שתף קטע נבחר

פלסטינים פונו מג'בל מוכבר, יהודים נכנסו לביתם

לאחר שמובלעות דומות הוקמו בשכונות אחרות במזרח ירושלים, התיישבה קבוצת יהודים גם בשכונת ג'בל מוכבר - לאחר שקנתה את הבית. המשטרה אבטחה את כניסתם. "זהו ניסיון להקים התנחלות בלב שכונה פלסטינית", אמרו בשלום עכשיו

מובלעת יהודית חדשה הוקמה במזרח ירושלים - הפעם בשכונת ג'בל מוכבר. בצו בית משפט, פונתה היום (ג') מביתה שבשכונה משפחה פלסטינית, ובמקומה התיישבו יהודים הקשורים לעמותת אלע"ד, שפועלת לביסוס נוכחות יהודית בירושלים. בתים יהודים ספורים קיימים בשכונות אחרות במזרח הבירה, דוגמת שייח ג'ראח וסילוואן, אולם זוהי הפעם הראשונה שיהודים מתיישבים בג'בל מוכבר.

 

עדי ראייה שהיו במקום מספרים כי כוחות המשטרה הגיעו לשכונה, הממוקמת בדרום מזרח העיר, כבר בשעה שמונה בבוקר, על מנת לפנות את הפלסטינים ולאבטח את כניסת היהודים. "הם הוציאו את הציוד ונכנסו יחד עם המאבטחים שלהם לבתים. בדרך הם עוד תקפו שניים מהחבר'ה שלנו", סיפר ל-ynet אסף שרון, מארגון "סולידריות שייח ג'ראח". "זה עבר בשקט ובשעה שלוש הכל כבר היה גמור". לדבריו, בבית בן שלוש הקומות התגוררו 16 נפשות, ביניהן אב המשפחה, זקן חולה על כסא גלגלים. "הם פשוט באו והקימו התנחלות חדשה, וישר סגרו את כל הבית עם ברזלים".

 

אחד הפלסטינים שגרו בבית אמר לסוכנות הידיעות AFP כי דודו עלי, שמת לאחרונה, מכר את הבית תמורת 450 אלף דולר, בניגוד לעצת בני המשפחה האחרים - שפנו לבית המשפט. "הפסדנו", הודה האחיין קוראין פאדי. "במשפט הקונים אמרו שהם שילמו מחצית מהסכום לדוד שלי עלי ורצו לשלם לנו את החצי השני, אבל סירבנו". דובר עמותת אלע"ד הכחיש כי הבית נקנה על ידם, ואמר כי עורך דין ירושלמי רכש אותו, מטעם קרן ההשקעות האמריקנית וול.  

 

המהלך עורר תגובות זועמות מצד ארגוני שמאל הפעילים במזרח ירושלים. "ההשתלטות על הבית בג'בל מוכבר על-ידי גורמי ימין היא ניסיון של המתנחלים להקים התנחלות חדשה

 וקיצונית בלב השכונה הפלסטינית", ציין מזכ"ל ארגון שלום עכשיו, יריב אופנהיימר. "משטרת ישראל והממשלה משתפים פעולה עם ההזויים שבמתנחלים, ובמקום לאטום כנדרש בחוק את בית יהונתן, הם מאבטחים השתלטות על בית פלסטיני נוסף במזרח העיר. המשטרה בעיר מונעת משיקולים פוליטיים במסווה של סדר עדיפויות".

 

עם זאת, בעיריית ירושלים לא רואים בכך מהלך חריג. לדברי חבר מועצת העיר, יאיר גבאי, "כשם שלא שמעתי מעולם את תנועת שלום עכשיו מלינה נגד רכישת בתים בידי תושבים ערבים בשכונות יהודיות במערב העיר, כך אני מצפה מהם לפחות למינימום של הגינות ויושר אינטלקטואלי, ולהימנעות ממסעם הגזעני נגד אזרחים שזכותם לרכוש דירה בכל רחבי העיר. כל 'חטאם' הוא שהם יהודים, רחמנא לצילן".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המשטרה בג'בל מוכבר
צילום: סולידריות שייח ג'ראח
בית יהונתן בסילוואן. "במקום לפנות - עוד השתלטות"
צילום: גיא אסיאג
יריב אופנהיימר. "התנחלות חדשה וקיצונית"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים