שתף קטע נבחר

הגננת מזוהה עם הסיינטולוגיה, אין אישור לגן

בשל מצוקה מאשרת עיריית ת"א שימוש חורג לגנים פרטיים. בקשת "גן פפה", שמשרד החינוך מאשר, נדחתה - כי מפעילתו מזוהה עם הסיינטולוגיה. נציג ש"ס: "אסור לתת לכת דריסת רגל". סגנית ראש העיר ממרצ: "רדיפה ודעה קדומה"

עיריית תל אביב סירבה לאשר לגן ילדים משכונת נחלת יצחק לפעול במבנה שלא נועד לפעילות חינוכית, במסגרת ההקלות הניתנות לגנים בעיר, לאחר שאחת מהטענות שהועלו נגדו הוא שמנהלת הגן מזוהה עם כת הסיינטולוגיה. הגן, לגילאי שנה עד 4, פועל במקום בהצלחה כבר עשר שנים, אולם כעת הוא עלול להיסגר בשל פעילות חורגת במבנה.

 

פנייתה של בעלת "גן פפה", ענת יליזרוב, הועלתה השבוע לדיון במליאת מועצת העיר, דיון שהיה אמור לעסוק בפן התכנוני גרידא. אלא שבמהלך הדיון עלתה סוגיית הסיינטולוגיה, שזכתה לגינויים מצידם של מספר חברי מועצה. לכך מתווספת העובדה כי בכניסה לדיון חילקו פעילי "המרכז הישראלי לנפגעי כתות" חומרי הסברה בהם הפצירו בחברי המועצה להתנגד לבקשתה של יליזרוב.


גן פפה. פועל באישור ופיקוח משרד החינוך (צילום: דנה קופל)

 

"הדאגה שלנו היא לילדי הגן, כי בסמיכות רבה אליו ישנם מוסכים וממולו תחנת דלק", אמר ל-ynet חבר המועצה וראש סיעת הליכוד ארנון גלעדי, שהתנגד לבקשה. יש לציין כי בשל מצוקת הגנים הקיימת בעיר, נוטה עיריית תל אביב לאשר ולהקל על גני ילדים ופעוטונים פרטיים רבים לפעול במבנים במסגרת מה שמוגדר כ"שימוש חורג מייעודו המקורי של המבנה".

 

גלעדי לא התכחש לעובדה שהסיינטולוגיה הייתה חלק מהשיקולים בהחלטתו: "פעילות דת הסיינטולוגיה נאסרה באירופה, ולכן לא ראוי שתהיה גם במסגרת חינוכית בתל אביב". חבר המועצה מש"ס, בנימין בביוף, פנה בנושא לראש העיר ואמר כי "משרד החינוך אסר על כניסתם של מדריכי הכת לבתי ספר, לאחר שהבין שלימודי התכנים הם הרסניים לבני הנוער. אסור לתת לכת זו שום דריסת רגל בעירנו ובלאו הכי יש לנו בעיות שונות".

 

"בהמשך לא ישקלו שיקולים גזעניים"

מנגד, אמרה סגנית ראש העיר מיטל להבי מסיעת מרצ כי "מבחינה פדגוגית, הגן מתנהל ברישיון של משרד החינוך והוא מפוקח. הגננות בו הן בעלות תעודה ועברו הכשרה מקצועית, בניגוד לגנים אחרים".

 

להבי התייחסה לטענות על משקל אמונתה של מפעילת הגן בהחלטת המועצה ואמרה כי היא אינה מתערבת בנושאים אלו. עם זאת ציינה כי גם מי שטענו בדיון על החשש למתן גושפנקא לגן סיינטולוגי הקפידו לומר כי דבריהם אינם טיעון אלא "נאמרים לשם ידיעה". סגנית ראש העיר אמרה כי "יש בכך רדיפה ודעה קדומה על רקע אמונה במקום שהוא בכלל לא רלוונטי". היא ציינה כי לגן שמורה הזכות לערער על ההחלטה לוועדה המחוזית, "ואני בטוחה ששם יהיו מי שישקלו שיקולים תכנוניים ולא שיקולים גזעניים".

 

מנהלת הגן יליזרוב הסבירה כי מדובר ב"גן נורמטיבי לחלוטין שפועל לפי תכנית של משרד החינוך ומפוקח על ידו, ופעילותו נקבעת על ידי יועצת פדגוגית".

 באשר לטענות המבניות ציינה יליזרוב כי למוסד "יש אישורים כתובים בנושא איכות הסביבה, לאחר שבדיקות שעשתה העירייה מצאו שהגן תקין לחלוטין. יש לגן גם אישורי הנדסה, כיבוי אש ועוד, ואנו מחויבים לשלום ובטיחות הילדים".

 

בשיחה עם ynet התייחסה יליזרוב גם לסוגית האמונה ואמרה: "אנו מסרבים לתת לילדינו להיות מעורבים באג'נדה הפוליטית של מישהו שמחפש כותרות בעיתונות ומבקש לעורר מחלוקות במקום שאינן קיימות. הטיעון בנושא הסיינטולוגיה אינו רלבנטי. אמונתי הפרטית ואין זה משנה מהי, בודהיזם, הינדואיזם... אינה רלבנטית לנושא".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גן פפה. "אמונה פרטית אינה רלוונטית"
צילום: דנה קופל
"לא ראויה למסגרת החינוך בת"א". גלעדי
צילום: עופר עמרם
מיטל להבי. "שיקול גזעני"
צילום: עופר עמרם
מומלצים