שתף קטע נבחר

"נוהל ילד": התביעה לא תערער על העונש הקל

הפרקליטות הצבאית לא תערער על עונשם של שני לוחמי גבעתי, שהשתמשו בילד כמגן אנושי ב"עופרת יצוקה" - ונידונו למאסר על תנאי. כעת נותר לצעירים רק לפעול למחיקת הרישום הפלילי

שני לוחמי חטיבת גבעתי שהשתמשו בילד כמגן אנושי, לא ייכנסו לכלא - והפעם זה סופי. הפרקליטות הצבאית החליטה אמש (ד') לא לערער על גזר הדין בפרשת "נוהל ילד", שדן את החיילים למאסר על תנאי בלבד, לאחר שהורשעו כי הכריחו ילד פלסטיני בן 9 לפתוח תיקים חשודים במהלך מבצע "עופרת יצוקה". בתביעה הצבאית ערכו בימים האחרונים מספר דיונים בנושא, והגיעו למסקנה כי על אף העונש הקל שהוטל על השניים, קטנים הסיכויים לשנותו.

 

שני הלוחמים לא הסתירו את שמחתם לפני עשרה ימים, כשגילו בהקראת גזר הדין בבית הדין הצבאי בקסטינה כי לא יישלחו לכלא. עם זאת, ידעו השניים כי לפני שיוכלו לרכוש כרטיס טיסה לטיול הגדול או לתכנן תוכניות לעתיד, עדיין נותרה פתוחה שאלת הערעור.


החיילים המורשעים בבית המשפט. לא יהיה דיון נוסף (צילום: אליעד לוי) 

 

הרכב השופטים בראשות אלוף-משנה אורלי מרקמן, דחה כמעט על הסף את עתירת התביעה לשלוח את השניים למאסר בפועל, והסתפק בהורדתם בדרגה אחת בלבד, מסמ"ר לסמל, על מנת שיוכלו לשרת כמפקדים במילואים. בתביעה הצבאית שקלו את צעדיהם בתיק שהפך לשיחת היום בצה"ל ועורר מחלוקת קשה בין מפקדים ובשיח הציבורי.

 

נוכח קלות העונש, ביקשו בתחילה בפרקליטות לערער על גזר הדין, אך לאחר שלמדו את הכרעת השופטים הגיעו למסקנה כי סביר להניח שהערעור לא יתקבל. בתביעה גם ביקשו להימנע מגרירת הליך משפטי שרק יביא למתיחות נוספת בתוך הצבא.

 

נוכח החלטת הפרקליטות, יכולים כעת הלוחמים לפנות לנשיא המדינה ולפתוח, בסיועו של סנגורם, עו"ד אילן כץ, בהליך למחיקת הרישום הפלילי שנרשם לחובתם בעת שהורשעו בפרשה. שופטי בית הדין אף התייחסו ברמיזה לעניין זה בגזר הדין, וכתבו כי שירותם הצבאי של שני הלוחמים ונסיבותיהם האישיות "יעמדו לנגד הגורמים המוסמכים" כאשר ישקלו את מחיקת הרישום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקלה לאחר הקראת גזר הדין. עוד בשורה טובה
צילום: צפריר אביוב
מומלצים