שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דו"ח: אחד מכל ארבעה בעולם שילם השנה שוחד

  תמונת המצב של השחיתות העולמית לשנת 2010: אזרחי העולם אינם בוטחים בממשלותיהם. 80% סבורים כי המפלגות הפוליטיות מושחתות או מושחתות מאוד, ואחריהן מוסדות המינהל הציבורי ובית הנבחרים

  אדם אחד מכל ארבעה אזרחים בעולם שילם שוחד במהלך השנה שחלפה, כך עולה מהסקר השנתי שפרסם היום (ה') הארגון "שקיפות בינלאומית". הסקר, בהשתתפות 91 אלף אנשים מ-86 מדינות, משרטט את תמונת המצב של השחיתות העולמית לשנת 2010.

   

  הארגון "שקיפות בינלאומית", הוא ארגון בלתי-תלוי, המפרסם את "ברומטר השחיתות העולמית" זו השנה השביעית ברציפות. זו הפעם הראשונה שמשתתפות בסקר סין, בנגלדש והשטחים הפלסטינים.

   

  מהנתונים שפורסמו לציון "היום הבינלאומי למאבק בשחיתות" עולה, כי 60% מאזרחי העולם סבורים כי חלה עלייה בשחיתות בשלוש השנים האחרונות. אחד מכל ארבעה אנשים נאלץ לשלם שוחד כדי לזכות בשירותים חיוניים ובסיסיים, כמו בריאות וחינוך. 

   

  הדו"ח בחן את שיעורי השחיתות במשרדי ממשל, מוסדות ציבור ונותני שירותים בכל התחומים, ובכלל זה בתחומי הבריאות, החינוך, המגורים, המשפטים ורשויות המס. "אצבע מאשימה הופנתה לעיתים קרובות מאוד כלפי המשטרה. 29% מהנשאלים אמרו כי נאלצו לשלם שוחד לשוטר בשנה האחרונה", כך עולה מהנתונים.

   

  מעט מאוד מאזרחי העולם בוטחים בממשלותיהם. "80% מכלל הנשאלים אמרו כי המפלגות הפוליטיות מושחתות או מושחתות מאוד. ובסדר יורד הוזכרו, מוסדות המנהל הציבורי ובית הנבחרים", נכתב בדו"ח השנתי המציין כי "בתמונת המצב הקודרת, ישנה בכל זאת נקודת אור אחת: 70% מהנשאלים אמרו כי יהיו מוכנים לחשוף מקרה של שחיתות". 

   

  מהדו"ח עולה עוד כי באפריקה נמדדו, כצפוי, שיעורי השחיתות הגבוהים ביותר. 50% מהנשאלים אמרו כי נתנו בשנה האחרונה "כספים מתחת לשולחן". ובהתאמה, במזרח התיכון וצפון אפריקה הודו 36% כי נאלצו לשלם שוחד, במדינות ברית המועצות לשעבר 32%, בדרום אפריקה 23%, בבלקאנים ובטורקיה 19%, במדינות אסיה-פסיפיק 11% ובאירופה וצפון אמריקה 5% בלבד.

   

  בין המדינות המושחתות ביותר בעולם: אפגניסטן, קמבודיה, קמרון, הודו, עיראק, ליבריה, ניגריה, השטחים הפלסטינים, סנגל, סיירה ליאון ואוגנדה. במדינות אלה עמד שיעור השחיתות על 50%. דהיינו, אדם אחד מכל שניים שילם שוחד בשנה האחרונה. מחצית מהאנשים ששילמו שוחד אמרו כי עשו זאת "כדי להימנע מבעיות", והמחצית השניה "כדי להאיץ ולקדם הליכים".  

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: Index open
  שוחד כדי לזכות בשירותים בסיסיים
  צילום: Index open
  מומלצים