שתף קטע נבחר

עיתונאי ערבי: אבו מאזן התעקש על הקפאה לחינם

"הצד הפלסטיני נפל קורבן לדמיון הגדול כי הפסקת הבנייה בהתנחלויות היא רווח", טוען עיתונאי ערבי בכיר הידוע בדעותיו הליברליות. בטורו האישי פירט כיצד תרמה עקשנות הנשיא הפלסטיני למשבר הפוליטי בארה"ב וחיזקה את ממשלת נתניהו

קול אחר נשמע בעולם הערבי בסוגיית הקפאת הבנייה: עבד אל-רחמן ראשד, המשמש כמנכ"ל רשת "אל-ערביה", החליט לנצל את טורו בעיתון הלונדוני "א-שרק אל-אווסט", כדי לתקוף הנשיא הפלסטיני אבו מאזן על רקע התעקשותו על השבתת הבנייה בגדה. לטענתו, עקשנות זו חיזקה את ממשלת נתניהו ואף גרמה למפלת המפלגה הדמוקרטית בבחירות אמצע קדנציה בארצות הברית.

 

אמנם מדובר "רק" באיש תקשורת, ולא במנהיג פוליטי או בראש מדינה, אך ראשד נחשב דמות משפיעה בעולם הערבי בעלת דעות ליברליות ובלתי צפויות. תחת הכותרת "המתנות של הנשיא הפלסטיני", האשים ראשד את אבו מאזן בכישלון פוליטי, שאפשר לנתניהו "לחמוק מהמשא ומתן ממנו חשש".

 

"תמורת 90 יום של הקפאת הבנייה העניק הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן) לישראל 20 מטוסי קרב, העניק לה 20 מיליארד דולרים ועורר את תאבונם של התורמים היהודים ברחבי העולם לתמוך בבניית בתים ודירות בגדה המערבית ובירושלים הכבושה", כתב ראשד. "לולא תנאי ההקפאה, אולי הישראלים לא היו זוכים בכל זאת. הצד הפלסטיני נפל קורבן לדמיון הגדול כי הפסקת הבנייה בהתנחלויות היא רווח".


"אבו מאזן עודד את היהודים לתמוך בכוח בהתנחלויות" (צילום: רויטרס)

 

לטענתו, התמיכה של ארצות הברית בעמדת אבו מאזן אף תרמה למשבר הפוליטי בו מצוי כעת אובמה. "מבין הישגיו של הנשיא עבאס ניתן למנות גם את התבוסה שהוא הנחיל למפלגה הדמוקרטית בבחירות האחרונות, אשר איבדה את תמיכת היהודים האמריקנים לטובת המפלגה הרפובליקנית המתחרה, בשל מה שכינו 'עמדותיו הקיצוניות של אובמה כלפי ישראל'", ציין ראשד.

 

"וכל זה תמורת מה? הסיבה אינה השבת הגדה המערבית או חילוצה של ירושלים הכבושה, ואפילו לא השבת כמה אלפי פליטים פלסטינים לבתיהם. כל המערכה היא בשל התעקשות להקפיא את בניית הבתים והדירות בהתנחלויות", הוסיף.

 

"נתניהו ערמומי - הפך את הבעיה לרווח"

לצד הביקורת על התנהלות אבו מאזן, שרק פגעה לדעתו בפלסטינים, שיבח ראשד את דרך פעולתו של ראש ממשלת ישראל. "אם אתם רוצים שיעור בערמומיות - ראו מה עשה נתניהו", כתב, "הוא הפך את הבעיה לסחורה רווחית.

 

"מאז התעקש אבו מאזן על התנאי הזה הוא רשם ארבעה הישגים רווחיים: הוא פטר את נתניהו מהמו"מ שממנו הוא חשש בגלל אופי ממשלתו, הוא העסיק את האמריקנים בדברים שוליים

בשנתיים החשובות ביותר של הנשיא אובמה, הוא עודד את היהודים הקיצוניים לתמוך בכוח בהתנחלויות וגרם לאובמה למהפך בעמדתו - במקום להעניש את נתניהו, הוא נתן לו גמול. כל זה כדי להקפיא את הבנייה בכמה התנחלויות לכמה זמן".

 

ראש הוסיף כי הטרגדיה הגדולה לדעתו, איננה הענקת מטוסי הקרב לישראל, או הסיוע בסך 20 מיליארד דולר, אלא גרוע מכך: "המערכה הפכה את נתניהו לגיבור בעם ישראל ובקרב רבים מהיהודים ברחבי העולם, שכן הוא אמר 'לא' לאובמה. הוא הביס את הפלסטינים ללא כדור אחד או מו"מ. נתניהו חזר לשלטון עם הרכב של ממשלה חלשה, שחשב שלא תחזיק אלא חודשים בודדים. היום הוא מנהיג פוליטי משמעותי. האם מישהו יכול לומר לנו מה הנבחרת הנפלאה ברמאללה מתכננת?"

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. התעקשות ריקה מתוכן
צילום: AFP
נתניהו. "הביס את הפלסטינים ללא מו"מ"
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
אובמה. "איבד תמיכת היהודים"
צילום: AFP
מומלצים