שתף קטע נבחר

תמונות הגופות מהשריפה בפייסבוק

שני אתרים ישראלים ומשתמש פייסבוק העלו לרשת תמונות של הרוגי אוטובוס הצוערים בטרם פונו על ידי זק"א. משתמשים פנו למשטרת ישראל ולהנהלת הרשת החברתית בבקשה להסיר את התמונות, שמחללות את כבוד המתים

התמונות של אוטובוס הצוערים המפוייח נגעו לליבם של רבים, אבל עבור מספר אתרי אינטרנט ישראלים ומשתמש פייסבוק אחד, זה לא הספיק: אצלם תוכלו למצוא תמונות של הגופות המעוותות אחרי השריפה ביערות הכרמל.

 

האתרים האלו הם אתר האינטרנט של החינמון מגזין המושבות, שם פורסמו התמונות על ידי המו"ל יואב איתיאל; וקהילת החדשות האלטרנטיבית רוטר, המשגשגת מדברים שהתקשורת בדרך כלל לא מפרסמת. התמונות של איתיאל מראות אזרחים ואנשי כוחות הצלה על רקע האש המשתוללת ביערות ואת השלד מעלה העשן של אוטובוס הדמים, כמו בכל כלי התקשורת; אבל בין התמונות נכללו גופות הצוערים שנספו בשריפה המוטלות מחוץ לאוטובוס; תמונה אחרת מראה את אנשי "חסד של אמת" עוסקים במיון הגופות.

 

לא כל קוראי מגזין המושבות ורוטר אהבו את הפרסום: גולשים רבים הגיבו בזעם, וכינו את הפרסום "פורנוגרפיה של המוות".

 

 

תצלומי הגופות - גם בפייסבוק

גם אחד ממשתמשי פייסבוק, יאסר קאסר, פירסם הבוקר בעמוד הפייסבוק שלו תמונות קשות ביותר מאסון השריפה בצפון. לצד תמונות העשן והלהבות בהן ניתן לצפות בהן באתרי החדשות, מופיעות תמונות של גופות הרוגי אוטובוס הצוערים. ככל הנראה שהתמונות צולמו זמן קצר לאחר חילוץ הגופות מהאוטובוס.

 

ברשת החברתית ניתן לקבוע איזה מידע ינתן לצפייה רק על ידי חברים של המשתמש, ואיזה יהיה זמין לכל משתמשי פייסבוק. נכון לעכשיו, בפרופילו של קאסר התמונות זמינות לעולם כולו.

 

מספר משתמשים ישראלים התלוננו על העלאת התמונות בעמוד הפייסבוק הרשמי של משטרת ישראל. הגולשים דרשו להוריד את התמונות המזעזעות, בגין חילול כבוד המת, וטענו שהתמונות נראות כמו שמחה לאיד. בעמוד של משטרת ישראל נכתב שהעניין הועבר לטיפול הנהלת פייסבוק.

 

תגובת יואב איתיאל

"האירוע קשה, הצילומים קשים. צילומים קשים מאד לא הועלו. אין בפרסום צילומים קשים מעין זה משום חידוש. צילומים קשים מאלה נראו באירועי מוות בעבר, בארץ ובחו"ל. באמצעותם מבין יותר אולי הציבור את גודל האסון וגודל המחדל, וגודל אסון ומחדל האוטובוס (...) המלחמה באש ביערות הכרמל היא לא רק להבות בצבעי כתום-טכניקולור, לא רק מטוסים צהובים שלאחריהם שובל כתום, לא רק רכבי כיבוי אדומים בוהק, ולא רק מסיבות עיתונאים. בשעות הקרובות נקיים הערכת מצב ונחליט לגבי אופן פרסום הצילומים בהמשך". 

 

בהכנת הכתבה סייע שלום חימי

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסון הכרמל. התמונות - ברשת
צילום: AFP
מומלצים