שתף קטע נבחר

המבקר לקראת דו"ח הכיבוי: "בצעו, למען העתיד"

לינדנשטראוס מתכוון לפרסם עוד השבוע דו"ח מעקב אחר המסקנות ממלחמת לבנון השנייה. "דו"חות שהכינו ביסודיות - צריך היה לבצע. אם לא מבצעים זה פגם שצריך להסיר למען העתיד", הוא אמר. בכנסת יחליטו על ועדת חקירה ממלכתית?

כבר שנים על גבי שנים שכולם מתריעים, ואולי אחרי האסון מישהו ירים את הכפפה. מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, אמור לפרסם בימים הקרובים דו"ח מקיף שנוגע למצב שירותי הכיבוי ותפקוד משרדי הממשלה בנושא. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה בכנסת, ח"כ יואל חסון, אמר שהוא שוקל להפעיל בעקבות הדו"ח את סמכותו להצביע בוועדה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית בעניין. 

 

אסון הכרמל - כותרות אחרונות ב-ynet:

 

"דו"חות שישבו עליהם והכינו אותם ביסודיות - צריך היה לבצע", אמר לינדנשטראוס הערב (יום א') לערוץ 2. הוא התייחס בכך לדו"ח שערך בעצמו לפני שלוש שנים וחצי על היערכות העורף ותפקודו במלחמת לבנון השנייה, דו"ח שבמסגרתו מצא בשעתו ליקויים חמורים בשלל גופים, בהם שירותי הכבאות.

 

"אם לא מבצעים, אין לי ספק שזה פגם שצריך להסיר אותו למען העתיד", אמר הערב לינדנשטראוס. מחר יכנס המבקר את אנשיו לישיבה מיוחדת, ובה הם ידונו בשאלה אם להתייחס ובאיזה היקף לנושא שריפת הענק הנוכחית.

 

באותו דו"ח שפרסם בשנת 2007 כתב לינדנשטראוס כי חסרה מערכת ארצית של פיקוד ושליטה, שתגבש תמונת מצב כללית ותגיע לשליטה מלאה על הפעלת משאבים. הוא שם כבר אז דגש על המחסור בציוד, בכלי רכב ובכבאים גם בעתות רגיעה, וציין את הפסקת הפעלתם של מטוסי כיבוי בשל מחסור בתקציבים. כל הבעיות הללו שבו וצפו בימים האחרונים, כשמשאביה של ישראל לא איפשרו לה לכבות לבדה את השריפה בכרמל.

 

צילום: אבישג שאר-ישוב

 

"הפגיעה בנוף, בבעלי החיים שהיו, בפינות השונות בהרי הכרמל, זה אסון משמעותי מאוד", אמר הערב המבקר לערוץ 10. "למשפחות אין לי לומר אלא שאני משתתף בצערן. לציבור עצמו - אנחנו נקווה שהדברים האלה, בסופו של חשבון, יעשו הכל כדי לשקם את שנהרס".

 

היסטוריה של הזנחה - כתבות אחרונות ב-ynet:

כבאי ל-7,000 איש: שנים של הזנחה נגמרו באסון

מצב הכבאות בישראל: הגרוע בעולם המערבי

רק 4% מתקציב משרד הפנים - לשירותי כבאות

כך הפריטה המדינה את שירותי הכיבוי מהאוויר

 

המבקר הוסיף כי "כמו כל אזרח אחר במדינת ישראל אני מצטער מאוד, ומקווה שהלקחים יופקו. עד סוף השבוע ייצא דו"ח של מבקר המדינה שעושה מעקב אחר הממצאים שהיו לנו במלחמת לבנון השנייה. המסקנות שלנו יתפרסמוּ לפי דעתי עד סוף השבוע, תחילת השבוע הבא". המבקר אמר כי "הדו"ח מאוד מפורט, מאוד ענייני, והציבור יקרא את מה

שיש לנו לומר על אי-ביצוע המסקנות".

 

הבוקר נודע כי בניסיון לעצור את הסחף בדעת הקהל הישראלית ואת התביעה הציבורית להקמת ועדת חקירה שתבדוק את המחדלים שהובילו לאסון, פנה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למבקר בבקשה שיחקור את השריפה כחלק מהדו"ח שהוא עתיד לפרסם.

 

לדברי לשכת ראש הממשלה, הדבר נעשה בהתייעצות עם היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. עם זאת, לא ברור כיצד המבקר יבצע את החקירה, אם בכלל, היות שכבר השלים את הכנת הדו"ח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המבקר לינדנשטראוס. "כמו כל אזרח, מקווה שהלקחים יופקו"
צילום: אביהו שפירא
מאמצי הכיבוי עם ה"סופרטאנקר", היום
צילום: AFP
מומלצים