שתף קטע נבחר

תושבים מפונים: "צופים בבתים הנשרפים ובוכים"

כ-80 מתושבי בית אורן פונו בצהריים נוכח התפשטות השריפה בכרמל. המועצה האזורית חוף הכרמל מספקת להם מזון ומקום לינה, וכן תמיכה נפשית לאלו שהותירו הכל מאחור: "הבתים שלנו מתחילים להישרף וזה עצוב"

תושבי קיבוץ בית אורן שכבר פונו למקום מבטחים, עוקבים בדריכות אחר התפשטות השריפה שפרצה על רכס הכרמל. "הבתים שלנו מתחילים להישרף וזה עצוב, יש כאן הרבה פסיכולוגים ועובדים סוציאליים, כי המידע הוא לא נעים. יש כאן משפחות שמסתכלות על התמונות בטלוויזיה של בתיהם נשרפים ובוכות", סיפרה מרגלית בנג'יו, מנהלת הגיל הרך של קיבוץ בית אורן. "מה שכן אני גאה בהתארגנות הקיבוץ והמועצה, שפינו אותנו מיד. זה הכי חשוב".

 

כ-80 מתושבי קיבוץ בית אורן פונו בצהריים בשל השריפה למרכז הקהילתי "מירב" (מרכז יצחק רבין) הסמוך לצורפה. ראש המועצה האזורית חוף הכרמל, כרמל סלע, סיפר ל-ynet: "עם קבלת ההודעה, נערכנו לפינוי הילדים מהגנים וחלק מהתושבים המעטים ששהו בבתים. בהמשך צריכים להגיע לכאן תלמידי בתי הספר התיכוניים וכן העובדים מחוץ לאזור".


נאבקים להשתלט על האש. "מראה מפחיד" (צילום: אבישג שאר-יישוב)

 

חיים מגרה היה בדרכו לכפר עוספיה עם ילדיו כשהאש החלה לאחוז ברכס הכרמל: "הילדים מאוד נלחצו ולא הבינו מה קורה מסביב. היה חשוב לעזוב כמה שיותר מהר את הקיבוץ, מה שמקל עליהם עכשיו זה שהם משחקים עם חבריהם בסביבה בטוחה".

 

אשתו של מגרה, החברה בצוות החירום של הקיבוץ, נשארה מאחור. "מדובר באנשים היחידים שהורשו להישאר בחפ"ק הסמוך לקיבוץ, ואני נמצא איתה בקשר טלפוני", סיפר. "אנחנו מחזיקים אצבעות לכוחות הכיבוי שיצליחו למנוע פגיעה בבתינו וכן המשך פגיעה בצמחיה ובחי באזור כולו".

 

אחרי פינוי הילדים מהמעון דאגתי גם לפנות את הילדים שלי", הוסיפה טל זכריה, מטפלת בגן בקיבוץ. "ההורים היו מאוד רגועים ופעלו במהירות. הילדים כמובן היו קצת בפאניקה מהסיטואציה. כשהתחלנו לנסוע ראינו את האש מתקרבת לכיוון הקיבוץ ואת העשן הסמיך שכיבה את כל האזור. זה מראה מאוד מפחיד".

 

"זאת פעם שלישית ב-30 שנה שאני חווה אירוע מסוג זה", הוסיפה בנג'יו. "בנוהל חירום פונו ארבעת הגנים בהם מתחנכים ילדים מגיל שנה עד שש. חלק מהילדים מתגוררים בחיפה והוריהם הגיעו במהרה לקחת אותם שאר הילדים פונו באוטובוסים עם מלווים למרכז הקהילתי. אחרי שהילדים פונו, ניגשתי לבית שלי ולקחתי משם את האלבומים, אולי זה יהיה הדבר היחיד שיישאר אם הבית שלי ייפגע מהאש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השריפה משתוללת
צילום: פנצסקו סמלינו
מומלצים