שתף קטע נבחר

ד"ר ומובילת "עיר ללא אלימות". על אורלי אינס

בפעם השנייה בחייה, עומדת ד"ר אורלי אינס במרכז פרשה מתוקשרת שבעטיה היא סופגת חצי ביקורת רבים. בראשית שנות ה-90 ניהלה קרב ירושה מול אמו של בן-זוגה המנוח, פרקליט צמרת תל-אביבי, שהסתיים בכישלון

ד"ר אורלי אינס, שנחשפה הערב (יום ה') אחרי שהיתה הראשונה להתלונן נגד ניצב אורי-לב ומנכ"ל המשרד לביטחון הפנים לשעבר, חגי פלג, ובכך נתנה את האות לתחילת הסערה הציבורית ופתחה את הפתח לתלונות נוספות, עמדה כבר בעבר במרכזה של פרשה מתוקשרת שנויה במחלוקת.

 

אינס, בת 46, היא אם לארבעה ילדים ומתגוררת בשוהם. היא רכזת פרויקט "עיר ללא אלימות" שהורחב לאחרונה ליישובים רבים בארץ ונחשב לבעל הצלחה חלקית בלבד. היא עובדת סוציאלית בהשכלתה ופעלה בעבר באוניברסיטת חיפה, ואחר-כך בשורות משרד הרווחה. ב-1998, מילאה אינס תפקיד מרכזי בוועדה הבין-משרדית בנושא האלימות במשפחה.

 

הפרויקט שהיא מובילה, "עיר ללא אלימות", אומץ כספינת הדגל של המאבק בפשיעה בקרב בני נוער. הוא פעל תחילה באילת, ומאז יצא לדרך - ב-2004 - הורחב לתחומי 79 רשויות שונות ברחבי הארץ.

 

באופן כמעט סמלי, נושאת עבודת הדוקטורט שהגישה בספטמבר 2002 את הכותרת: "מסרים ערכיים בפסקי דין בנושא אלימות נגד נשים על-ידי בני זוגם" (לקריאת תקציר העבודה - לחצו כאן). בראיון שהעניקה בעבר היא אמרה: "פיתחתי תובנות על החיים ועל היחסים שבין אנשים והיחסים במערכות זוגיות. יותר מ‭70-‬ אחוזים ממקרי האלימות הם בין אנשים שנמצאים ביחסים אינטימיים, זוגיות או בבית. למדתי שאלימות יכולה לקרות בכל מקום ולכל אחד".

 

עם התפוצצות הפרשה ובשיאה של סערת הרוחות בשורות המשטרה, ספגה אינס, שעד היום היו שמה ופרטיה האישיים חסויים מתוקף צו איסור פרסום, מסכת השמצות קשה. למרות זאת, בשבועות האחרונים נחשפה זהותה בפורומים לענייני משטרה באינטרנט - שם לא היססו להזכיר את הפרשה המתוקשרת שעמדה במרכזה לפני כמעט 20 שנה, שגם בעטיה נורו לעברה לא מעט חצי ביקורת.

 

הרומן עם פרקליט הצמרת וקרב הירושה

אין זו הפעם הראשונה שהיא נחשפת בתקשורת. בגיל 28, בתקופת לימודיה לתואר שני באוניברסיטת חיפה, פתחה אינס בהליכי גירושין מבעלה הראשון. ב-1993 היא הכירה את עו"ד שמחה זיו, שהיה אחד מעורכי הדין הפליליים המפורסמים של תל-אביב באותה התקופה וייצג שורה ארוכה של ראשי הפשע בישראל.

 

אינס וזיו עברו להתגורר ביחד, ובינה לבין אמו התפתחו יחסי קרבה חמים. שנתיים לאחר שהכירו, התגלה בגופו של זיו גידול סרטני ממאיר שהכריע אותו ב-1995.


כך זה נראה אז. "ידיעות אחרונות", 1995

 

חודש לאחר מכן, הגישה אינס לבית המשפט המחוזי בתל-אביב בקשה לרשת את מחצית רכושו של זיו, בטענה שהייתה ידועה בציבור שלו ושאמר לה מפורשות כי ברצונו להעביר לרשותה את נכסיו שבועיים לפני שהלך לעולמו.

 

אותו מהלך הביא לפתיחתו של מאבק משפטי בין אינס לבין אמו של זיו, בלה בלום - שהציגה צוואה שבה הוריש לה בנה את כל רכושו. עיקר המחלוקת בין השתיים עסקה בבעלות על דירתו של זיו ברחוב דובנוב בתל-אביב, שם התגורר המנוח עם אינס.

 

בסופו של דבר, קיבל בית המשפט את טענתה של אינס כי הייתה ידועתו בציבור של זיו, אך מנגד קבע כי אמו היא היורשת הבלעדית של נכסיו.

 

בכנס נשים שבו השתתפה בתקופה האחרונה, לאחר פרסום החשדות נגד ניצב בר-לב, אמרה אינס: "אני רואה את השתלשלות העניינים ואין לי ספק שנהגתי נכון, למרות שעוברים עליי ימים מאוד קשים". היא האשימה כי "לפי התחושה שלי, דמי הותר. אני קורבן עבירה". היא הדגישה כי היא זוכה לתמיכתם של בני משפחתה וחבריה.

 

בהכנת הכתבה השתתף אביעד גליקמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלי אינס, לפני כ-20 שנה. פרשה מתוקשרת שנייה
צילום: צביקה טישלר
והיום. פני המתלוננת
צילום: ירון ברנר
מומלצים