שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  איך נראה חיוך מזויף? 10 עובדות על הבעות פנים

  אילו 6 הבעות זהות בכל בני האדם, האם באמת כל כך קל להבחין כשאדם משקר, ומה משותף לאוטיסטים ולאנשים שעברו טיפולי בוטוקס? 10 דברים שלא ידעתם על הבעות פנים

  1. מולד או נרכש

  הבעות הפנים שמבטאות כעס, גועל, פחד, הנאה, עצב והפתעה זהות בכל רחבי העולם. גם תינוקות עיוורים משתמשים באותן שש הבעות כדי לבטא רגשות אלה. הבעות הבוז הן עניין תלוי תרבות.

   

  2. הרבה הבעות, מעט שרירים

  בפנים יש 43 שרירים. רוב ההבעות מערבות הנעה של 2־4 מהם.


  43 שרירים שונים. פנים (צילום אינדקס אופן)

   

  3. לא רואים עליו

  לרוב האנשים קשה לזייף הבעה, אבל רבים יודעים להקפיא את הבעתם כדי לא להסגיר רגשות. רוב האנשים חושבים שהם יודעים איך להבחין אם אדם משקר או לא, אך למעשה הם טועים.

   

  4. שקרני פנים

  מחקר שערך חוקר הבעות הפנים הנודע הפסיכולוג ד"ר פול אקמן, מוכיח שכ־1% מהאנשים מחוננים בכישרון מולד לקריאת הבעות פנים. אותם אנשים הם גם "שקרני פנים" טובים, שיכולים לזייף את הבעות פניהם.

   

  5. פליטות פנים

  גם כשאנשים מתאמצים לשלוט בהבעות פניהם, יש להם "פליטות" שרומזות על מה הם מרגישים. ד"ר אקמן פיתח את שיטת המיקרו־הבעות המאפשרת לקרוא את אותן "פליטות", ועם המשתמשים בה נמנים סוכנויות חשאיות, מפקדי משטרה, מחלקות לפענוח מעשי טרור ועוד. גם חברות הפקת סרטי אנימציה לומדות את השיטה כדי להפיח חיים בדמויות המצוירות.

   

  6. החיוך אמיתי?

  עוד שכל חיוך - גם חיוך מנומס, נבוך או עצוב - מערב את תנועת השפתיים, רק חיוך של שמחה אמיתית מערב את הקמטים בשולי העיניים.


  חיוך מנומס (צילום: אינדקס אופן)

   

  7. דל מלהביע

  מה משותף לאוטיסטים, חולי פרקינסון, אנשים שעברו טיפול בוטוקס וללוקים בתסמונת מביוס (תסמונת נדירה שבמהלכה משתתקים שרירי הפנים)? התשובה: לכולם יש קושי בשימוש בהבעות פנים. דלות ההבעות מובילה לירידה באטרקטיביות, בתקשורת ובהצלחה החברתית.  

   

  8. מתבגרים ומקפיאים

  לילדים יש הבעות פנים מגוונות ועשירות. ככל שאנו מתבגרים אנו לומדים להקפיא את הפנים, ועושר ההבעות מידלדל. עם זאת, לנשים עושר גדול יותר של הבעות פנים מלגברים.

   

  9. חייך ותרגיש טוב

  הבעת הפנים לא רק מלמדת אחרים איך אנו מרגישים אלא גם גורמת לתחושות

  שלנו להשתנות בהתאם. מתברר שגם חיוך מלאכותי מזרים דם לאזורי הנאה ומשפר את מצב הרוח.

   

  10. איך נראית אהבה?

  מחקרים הראו שמבט ממוקד בעיני בן הזוג, זמן התבוננות ארוך יחסית בפנים ובעיניים והרחבת האישונים הם כולם סימנים (גם אם לא חד־משמעיים) לעניין שיש בבן השיח ומעידים על אהבה.

   

  ייעוץ מקצועי: גבריאל רעם, מומחה ומרצה לתקשורת לא מילולית; ד"ר אורן חסון, יועץ זוגי מומחה לתקשורת בינאישית


   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ככה נראה עצב, מסתבר
  צילום: index open
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים