שתף קטע נבחר

ירושלים: התגלתה בריכת רחצה בת 1,800 שנה

הרומאים ידעו איך להנות: בריכת רחצה שהתגלתה בחפירות של רשות העתיקות בירושלים הייתה ככל הנראה רק חלק מבית מרחץ בן כ-1,800 שנה ששימש את חיילי הליגיון העשירי של רומא

בריכת רחצה שהייתה חלק מבית מרחץ רומי מהמאות ה-2-3 לספירה התגלתה בחפירות של רשות העתיקות בירושלים, במהלך עבודות לקראת הקמת מקווה טהרה לגברים ברובע היהודי בעיר.

 

ד"ר עופר שיאון, מנהל החפירה מטעם רשות העתיקות, סיפר כי במקום נחשפו מספר אגני רחצה ואריחים שנטבעו בחותמת הלגיון העשירי הרומאי "פרטנזיס", המעידים על כך שבניית המבנה הייתה באחריותו.


בריכת הרחצה - מבט מלמעלה (צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות)

 

"מאות רעפי החרס שנמצאו על רצפות הבריכה מעידים כי היא הייתה מקורה", מוסיף ד"ר שיאון. "נראה שבית המרחץ שימש את החיילים שהתיישבו במקום אחרי דיכוי מרד בר-כוכבא בשנת 135 לספירה, עם הקמת העיר האלילית 'איליה קפיטולינה'".

 

בין החפירות התגלתה הפתעה נוספת: טביעת רגלו של כלב, שכלל הנראה היה שייך לאחד החיילים הרומאים והוטבעה במקרה, או כאקט הומוריסטי, על חותמת הלגיון שעל אחד הרעפים.


עבודות באתר החפירה (צילום: שלומי עממי, באדיבות רשות העתיקות)

 

יובל ברוך, ארכיאולוג מחוז ירושלים ברשות העתיקות, טוען כי התגלית חשובה גם בקנה מידה ירושלמי: "למרות חפירות ארכיאולוגיות נרחבות ביותר שבוצעו ברובע היהודי, עד כה לא התגלה בו ולו מבנה אחד של הלגיון הרומי. היעדר הממצא, הוביל למסקנה ש'איליה קפיטולינה',העיר הרומית שקמה אחרי חורבן ירושלים, היתה קטנה ושטחיה היו מוגבלים.

 

הממצא החדש מעיד שהיא היתה גדולה יותר ממה שהערכנו קודם. למידע על 'איליה קפיטולינה' יש ערך רב מאוד במחקר על ירושלים, משום שהיא זו שקבעה את אופיה ומראה הכללי של ירושלים העתיקה כפי שהיא מוכרת גם בימינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכלב הרומאי: טביעת רגל
צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות
מומלצים