שתף קטע נבחר

קלינטון נפגשת עם לבני וברק; "לדון בליבה"

לקראת נאומה ב"כנס סבן" בוושינגטון, נפגשת מזכירת המדינה עם יו"ר האופוזיציה ועם שר הביטחון בניסיון לטכס עצה איך מוציאים את עגלת המשא ומתן מהבוץ. קלינטון תבהיר בנאומה: פניית הפלסטינים לאו"ם - אינה מקובלת. רק שיחות ישירות

מזכירת המדינה הילרי קלינטון מנצלת את "כנס סבן" הנפתח הלילה (שבת) בוושינגטון, כדי לקיים סדרת פגישות אישיות עם בכירים ישראלים ופלסטינים שהגיעו לוושינגטון. אלו הם הפגישות הראשונות שעורכת קלינטון בסוגיית המשא ומתן המדיני מאז הכריז ממשל אובמה על כשלון המשא ומתן לחידוש הקפאת הבנייה בהתנחלויות, ויחד איתו על ביטול עסקת מטוסי החמקן F-35.

 

קלינטון נועדה בנפרד עם יו"ר האופוזיציה ציפי לבני, ועם שר הביטחון אהוד ברק. במרכז השיחות עמד ניסיונה של קלינטון לברר את המצב הפוליטי בישראל ואת מידת הגיבוי שמעניקה "קדימה" להחלטות הממשלה בנושא התהליך המדיני. קלינטון גם רצתה לשמוע רעיונות להוצאת התהליך מהבוץ, לנוכח חילוקי הדעות הקיימים בנושא בתוך ממשל האמריקני.

 

מוקדם יותר, נפגשה מזכירת המדינה גם עם ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, ובהמשך היא אמורה להיפגש גם עם ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, ולדון עמו בדרכים להתנעת התהליך המדיני מחדש. פיאד צפוי להשתתף אף הוא בכינוס סבן.

 

נאומה של קלינטון בפני באי הכינוס צפוי להתקיים בשעה 3:00 (שעון ישראל). מחלקים של נאומה שכבר הודלפו לתקשורת עולה כי מזכירת המדינה תאמר שארה"ב "ממשיכה להיות מחוייבת לפתרון של שתי המדינות ולהאצת השיחות", ותדגיש כי במקום לבזבז זמן על מגעים עקרים על ההקפאה, מתכוון הממשל האמריקני להיכנס לשיחות ישירות עם הצדדים על סוגיות הליבה. זאת, בניסיון להגיע להסכם מסגרת לשלום במהלך 2011.

 

דובר מחלקת המדינה, פיליפ קראולי, אמר כי בנאומה הלילה "תקרא קלינטון להצדדים להתחיל לדון עם נושאי הליבה של העימות: הגבולות, הביטחון, הפליטים, ההתנחלויות, המים וסוגיית ירושלים".

 הוא שב והדגיש כי ארה"ב נשארת מחוייבת לתהליך, אבל האחריות לסיימו מוטלת בסופו של דבר על הצדדים".

 

עוד צפויה לומר קלינטון כי למרות שארה"ב וישראל לא הגיעו להסכמה על חבילה ההקפאה לשלושה חודשים, הרי שהנושא אינו יורד מסדר היום. בכירים בממשל הבהירו כי ארה"ב לא שינו את עמדם לפיה ישראל צריכה לאפשר יצירת אווירה נוחה לקיום דיונים. קלינטון צפויה גם להבהיר לפלסטינים כי פנייה עצמאית מצדם אל האו"ם בבקשה להכיר בעצמאות פלסטין, אינה מקובלת עליה ושהדרך היחידה לפתרון המחלוקת היא בשיחות ישירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קלינטון. לא ללכת לאו"ם
צילום: AFP
פגישה בנפרד מברק. לבני
צילום: דנה קופל
ועדת חוץ וביטחון אהוד ברק שאול מופז ציפי לבני
צילום: גיל יוחנן
מומלצים