שתף קטע נבחר

יער האיבה על הריסות אל-ערקיב

לא רחוק מאל-ערקיב, הכפר שנהרס כבר שבע פעמים, הוצב שלט גדול עליו נכתב באנגלית: "יער הטלוויזיה של אלוהים". את זרעי השנאה והעימות מממנים נוצרים אוונגליסטים מרחבי העולם

אף לא עיתון אחד סיקר את הרס הכפר הבדואי אל-ערקיב בשבוע שעבר. גם לא דווח על כך ברדיו או בטלוויזיה. אמנם מדובר בהריסה השביעית של הכפר מאז סוף יולי (ולכן האירוע כנראה כבר לא נחשב תקשורתי), אבל הפעם הריסתו של אל-ערקיב היתה שונה.

 

ייחודה של הריסה זו לא טמון בכך שעל תושביו חסרי הבית נגזר להתמודד עם החורף המדברי הקשה. גם לא בכך שהבולדוזרים החלו בהריסת בתי הכפר רק דקות ספורות לפני שיצאו ארבעים הילדים ששהו בהם לבית הספר, וכך הבטיחו שייחקק עוד אירוע אלים בזיכרונם. דווקא ייחודה של ההריסה הזו טמון בכך שהפעם הקרן הקיימת לישראל ביחד עם אוונגליסטים נוצרים מארה"ב ובריטניה היו מעורבים בה.

 

אני יודע זאת, כיוון שבקרבת הבתים ההרוסים הציבה הקרן הקיימת שלט גדול עליו נכתב באנגלית: "יער הטלוויזיה של אלוהים - תרומתו הנדיבה של הארגון God-TV שמאפשרת את נטיעתם של 1,000,000 שתילים על אדמת ישראל ותומכת בהקמתם של פרויקטים למים ברחבי הנגב". הארגון הנוצרי אף מצדיק את התרומה באמצעות ציטוט מספר ישעיהו המוטבע על השלט גם כן: "אפתח על-שפיים נהרות ובתוך בקעות מעינות אשים מדבר לאגם-מים וארץ ציה למוצאי מים" (ישעיהו, מ"א, י"ח).

 

אסטרטגיית שתילת היערות של הקרן הקיימת אינה חדשה. מיד לאחר הקמת המדינה, שתלה הקרן מיליוני עצים על שרידיהם של כפרים פלסטיניים שנהרסו במהלך המלחמה ואחריה. מאות כפרים פלסטיניים נעלמו מן הנוף הישראלי בדרך זו ואדמותיהם של עשרות מתוכם הוסבו ליערות ולפארקים ציבוריים במטרה ליצור אמנזיה לאומית כלפי הנכּבה הפלסטינית.

 

בחזרה ל-48'

במשך שנים חשבתי שהפרקטיקה הזו הופסקה, אך תודות לבעלי הברית החדשים של הקרן הקיימת לישראל ובמיוחד לאור תרומתם הנדיבה של רורי ווונדי אלק, שהקימו את ערוץ הטלוויזיה האוונגליסטי הבינלאומי God-TV, בחודשים הקרובים יינטעו מיליון שתילים על אדמות הבדואים שנעקרו מאדמתם.

 

God-TV יכול להרשות לעצמו להעניק מתנות כה נדיבות לקרן הקיימת, כיוון שהוא מחזיק בגאון בקהל צופים המונה קרוב לחצי מיליארד בני אדם. משום מה לקרן הקיימת אין בעיה לקחת כסף מערוץ טלוויזיה המציג מנהיגים אוונגליסטים כמו ג'ויס מאייר, קרפלו דולר, בני הין, קנת' קופלנד וג'ון הייגי שדעותיהם לגבי אחרית הימים ותפקידם של היהודים באסכטולוגיה הנוצרית ידועות לכל.

 

בוויקפדיה כתוב ש-God-TV מגייס מיליוני דולרים מצופיו המתבקשים לפתוח את ארנקיהם ו"לזרוע זרע למען האל". במקרה הזה תרומותיהם

 הנדיבות של אותם צופים אכן משמשות לזריעת זרעים, אולם הזרעים הללו הם זרעי שנאה ועימות. האירוניה הטרגית היא שישעיהו, אותו נביא המצוטט על השלט שהקרן הקיימת הציבה במדבר, לבטח מתהפך בקברו לנוכח יער האיבה שהקרן הקיימת שותלת במימון האוונגליסטים, שכן הוא זה שדיבר על האפשרות שבני אדם "יכתתו חרבותם לאתים וחניתותיהם למזמרות". אם היה חי כיום, לא מן הנמנע שדווקא הוא היה הראשון להישכב אל מול הבולדוזרים בניסיון להגן על התושבים הבדואים ולעצור את נטיית היער.

 

פרופ' ניב גורדון גר בבאר-שבע, כעשר דקות נסיעה מאל ערקיב

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההריסה הראשונה באל-ערקיב
צילום: הרצל יוסף
פרופ' ניב גורדון
מומלצים