שתף קטע נבחר

השר סידר: ישי העניק פטור מארנונה ל-50 ישיבות

שר הפנים אסר על גביית ארנונה מהישיבות הקטנות למרות שמדובר בזרם חינוך לא רשמי - כך נודע ל"כלכליסט". המרכז לשלטון מקומי: "כל פטור נוסף מארנונה יביא לכך שתשלומי מסי הארנונה יוטלו על קבוצה קטנה יותר וייאלצו להתייקר"

משרד הפנים פטר מארנונה את הישיבות הקטנות - אף שמדובר בזרם חינוכי לא רשמי. בשבוע שעבר כתב היועץ המשפטי של משרד הפנים יהודה זמרת חוות דעת רשמית האוסרת על רשויות מקומיות לגבות מהן ארנונה - כך נודע ל"כלכליסט".

 

בישיבות הקטנות לומדים נערים בני 13–16 אך ורק לימודי תורה, בעיקר גמרא. זאת בניגוד לישיבות התיכוניות, שבהן לימודי הקודש משולבים בלימודי חול. הישיבות הקטנות צמחו בשנות התשעים וכיום פזורות בישראל יותר מ-50 מהן. אותם מוסדות מעשירים את בני הנוער אך ורק בנושאי דת, וממדרים מהתלמידים לימודי ליבה. הישיבות הקטנות זוכות לתקצוב חלקי ממערכת החינוך, והורי התלמידים נאלצים לשלם במקביל מאות שקלים מדי חודש.

 

לאחר שכמה רשויות ביקשו לחייב את הישיבות בתחומן בארנונה, דרש שר הפנים אלי ישי (ש"ס) לבטל את האפשרות לגבות מהישיבות את המס, ולהשוות את תנאיהן לבתי ספר רגילים הזוכים לפטור מלא. כדי להניע את הנושא, קידם בשבועות האחרונים ח"כ אמנון כהן (ש"ס) הצעת חוק בנושא, כדי להכשיר את הפטור. ההצעה גרסה כי "בעוד רוב בתי הספר בישראל זכאים לפטור, הישיבות הקטנות אינן זכאיות לפטור, דבר שיוצר אפליה בלתי סבירה".

 

"שימוש פופוליסטי במתן פטור מארנונה"

ההצעה קבעה כי "עיקרון השוויון מחייב כי ככל שמוענק פטור מארנונה - מן הראוי כי פטור זה יוענק לכולם במידה שווה". ואולם, לפני כמה ימים פרסם משרד הפנים חוות דעת רשמית המייתרת את הצעת החוק, ומכריעה כי הרשויות יימנעו מחיוב הישיבות בארנונה. לפי חוות הדעת, החוק הקיים פוטר מארנונה "מוסד חינוך תרבותי ייחודי". הישיבות הקטנות, לדברי היועץ המשפטי של המשרד, נכנסות תחת הגדרה זו, ולכן אין להשית עליהן את תשלום מס הארנונה.

 

ממשרד הפנים נמסר כי "הוגשה הצעת חוק למתן פטור מארנונה לישיבות הקטנות. בעקבות זאת הוציאה הלשכה המשפטית במשרד הפנים חוות דעת, ולפיה הצעת החוק מיותרת שכן כבר כיום לפי החוק זכאים מוסדות אלה להנחה".

 

ממרכז השלטון המקומי נמסר בתגובה: "אנו נדהמים מהשימוש הפופוליסטי במתן פטור מארנונה. בכל יום עולות הצעות חוק שתפקידן לתת פטור מארנונה למגזרים שונים. רוב רובן של ההצעות עוברות במחטפים, באישון לילה וללא התייעצות מוקדמת עם השלטון המקומי, שנמצא בקריסה כלכלית. כל פטור נוסף מארנונה יביא לכך שתשלומי מסי הארנונה יוטלו על קבוצה קטנה יותר וייאלצו להתייקר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אלי ישי כנס ישראל שדרות לחברה
צילום: צפריר אביוב
מומלצים