. יש לנו את כל המסמכים המוכיחים שהשטח שלנו. האש היתה מבוקרת, במטרה לפנות את השיחים בשביל לעבד את האדמה. לישראלים ולזרים שנעצרו יש את כל הזכויות להיות שם. הטקטיקה של הצבא הישראלי למנוע כניסה לשטחים פלסטינים, היא במטרה לספח אזורים נוספים לשטחי ההתנחלויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא פעם ראשונה. החשודים בהצתה
צילום: באדיבות מועצה אזורית גוש עציון
מומלצים