שתף קטע נבחר

תביעה נגד עיתון שסירב לפרסם מודעה להומואים

האגודה המייצגת הומואים ולסביות הגישה תביעה נגד "מקור ראשון" על סירובו לפרסם פניה לנוער דתי החווה מצוקות על רקע נטייה מינית. העיתון: "חשש מפגיעה ברגשות הקוראים"

האגודה המייצגת את הקהילה הגאה הגישה היום (ה') תביעה משפטית נגד העיתון "מקור ראשון" לאחר שסירב לפרסם מודעה הקוראת לנוער גאה מהמגזר הדתי לפנות לאגודה במקרי מצוקה. האגודה תובעת את העיתון על הפרת חוזה והפרת החוק האוסר אפלייה על רקע נטייה מינית.

 

אגודת ההומואים, הלסביות, הביסקסואלים והטרנסג'נדרז בישראל (להט"ב) הגישה את התביעה לבית משפט השלום בתל-אביב בבקשה לחייב את העיתון לפרסם את המודעה ולפסוק לאגודה פיצויים בסך 60 אלף שקלים.


חברי האגודה מפגינים נגד הומופוביה (צילום: ג'ורג' גינסברג)

 

בכתב התביעה נטען כי האגודה הזמינה את המודעה, שילמה עבורה, קיבלה חשבונית ואף חתמה עם העיתון על חוזה לפרסומה. "נציגי העיתון ביקשו לעשות בדיקה נוספת בשל רגישות הנושא, ולבסוף הודיעו כי המודעה תפורסם. אך העיתון לא אישר את הפרסום ובכך הפר את החוזה", נטען.

 

מדובר במודעה הקוראת לבני נוער הומוסקסואלים במגזר החרדי לפנות לקו התמיכה של האגודה - "יש עם מי לדבר". מדובר בקו תמיכה, נקיים 30 שנה במהלכם נצבר ניסיון מקצועי רב בהתמודדות עם מצוקות על רקע זהות מגדר ונטייה מינית. אגודה טוענת כי בנוסף, בסירוב העיתון לפרסם את המודעה יש משום הפרת חוק איסור אפליה במוצרים ושירותים על רקע נטייה מינית.

 

עוד נטען כי "רוב הפניות מהמגזר החרדי, הדתי או המסורתי הן בנושאי מצוקות נפשיות ואובדנות על רקע דת ונטייה מינית: יציאה מהארון, התנכלות, הומופוביה וחרדה מנידוי חברתי". בכתב התביעה צויין כי מנתוני השיחות בעשור האחרון עולה כי כ- 27 אחוזים מהפניות נעשו על-ידי אנשים אשר הגדירו עצמם חרדים דתיים או מסורתיים.

 

עיתון "מקור ראשון" מסר בתגובה כי "הסיבה לאי פרסום המודעה היא החשש לפגיעה ברגשות קוראי העיתון, שכן מדובר בעיתון בעל 'צביון ייחודי', המיועד לקהל קוראים ספציפי בעיקרו. משכך, מקפיד העיתון על תוכן פרסומים אשר יתאימו לציביון ייחודי זה של העיתון ולתכנים המקובלים בו".

 

עו"ד דורי ספיבק, מהקליניקה המשפטית של הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת תל אביב, המייצג את האגודה הדגיש כי "אנשים המתלבטים בעניינים של נטייה מינית מצויים בכל הרבדים של החברה הישראלית, לרבות בקהל קוראי העיתון מקור ראשון. אפילו הייתה מאפיינת הנתבעת את אותו 'צביון מיוחד' ספציפי של קוראיה אין בכך כדי להצדיק את החלטתה שלא לפרסם את המודעה".

 

האגודה הביעה תמיהה על הדאגה שרוחש העיתון לפגיעה הפוטנציאלית ברגשותיהם של קוראיו ולא על הפגיעה העלולה להיגרם בנפש בקרב קהל קוראיו המתלבטים בזהותם. "אין דרך להסביר את התנהגות העיתון, זולת אפליה ברורה נגד הקהילה הגאה, אפליה שהיא אסורה גם בסקטור הפרטי, ובודאי בתחום העיתונות והתקשורת" נטען.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד ספיבק. "המתלבטים בענייני נטייה מינית בכל רבדי האוכלוסיה"
המודעה שנגנזה
מומלצים