שתף קטע נבחר

עונש כבד: עד 20 שנה בכלא לחסידי אליאור חן

אחד מארבעת חסידיו של "הרב המתעלל" - שהורשעו בטלטול ילדים, כפיתתם באזיקים, הצמדה לתנור והאכלה בצואה - נידון ל-20 שנות מאסר. שניים אחרים ייכלאו ל-17 שנה. השופטת: הם איבדו צלם אנוש, הלוואי שאמון הילדים הכבויים לא אבד לעד

השופטת מתחה קו ברור בכל הנוגע לפגיעה בחסרי ישע: בית המשפט המחוזי בירושלים גזר הבוקר (יום ג') עונשי מאסר כבדים על חסידי "הרב המתעלל" אליאור חן, שהורשעו בהתעללות קשה בילדים. על אחד מארבעת ה"חסידים", דוד קוגמן, נגזרו 20 שנות מאסר, ושניים אחרים - אברהם מסקלצ'י ושמעון גבאי - יישבו 17 שנים בכלא. רועי צורף, שחלקו בפרשה היה קטן יותר, נשלח לכלא לשנתיים וחצי.

 

לצפייה בגזר הדין המלא - לחצו כאן

 

 

בהכרעת הדין כתבה השופטת נאווה בן-אור כי "הנאשמים ערערו על ההבנה הבסיסית שילדים צריכים להיות מוגנים בפני רוע" וכי "הלוואי שאמונם של הילדים הכבויים לא אבד לעד". השופטת הדגישה ש"במעשיהם איבדו הנאשמים כל צלם אנוש" וכתבה שהם "חתרו במעשיהם תחת התשתית המוסרית היסודית ביותר של החברה האנושית".

 

הארבעה הורשעו במאי השנה בשורה של עבירות התעללות קשות. העבירות כללו בין השאר טלטול ילדים, כפיתתם באזיקונים וחבלים, הצמדה לתנור חשמלי, שפיכת אלכוהול וזריית מלח על פצע, סגירה במזוודה ועוד. אמם של הילדים שבהם התעללו, ושהורשעה כי הפקירה את ילדיה למעשיו של "הרב המתעלל", נידונה לפני חצי שנה לחמש שנות מאסר. משפטו של אליאור חן עדיין מתנהל.


חסידי אליאור חן מכסים פניהם בבית המשפט, הבוקר (צילום: גיא אסיאג)

 

בן-אור כתבה כי הנאשמים, ובמיוחד קוגמן ומסקלצ'י, "פגעו פגיעה עמוקה ביכולתם של ילדים קטנים לשים מבטחם באנשים בוגרים. הם פגעו פגיעה אנושה בחסרי ישע, וערערו ערעור חמור על ההבנה הבסיסית".

 

"הנאה חייתית משימוש בכוח"

בן-אור הוסיפה להשתמש במילים קשות נגד הארבעה. "הנאשמים לא איבדו את יכולת השיפוט המוסרי שלהם, כי אם את עמוד השדרה המוסרי שלהם. הנאשמים ידעו היטב בעת מעשה כי הם עושים מעשים חמורים ואכזריים...". היא קבעה כי גילוי הבנה ל"יצרים שפלים" ו"הנאה חייתית מהשימוש בכוח כלפי חלש" יהיה משום מתן גיבוי לצחוק שצחקו הנאשמים כשהביטו בתמונות מראהו המעוות ממכות של אחד הילדים.

 

לאחר הקראת גזר הדין סירבו הנאשמים להגיב, וההלם ניבט מפניהם. פרקליטו של מסקלצ'י, עורך דין יהודה שושן, אמר כי מדובר בגזר דין קשה מאוד: "הכרעת הדין לא שיקפה את המציאות, והתיק היה מונע מאינטרסים כאלו ואחרים. מעשיו של הלקוח שלי פחותים בהרבה ממה שיוחס לו, זהו עונש מהקשים ביותר שהוטלו, ואנחנו מתכוונים לערער על הכרעת הדין בבית המשפט העליון".

 

עורך הדין יאיר נהוראי, המייצג את שמעון גבאי, אמר: "מדובר בעונש חמור מאוד. אנחנו נלמד את גזר הדין ונשקול לערער לעליון". עורך הדין צדוק חוגי, המייצג את רועי צורף, הגדיר את העונש "קיצוני בחומרתו", והבטיח לערער גם כן: "הלקוח שלי כפר באישומים נגדו".

 

האכילו בצואה, חסמו הנשימה בנייר דבק

כתבי האישום נגד הארבעה כללו 22 סעיפים המגוללים 40 מקרים. דוד קוגמן (24) הואשם בין השאר כי נהג עם חלק מחברי הקבוצה לטלטל ולנער בעוצמה רבה את הילדים, תוך שהם אוחזים בהם בידיים וברגליים. הם גם נהגו לכפות את ידיהם ורגליהם של הילדים בעזרת אזיקוני פלסטיק וחבלים. 

 

לפי כתב האישום, בפברואר 2008 הצמיד קוגמן יחד עם אחד מחברי הקבוצה את אחד הילדים לתנור חשמלי והזיז אותו רק לאחר שעורו נחרך והתקלף. לאחר מכן שפך אלכוהול על הפצע וזרה עליו מלח. הילד נזקק לניתוח השתלת עור ברגליו.

 

כתב האישום נגד אברהם מסקלצ'י (25) מתאר כיצד התעלל בילדים באמצעות פטיש מעץ. באחד המקרים, שרף את

אצבעותיו של אחד הילדים, כפת אותו באמצעות חבל, הכניס כיפה לפיו, וחסם את נשימתו בעזרת דבק נייר. מסקלצ'י וקוגמן הכניסו את הילד למזוודה בגודל חצי מטר ומנעו ממנו משך זמן אוכל ושתייה.

 

עוד נכתב בכתבי האישום כי הם סגרו את אחד הילדים במזוודה במשך שלושה ימים והאכילו ילד אחר בצואה, וכי באחת הפעמים השקו שני ילדים - בני 5 ו-7 בערק - עד שהקיאו. בשלב מסוים, התלונן אחד הילדים על מסכת האלימות הקשה ובתגובה הם היכו אותו נמרצות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חסידיו של אליאור חן. טלטול וכפיתה באזיקונים
צילום: גיל יוחנן
אליאור חן. פעלו בהשראתו
צילום: אליאור חן
מומלצים