שתף קטע נבחר

ש"ס לנתניהו: גיור צבאי נוגד ההסכם הקואליציוני

שרי ש"ס נועדו הבוקר עם מנהיגם הרוחני, הרב עובדיה יוסף, ודרשו מראש הממשלה להתנגד לחוק המכיר בגיורים צבאיים, שעבר בוועדת השרים לענייני חקיקה

מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, הורה הבוקר (יום ד') ליו"ר ש"ס, השר אלי ישי, להעביר מסר תקיף לראש הממשלה נגד החוק להכרה בגיורים הצבאיים. ש"ס מזהירה כי הסדרת הגיורים הצבאיים מנוגדת להסכמים הקואליציוניים. הצעת חוק זו אושרה בתחילת השבוע בוועדת השרים לענייני חקיקה, וערעור עליה הוגש על-ידי השר משולם נהרי מש"ס.

 

הבוקר נועדו שרי ש"ס, אלי ישי, אריאל אטיאס ומשולם נהרי עם הרב יוסף, ובסוף הפגישה דרשו מראש הממשלה להפיל את החוק.  

 

על פי ההצעה, שכאמור זכתה לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה, יכירו רשויות המדינה באופן אוטומטי בגיורים שבוצעו בצבא ולא יהיה עוד צורך באישור הרב הראשי לישראל.  את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת דוד רותם ורוברט אילטוב מישראל ביתנו.

 

השר משולם נהרי ערער על ההחלטה, ודרש לקיים דיון בנושא במליאת הממשלה. בשיחה עם ynet הסביר נהרי כי לא ניתן להפקיע סמכות גיור מידי הרבנות הראשית לישראל: "מחר גם יחליטו שהצבא יכול לחתן אנשים ולהעניק תעודת כשרות באופן עצמאי. אנחנו עם אחד ואין סיבה שזה יקרה". נהרי הביע חשש כי מועמדים לגיור שאינם עומדים בתנאי הרבנות הראשית יעקפו אותה ויתגיירו בהמוניהם בזמן השירות הצבאי.

  

לטעת ש"ס יש לחוקק תחילה חוק גיור שיעגן את אחריותה של הרבנות הראשית על תחום זה, כפי שמחייבים ההסכמים הקואליציוניים ואז ממילא ייפתר גם המשבר סביב גיורי הצבא אשר קיימת מחלוקת בנוגע לתוקפם החוקי וההלכתי.

 

הרב הראשי הספרדי, שלמה עמאר, איים אמש במכתב לראש הממשלה להתפטר לאלתר מתפקידו כאחראי על הגיורים בישראל, אם תושלם החקיקה להכרה בכל גיורי הרבנות הצבאית באופן אוטומטי. "אני רואה שאין באישורו של חוק זה דאגה לחיילים המתגיירים, כי אם מגמה ברורה של הרס הדת בישראל, שלא עשתה שום ממשלה בישראל. ואני מודיע בזה, שאם חלילה יאושר חוק זה, אני לא אוכל לטפל יותר בכל ענייני הגירות, ולא אשא עוד אחריותם עלי".

 

בתחילת השבוע אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה, ברוב גדול, את הצעת החוק של ח"כ דוד רותם ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו) הקובעת כי כל הגיורים שביצע הצבא חוקיים - ואיש לא יכול לבטלם. על-פי הצעת החוק, המהלך יהיה תקף כלפי כל מי שנמצא בהליך גיור בימים אלה - ובכל גיור עתידי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הורה להעביר מסר תקיף. הרב עובדיה יוסף
צילום: גיא אסיאג
מומלצים