שתף קטע נבחר

מאות צעדו ביפו: "אנדרומדה - לא תשתיקו אותנו"

התלונות של תושבי "גבעת אנדרומדה" על רעש הבוקע מכנסיית סנט ג'ורג', הוציאו מאות מוסלמים ונוצרים לתהלוכת מחאה סביב מתחם היוקרה. "אלה לא היהודים הוותיקים שיודעים שכנסיות ומסגדים הם חלק מהנוף של העיר"

מאות מתושבי יפו, מוסלמים ונוצרים, צעדו בצהריים (יום ו') סביב פרויקט היוקרה "גבעת אנדרומדה" במחאה על התלונות שהגישו בשבועות האחרונים תושבים במקום נגד הרעש הבוקע מהמסגדים ומהכנסיית סנט ג'ורג' הסמוכה. המפגינים נשאו שלטים בהם נכתב בין היתר: "אנחנו כאן הרבה לפניכם, לא מתאים לכם, תעופו מכאן", "איש לא יזיז אותנו מאדמתנו הקדושה", ו-"לא נבקש מכם רשות איך ומתי להתפלל".

 

המפגינים צעדו לאורך רחוב יפת באישור המשטרה וקראו "לגרש את גבעת אנדרומדה". הם גם קראו קריאות למען פלסטין ונשאו את דגליה. עשרות שוטרי יס"מ ומרחב יפתח אבטחו את המפגינים, שסיימו את הצעדה ללא אירועים אלימים. כ-20 מפגינים קיבלו את אישור לצעוד בתוך השטח הציבורי שבתוך מתחם אנדרומדה, אולם עיתונאים לא הורשו להיכנס.


"מעולם לא הפרענו לבתי כנסת", מפגינים ביפו (צילום: יואב זיתון)

 

עיקר התלונות של תושבי מתחם היוקרה מופנות כלפי המסגדים סיקסיק וג'בלייה. ראשי המסגדים נחקרו במשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה בעוד שאנשי כנסיית סנט קיבלו איומים בתביעות פיצויים מצד בא כוחם של דיירי גבעת אנדרומדה.

  

עו"ד גבי קדיס, העומד בראש האגודה האורתודוקסית שארגנה את ההפגנה אמר ל-ynet: "אם הם רוצים מלחמה, הם יקבלו מלחמה. הכנסייה שלנו קיימת מ-1883, הרבה לפני שהם באו לפה. מדובר בניסיון לשבש פעילות דתית נוצרית שקיימת פה עשרות שנים. אנחנו אף פעם לא נפריע לבתי כנסת. לצערי מדובר במתלוננים שגרים מספר שנים ביפו ולא יהודים ותיקים שיודעים שכנסיות ומסגדים הם חלק מהנוף הקבוע של העיר".


"אלה לא היהודים שמכירים את הדו-קיום ביפו" (צילום: עופר עמרם) 

 

חבר מועצת העיר ותושב יפו, אחמד משהראוי, הסביר כי התמונות שצילמו רשתות הטלוויזיה הערביות בהפגנה יגיעו לכל העולם הערבי "ועלולות להוביל להשלכות נגד פעילות של בתי כנסת בקהיר ובערים מוסלמיות גדולות אחרות. חייבים לשים לזה סוף כדי לא לשבור את הדו-קיום העדין שנבנה פה לאורך שנים".

 

יו"ר ועד שכונת עג'מי, כאמל אגברייה, המדריך קבוצות תיירים וסיורים ביפו, סיפר: "לפני כשבועיים שפכו עלינו מים כאשר הדרכתי קבוצה. תושבים יהודים עשירים שבאו וקבעו את ביתם ביפו צעקו לעברי 'עוף מפה' ושלא אהיה כאן יותר. אנחנו לא ניתן להמשיך בתופעות האלה. אני מקווה מאוד שיהיה לזה סוף לפני שיהיה מאוחר מידי".

 

חברת הכנסת לשעבר, נדיה חילו, העידה: "בתור ילדה שיחקתי וניגנתי בתנועת הצופים במתחם הכנסייה וגם בנותיי עושות זאת כיום. אף פעם לא נתקלתי בהתנגדות נגד הפעילות הדתית שלנו ואני מצטערת מאוד שחלק מתושבי גבעת אנדרומדה לא מבינים שהיינו פה ונישאר פה תמיד".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"לא נבקש רשות מתי להתפלל"
צילום: עופר עמרם
התמונות ישודרו בעולם הערבי
צילום: עופר עמרם
מומלצים