שתף קטע נבחר

סמי מיכאל: "קברניטי המדינה הפקירו אדם ואילן"

"מנהיגים שמחמשים צבא משוכלל ומפקירים את העורף הם חשודים בעינינו", יאמר הסופר בנאומו ב"מצעד זכויות האדם" שיתקיים מחר על רקע אסון הכרמל ובמחאה על "הגל האנטי-דמוקרטי והגזעני השוטף את ישראל". הנאום המלא לפניכם

על רקע שריפת הענק בכרמל ובמחאה על "הגל האנטי-דמוקרטי והגזעני ששוטף את ישראל", יתקיים מחר (יום ו') בבוקר בתל אביב "מצעד זכויות האדם" בפעם השנייה. המצעד נועד למחות בין היתר על הכיבוש, הפערים החברתיים, האלימות נגד נשים וצמצום חופש הביטוי. 

 

בין הנואמים במצעד - שייצא ב-10:30 מתיאטרון הבימה בתל אביב ויסתיים בכיכר רבין - יהיה גם הסופר סמי מיכאל. הנאום המלא לפניכם:

  

"אנחנו פה, 

 

אנו עומדים כאן היום אבלים על גיבורי החייל, נשים וגברים שיצאו להושיע את זולתם מהלהבות על הכרמל ונשרפו חיים. תנחומינו ליתומים, לבני הזוג ולהורים השכולים. אנו מצדיעים לאמיצים המתייסרים בבתי חולים ומאחלים להם החלמה מהירה. אנו מזדהים עם המשפחות הרבות ששבו אל חורבות מפוייחות במקום אל בית חם ומזמין.

 

עינינו חשכו כשנתקלנו באדמות חרוכות, שם הוריקו יערות משיבי נפש. עדיין איננו יודעים אם האסון בכרמל נחת עלינו ביד המקרה אם ביד זדונית, אך היטב אנו יודעים כי קברניטי המדינה התרשלו בתפקידם והפקירו אדם, רכוש ואילן. מנהיגים שמחמשים צבא משוכלל ומפקירים את העורף הם מנהיגים חשודים בעינינו, כי פניהם לתוקפנות ולא להגנה על בני עמם. אנו וילדינו נעקוב גם נעקוב אחר מעלליכם.  

 

הציבור הרחב מאמין בקדושת זכויות האדם וכדי להשמיע את קולנו בעד זכויות בני אנוש אנחנו פה.  

 

אנו עדים לתהליך מתמשך ומדאיג של חולשה ואוזלת יד בקרב מפלגות שאמורות להיות כלב השמירה של הדמוקרטיה. על כן זו שעתם של ארגונים הומניטאריים וולנטריים שהקידמה היא נר לרגליהם, אז הנה אנחנו פה.  

 

המזימות לפגוע במעמדה של המערכת השיפוטית המופקדת על הצדק והשיוויון הולכות וגוברות, ולכן אנחנו פה.  

 

הממשלה, הנשענת על מרכיבים אנטי דמוקרטיים בתוכה, מבקשת לשרוד על ידי שיתוק היריב הדמוקרטי בקרב האוכלוסייה. כדי לעצור את הסחף הזה אנחנו פה.

 

הכנסת המבולבלת מוותרת על ריבונותה ועל המנדט שהעם העניק לה. ההחלטה שלה לערוך משאל עם בנושאים מהותיים לחיים שלנו ושל שכנינו, היא הצבעת אי אמון בעצמה. זהו תרגיל מטעה ומסוכן שנועד לשיתוק הידיים המושטות לשלום. אויבי השלום זוממים לבזבז זמן, והעם שנפשו כלתה לשלום מחמיץ זמן יקר. כדי להזכיר לכנסת כי היא נבחרה להיות ריבון עצמאי ונחרץ, אנחנו פה.  

 

אנחנו פה כתמרור עצור מול כל חקיקה אנטי-דמוקרטית. גורמים מפוקפקים טוענים כי ביטחון המדינה קודם לדמוקרטיה. כדי להזכיר כי פגיעה בדמוקרטיה היא פגיעה אנושה בביטחון המדינה, אנחנו פה.  

 

הגזענים איבדו את הבושה ומחמת שתיקת השפויים, הם נעשים מחוצפים יותר ותוקפנים יותר. גזענות כלפי השכן כבר מחלחלת אל תוך ביתנו. הגדרות שנבנות להפריד בינינו לבין השכנים גוברות עלינו והן כבר פה, נמתחות בינינו לבין עצמנו. כדי להוקיע את קללת הגזענות, אנחנו פה.

  

כדי לציין כי הפער החברתי מסוכן לעצם קיומה היציב של החברה הישראלית, אנחנו פה.

 

אנחנו פה נגד אלימות כלפי נשים, נגד האלימות בשיח הציבורי, נגד האלימות בכבישים ונגד כל צורה של אלימות.

  

לא יועילו המאמצים העקשנים לכפות עלינו תרבות שמצדיקה כיבוש ומשלימה עם דיכוי. כדי להצהיר כי נשמת אפה של כל תרבות בעלת ערך היא צדק, חירות ושיוויון - אנחנו פה.  

 

הכיבוש שנועד להכניע ולהשפיל את שכנינו פועל כבומרנג, הוא משחית אותנו. אנחנו פה לומר שהכיבוש עשה אותנו אלימים יותר ואטומים יותר כלפי עצמנו.  

 

אנו פה כדי לסמן את הדרך לעתיד ולא לפתוח בנסיגה אל העבר, עבר של מלחמות, שנאה ובורות.

 

ואל בני העם הפלסטיני אומר כי הגורל שלנו הוא גורל משותף שאין מנוס ממנו. חרף הקולות הקוראים לתוקפנות יש ציבור רחב שמבקש לחיות בשלום. מצער שרוב הציבור השפוי גם אצלנו וגם אצלכם לקה בהלם השתיקה. אנחנו פה כדי לומר כי הקול שלנו הוא קול משותף כשם שדרכנו היא דרך משותפת. נמות יחד או נחיה יחד. אנחנו פה כדי להצהיר כי בחרנו בחיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רוני שיצר
"תמרור עצור נגד חקיקה אנטי-דמוקרטית". סמי מיכאל
צילום: רוני שיצר
מומלצים