שתף קטע נבחר

ספקי האינטרנט מפקירים את הגולשים

כשהמשטרה הוציאה צו שנוי במחלוקת לחסימת אתרי הימורים, ספקי האינטרנט צייתו. אף אחד מהם לא פעל נגד ההחלטה, והם גם לא ממהרים לעזור לאיגוד האינטרנט שהגיש עתירה בנושא

ביולי השנה נקטה המשטרה בצעד חסר תקדים כשהורתה לספקי אינטרנט, ללא צו בית משפט, לחסום גישה למספר אתרי הימורים של רשתות ויקטור צ’נלדר וסטאן ג’יימס, ואתר keshcard.com למכירת כרטיסים בתשלום המאפשרים לשלם באינטרנט בלי לחשוף פרטי אשראי, בין השאר באתרי הימורים.

 

לא מובן מאליו שספקי האינטרנט, גופים עסקיים, יילחמו על חופש הביטוי והעיסוק של הגולשים ואתרי ההימורים. כן מתבקש שהם יילחמו על חופש העיסוק שלהם, ועל החופש שלהם לספק ללקוחות חיבור אינטרנט בלתי מופרע ונטול אפליה, ולא לשמש כזרוע של הרשות המבצעת. אם המדינה רוצה למנוע הימורים באינטרנט, הם צריכים להגיד, עליה לפעול ישירות נגד מפעילי האתרים ונגד המהמרים. אם היא רוצה להורות על חסימת אתרים, עליה לפנות לבית המשפט ולהוציא צו.

 

אבל הספקים צייתו לצו המשטרתי, רובם בשתיקה. דווקא איגוד האינטרנט הישראלי, גוף לא אהוד בקרב חלק מפעילי הרשת, הרים את הכפפה, ובסוף אוקטובר הגיש עתירה לבית המשפט לעניינים מנהליים בת"א בבקשה לבטל את החלטת המשטרה. על פי העתירה (PDF), הצו מבוסס על פרשנות לוליינית של המשטרה לחוק העונשין, המסמיך אותה לסגור מקום בו מתקיימים הימורים לא חוקיים, והשלכתו על האינטרנט כמקום כזה. "בהוצאת הצו הפכה משטרת ישראל את עצמה למחוקקת, למאשימה, לשופטת ולמבצעת של פעולות אכיפה", נכתב בעתירה. "לצורך ביצוע פעולה זו, 'גייסה' המשטרה לשורותיה ללא כל סמכות את ספקיות הגישה לאינטרנט, והפכה אותן בעל כורחן והלכה למעשה, לידו הארוכה של השלטון ולמוציאות לפועל של החלטותיה". לטענת העותרים, "קבלת פרשנות זו של המשטרה, תביא למצב בו קציני המשטרה יהיו אמונים על צנזורת וחסימת תכנים ברשת - על סמך רצונם ושיקול דעתם הבלעדי".

 

יש לנו הרבה לומר אבל נשמור את זה לעצמנו

בעתירה צוינו הספקיות 012 סמייל, אקספון 018, בזק בינלאומי ו-013 נטוויז'ן כמשיבות פורמליות. עד כה השיבה רק נטוויז'ן: "נטוויז'ן בע"מ מודיעה בזאת לבית המשפט הנכבד כי היא תכבד כל החלטה שתתקבל במסגרת העתירה ומבקשת לפטור אותה מהחובה להגיש תשובה מפורטת לעתירה". ביקשנו מהחברה הבהרה לדברים, וזו מסרה כי "013 נטוויז'ן הביעה את עמדתה בפני המשטרה. המשטרה הוציאה צו לחסימת אתרי הימורים וכחברה שומרת חוק 013 נטוויז'ן כיבדה את הצו. החברה איננה מתייחסת לכוונותיה או פעולותיה העתידיות בנושא בתקשורת".

 

עו"ד חיים רביה, ממשרד עו"ד פרל כהן צדק לצר המייצג את איגוד האינטרנט בעתירה, כתב על כך בסרקזם באתרו law.co.il כי "טקסט מצומצם זה (של תשובת נטוויז'ן לבית המשפט; ע"ק) הוא בבחינת מעט המחזיק את המרובה; שיר הייקו ממש, שאפשר לתת לו פירושים שונים (לדוגמה: 'זה לא אכפת לנו' או 'יש לנו הרבה מה לומר אבל נשמור את זה בבטן מסיבות שלא זה המקום והזמן לפרטן'). לנטוויז'ן יש דווקא עבר מפואר בהגנה על זכויות מנוייה. בין השאר החברה התנגדה לצווים לחשיפת זהות גולשים או לתפיסת דואר אלקטרוני. מה קרה הפעם? לא ברור, אבל אם מישהו חשב ששתיקת ספקי הגישה בנוגע לצו מקורה באי-הבנה, טעות, הסח הדעת או השמטה מקרית (הג'ינג'י נעלם עם המפתחות') - מתברר שלא זה המקרה".

 

גם מ-012 סמייל אפשר היה לצפות ליותר, משום שהיא אמרה זאת במפורש: כשהתפרסמה הפרשה באוגוסט מסרה החברה כי "012 סמייל קיבלה הוראה ממפקד מחוז תל-אביב, ניצב שחר איילון, להגביל גישה לאתרים המשמשים להימורים. 012 סמייל פעלה בהתאם להוראה זו, ובמקביל תעתור מחר לבית המשפט לצורך בחינת ההוראה". ‏‎‎‏כאמור, 012 סמייל טרם השיבה לבית המשפט, וסירבה להגיב לפניית ynet מחשבים בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ספקים נגד גולשים
צילום: ניצן סדן
מומלצים