שתף קטע נבחר

פיירברג תדאג לנפגעי השריפה? "המינוי - בדיחה"

ראש העיר נתניה, שמונתה לעמוד בראש הכוח המיוחד לטיפול בנפגעי השריפה בכרמל, משמשת גם ראש איגוד ערים לכבאות באזורה. אבל היא לא ממש דאגה להם. גם גורמים מדיניים תוהים: "למה לא למנות שר בלי תיק?"

זמן קצר אחרי שאחרונת הלהבות בכרמל כבתה, מיהר אמש (ב') ראש הממשלה להכריז על מינויה של ראש העיר נתניה, מרים פיירברג, לעמוד בראש כוח המשימה המיוחד שיטפל בנפגעי דליקת הענק - הגדולה ביותר שידעה ישראל אי-פעם.

 

 

אבל כשברקע רק גוברת הביקורת על ההזנחה ארוכת השנים של שירותי הכבאות וההצלה מצד ממשלות ישראל לדורותיהן, האשימו גורמים בנתניה כי פיירברג עצמה, המשמשת גם ראש איגוד ערים לשירותי כבאות, לא בדיוק שמה את הדאגה לכוחות הכיבוי בראש סדר מעייניה.


פיירברג ונתניהו, היום. בחירה מתאימה? (צילום: גיל יוחנן)

 

פיירברג נכנסה לתפקיד כבר לפני יותר מ-10 שנים, והאיגוד שבראשו היא עומדת חולש על נתניה והיישובים הסמוכים לה. מאז מינויה ועד היום, רכשה לתחנת הכיבוי העירונית רק שתי כבאיות חדשות.

 

אבל נראה כי במרוצת הזמן, רק הלכה ופחתה חשיבות הסוגייה בעיני מי שהופקדה על הטיפול בנפגעי השריפה. כבר תקופה ארוכה שפיירברג מדירה את רגליה מישיבות האיגוד, ובמקומה נוכח בהן ממלא מקום מטעמה.

 

פרט לשתי הכבאיות החדשות, מצוידת תחנת הכיבוי בנתניה בכבאיות בנות 20 שנים ויותר, לצד ציוד חילוץ, הצלה ומנוף גבהים מיושנים. רק בחודשים האחרונים נרכשה עבור הכבאים בנתניה מכלית מים לשימוש בשטח בזמן שריפה. אותו גורם, הבקי בהתרחשויות בתחנת הכיבוי, קבע כי "הציוד ישן - ועל הפנים".


כבאית בתחנת נתניה. "רטרו" משנות ה-80 (צילום: עידו ארז)

 

ראש הממשלה הסביר במסיבת עיתונאים אמש כי פיירברג היא בין ראשי הערים המנוסים והמוכשרים ביותר שהכיר. "היא מכירה את כל רזי השלטון המקומי, את משרדי הממשלה, היא מכירה את כל האנשים הנוגעים בדבר ויש לה יתרון נוסף - יש לה דלת פתוחה אצלם, אצל אייל (גבאי - מנכ"ל משרד ראש הממשלה) ואצלי".

 

אולם, מינויה של פיירברג לתפקיד עורר גם בדרג המדיני לא מעט ביקורת. "המינוי הזה הוא בדיחה", קבע גורם מדיני. "נכון שהיא אמנם תומכת נלהבת

של נתניהו בליכוד, אבל איזה יכולות התמודדות יש לגברת מול החשב הכללי והביורוקרטיה הממשלתית? יש שרים בממשלה. למה לא יוסי פלד או בני בגין?", הוא תהה.  

 

למרות הכל, כמו ראש הממשלה עצמו, היו גם מי שתמכו בהחלטה למנות את פיירברג לתפקיד. "היא נמרצת ויודעת לתת בראש כשצריך. פשוט בולדוזר", אמר בהתלהבות חבר מועצת העיר נתניה, קובי לוי, נציג סיעות האופוזיציה.

 

"המינוי שלה הוא פנטסטי. היא יודעת לעבוד מול משרדי הממשלה, יש לה כריזמה, אי אפשר למרוח אותה והיא לא מתרגשת מפקידים. אלו הן הסיבות שכדי לעזור לאנשים שנפגעו בשריפה, המינוי שלה מצוין", הוסיף לוי.

עם זאת, הוא ציין כי למרות יתרונותיה שציין וכן הישגים נוספים שזקף לזכותה על פועלה בתחומי הנדל"ן, הספורט והתרבות - מעיב על כל אלה טיפולה הכושל בתחום הרווחה.

 

לדברי לוי, לא ניתן להתעלם מההזנחה הרבה המורגשת בשכונות המצוקה וממצבה הקשה של האוכלוסייה המתגוררת בהן. "נכון, בזה אין לה הצלחה. ההישג היחיד שלה כאן היא שנבנו הרבה שכונות חדשות שאליהן הגיעו תושבים חדשים, מה שהוריד את אחוז הנזקקים. נושא הרווחה בארץ הוא התחום הכי כבד, וככה זה גם בנתניה. יש מדיניות ממשלתית, אבל עם זה אפילו מרים פיירברג לא יכולה להתמודד".


פורסם לראשונה 07/12/2010 00:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרים פיירברג. מחמאות לצד ביקורת נוקבת
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים