שתף קטע נבחר

ארה"ב לא מוותרת: "נתמקד בנושאי הליבה"

מחלקת המדינה הודיעה כי השליח ג'ורג' מיטשל ישוב לאזור בשבוע הבא, למרות קריסת השיחות על הקפאת הבנייה בהתנחלויות. "נתייעץ עם הצדדים איך להחזיר אותם לשולחן", אמר, והגדיר את השלב החדש כ"שינוי טקטי, לא אסטרטגי"

ביום שאחרי ההודעה על כישלון המאמצים להשיג הסכמה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות, שתאפשר את חידוש המשא ומתן הישיר עם הפלסטינים, ניסתה הערב (יום ד') ארה"ב לשדר כי היא אינה נוטשת את תהליך השלום. מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה כי השליח המיוחד למזרח התיכון, ג'ורג' מיטשל, יגיע לאזור בשבוע הבא.

 

דובר מחלקת המדינה, פי.ג'יי קראולי, אמר כי מיטשל יגיע לאזור להתייעצויות, והדגיש כי וושינגטון מאמינה שמשא ומתן ישיר עדיין נחוץ כדי לפתור את הסכסוך במזרח התיכון. לדבריו, ארה"ב תדון עם שני הצדדים בשאלה מה הדרך הטובה ביותר להשיב אותם לשולחן המשא ומתן. "הייתי מתאר זאת כשינוי טקטיקה, לא כשינוי של אסטרטגיה", אמר קראולי, וציין כי היעד כעת הוא הסכם מסגרת ישראלי-פלסטיני על כל נושאי הליבה.

 

גורמים אמריקנים רשמיים אמרו אתמול כי ארה"ב ויתרה על דרישותיה מישראל לעצור את הבנייה בהתנחלויות, מהלך שנשיא הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, אמר כי לא ייתכן משא ומתן בלעדיו. קראולי אמר כי ההחלטה בנוגע להתנחלויות היא הכרה במציאות.

 

"לא נוכל להביא את שני הצדדים לאותו חדר"

"חשבנו שבמובן מסוים זה הפך למטרה בפני עצמה במקום אמצעי להגיע למטרה", אמר קראולי. "אנחנו הולכים להתמקד בתוכן, ולנסות להתחיל להשיג התקדמות בנושאי הליבה עצמם, ואנחנו סבורים שזה יביא למומנטום מסוים שאנחנו זקוקים לו כדי להגיע למשא ומתן ממשי".

 

קראולי לא סיפק פרטים על ביקורו הצפוי של מיטשל, שנראה כמבשר על חזרה לשיחות הבלתי ישירות שאפיינו את התהליך

בחודשים קודמים. "אינני מצפה שנצליח להביא את הישראלים והפלסטינים לאותו החדר כרגע", אמר.

 

קראולי הבהיר כי ארה"ב ממשיכה לראות את הבנייה הישראלית בהתנחלויות כבלתי לגיטימית. הוא אמר כי המבוי הסתום בנוגע להתחלויות גרם גם להפסקת הדיונים הנפרדים של ארה"ב

 בנוגע לחבילה ביטחונית שתינתן לישראל כדי לאפשר את ההקפאה. במסגרת החבילה הזאת הייתה אמורה ישראל לקבל בין השאר מטוסי קרב. "לפי שעה איננו מנסים לקדם את הקפאת הבנייה בהתנחלויות, ואיננו מקיימים דיון שכזה עם הישראלים", אמר קראולי.

 

גם מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, פרסם הערב הודעה בה הביע צער על "התעלמות ישראל" מהקריאה הבינלאומית והקוורטט להאריך את ההקפאה. באן חזר על הדרישה מישראל למלא את התחייבותה על פי מפת הדרכים להקפיא את פעילויות הבנייה בהתנחלויות "בשטחים הפלסטינים הכבושים לרבות מזרח ירושלים". 

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אבו מאזן. מחפשים פתרונות חדשים
צילום: רויטרס
נתניהו. עסקת ההקפאה לא תתממש
צילום: יותם פרום
מומלצים