שתף קטע נבחר

הממשלה תפתח את מאגרי המידע שלה לציבור

רוצים לבדוק כמה עולה דירה בשכונה הכי נקיה מפשע? עוד יקח זמן, אבל לפי החזון של הממשלה יהיה אפשר לפתח כלים שיתנו מידע כזה או כל מידע אחר שמבוסס על נתונים שנמצאים בידי הממשלה

ועדת השרים לשיפור השירות וממשל פתוח בראשות השר מיכאל איתן החליטה היום (ב') על פתיחה של סדרות נתונים (Datasets) לשימוש הציבור. כך נמסר מלשכתו של איתן.

מאחורי ההכרזה הטכנית הזאת, נמצאת כוונה של איתן להפוך את המידע שנמצא בידי משרדי הממשלה לנגיש יותר עבור הציבור.

 

איתן מסר לתקשורת כי "החלטת ועדת השרים תסייע להציב את ישראל בשורה אחת עם המתקדמות שבמדינות העולם. פתיחת הידע האצור בממשלה לעיבודים נוספים על ידי הציבור היא מהלך שיחזק את הדמוקרטיה הישראלית וייצר הזדמנויות כלכליות שישפיעו על הגידול בתוצר". לתפישתו של איתן, המידע שנמצא כרגע בידי הממשלה שייך לציבור.

 

ממחירי נדל"ן ועד היקף הפשיעה

משרדי הממשלה השונים אוספים נתונים שונים שנמצאים בתחום ניהולם, ולעתים אף מפרסמים דו"חות בנושא - אחוזי פשיעה, תאונות דרכים, מחירי נדל"ן ועוד. הכוונה בפרויקט החדש, שמיושם כבר במדינות בחו"ל, היא לאפשר גישה מלאה לכל אחד לנתונים הגולמיים על מנת לבצע בהם חיתוכים והצלבות לפי דרישת הציבור.

 

באופן תיאורטי, ואם הנתונים קיימים - יוכל אזרח לברר את שיעורי וסוגי הפשיעה בשכונה מסויימת, את מחירי האזור ושלל נתונים אחרים שיכולים לעניין אותו לפני שהוא עובר לגור שם. גם חוקרים מהאקדמיה יוכלו להשתמש בנתונים הממשלתיים, כדי לבצע מחקרים בצורה קלה ויעילה יותר.

 

 

איך זה יקרה?

בשלב הראשון משרדי הממשלה ידרשו בתוך 120 יום לפרסם רשימת מאגרי מידע שנמצאים ברשותם, וכן שלוש סדרות נתונים - הכוונה לחלקים במאגר המידע, וזאת, בתנאי שהם לא מפרים פרטיות (כמו למשל נתונים על קצבאות מביטוח לאומי, או פרטים אישיים) או פוגעים בבטחון המדינה.

 

המידע אמור להתפרסם בפורמט פתוח - כלומר לא בקובץ PDF או בתמונה סרוקה של מסמך ישן ומתפורר, אלא בצורה תקנית שתאפשר לכל מפתח ולמעשה לכל מי שירצה לגשת למידע בצורה נוחה. על פי החזון של איתן - יזמים פרטיים יוכלו לנצל את נגישות המידע ולהציע שירותים שונים לציבור וחיתוכים שהם רואים לנכון לבצע - ואף לגבות תשלום על הגישה אליהם.

 

על אף שגביית תשלום עבור מידע שאמור להיות נגיש ופתוח מהווה סתירה מסויימת, בלשכת איתן מאמינים שזה דווקא יוביל לפיתוחים חיוביים ומקוריים ובמקביל, הממשלה תפתח כלים משלה שיהיו זמינים בחינם לביצוע חיפוש וחיתוך על המידע.  

 

 

איזה מידע ממשלתי הייתם רוצים לראות בצורה נוחה ונגישה? ספרו לנו בטוקבקים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יאללה, מעמיסים מידע
צילום: Index Open
מומלצים