שתף קטע נבחר

צילום: ויז'ואל פוטוס

רוסיה לישראל: טכנולוגיה תמורת ביטול ה-S-300

בתזכיר אמריקני שהודלף לוויקיליקס, נכתב: "רוסיה פנתה לישראל וביקשה טכנולוגיית מל"טים מתקדמת, בתמורה למיליארד דולר ולביטול עסקת ה-S-300 עם איראן"

מוסקבה דרשה מישראל טכנולוגיה - תמורת ביטול עסקה עם טהרן: רוסיה הציעה לשלם לישראל מיליארד דולר, בתמורה לקבלת טכנולוגיית מל"טים מתקדמת. בנוסף היא הציעה לבטל את עסקת אספקת מערכת הגנת הטילים מסוג S-300 לאיראן - כך עולה ממברק ששלחה נציגת תת שרת ההגנה של ארה"ב, אלן טאוצ'ר, לאחר שנועדה בנובמבר 2009 עם עמוס גלעד, ראש האגף הבטחוני מדיני במשרד הביטחון. המסמך, כמו רבים אחרים, התפרסם הערב (יום א') ב"ויקיליקס".

 

ממסמכי הדיפלומטיה האמריקנית, שדלפו מאתר "ויקיליקס", ופורסמו בעיתון הצרפתי "לה מונד", עולה תמונה ולפיה "עמדתה של רוסיה בנושא האיראני היא, על פי הישראלים, מסתורית". כך נכתב בתזכיר אמריקני מנובמבר 2009. מדובר במברק שנשלח שנה לפני שהקרמלין הודיע כי הוא חוזר בו מעסקת העברת מערכות ההגנה האווירית מסוג S-300 לאיראן.

 

"הישראלים טרודים מאוד בעניין הצורך לפעול ביתר שאת, כדי לרתום את רוסיה למאמצי הדיפלומטיה המערבית מול איראן", נכתב במסמכים. במספר מברקים, מדצמבר 2009, הישראלים העלו את דאגתם בנושא זה בפני הממשל האמריקני.

 

מאחורי הקלעים התנהלה תכתובת ענפה בנושא זה, וב-1 בדצמבר 2009 שלחה אלן טאוצ'ר מברק למזכירות המדינה בה נכתב: "עמוס גלעד אמר לי שמוסקבה ביקשה מישראל אספקה של מל"טים מתוחכמים, בתמורה לביטול עסקת הs-300 עם טהרן. גלעד אמר שהרוסים יודעים היטב כי הם צברו איחור טכנולוגי בנושא מל"טים, וכי הם מוכנים לשלם לישראל מיליארד דולר עבור קבלת הטכנולוגיה הישראלית"

 

"הוא (עמוס גלעד) שב והדגיש כי ישראל לא תספק לרוסיה את הטכנולוגיה המתקדמת ביותר שלה משום שטכנולוגיה זו תמצא עצמה במהרה בידי הסינים", נכתב במזכר.

 

באותו היום נפגש מנכ"ל משרד החוץ, יוסי גל, עם הבכירה האמריקנית. המנכ"ל אמר לה, כי "לוח הזמנים דוחק, והגיעה העת להטיל עיצומים שישתקו את איראן. גל השווה את הצורך בסנקציות למרשם שרושם בדחיפות רופא לקבלת אנטיביוטיקה. יש לקחת את התרופה במשך כל ימי המרשם, שאם לא כן התרופה אינה פועלת את פעולתה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים