שתף קטע נבחר

ויקיליקס חשף את כשלון אובמה

המסמכים חשפו, כי הטרור האיסלאמי פועל ברחבי העולם ללא שום קשר לסכסוך הערבי-ישראלי ולנושא הפלסטיני. אבל הנשיא אובמה חושב אחרת

מסמכי ויקיליקס מפריכים את הנחות-היסוד של מדיניות הלוחמה בטרור של הנשיא אובמה, כאילו הנושא הפלסטיני הוא גורם מרכזי לזעזועי המזרח התיכון ולטרור האנטי-מערבי, כאילו סעודיה ופקיסטן הן בעלות-ברית של ארה"ב במלחמתה בטרור, כאילו אין טרור מוסלמי משום שהאיסלאם מעודד לשלום, כאילו אין טרור ג'יהאדיסטי מכיוון שהג'יהאד הוא תהליך מטהר-נפש, כאילו אין טרור גלובאלי, כאילו טרוריסטים מוסלמים מייצגים מיעוט מוסלמי, כאילו האיסלאם היה תמיד חלק מההוויה האמריקנית.

 

לפי המסמכים, הטרור המוסלמי מכה ברחבי העולם מדרום-אמריקה, דרך ארה"ב ומטרות אמריקניות מעבר לים, מערב אירופה, מדינות ברית-המועצות לשעבר, אפריקה, המזרח התיכון - טרור בין-מוסלמי במיוחד, דרום אסיה, המזרח הרחוק ואפילו אוסטרליה.

 

הטרור המוסלמי מנוהל, בדרך כלל, על ידי משכילים וביניהם בוגרי אוניברסיטאות מערביות הנעזרים באינטרנט, בלאקברי", איי-פוד", "טוויטר", ו"פייסבוק". בניגוד להנחת אובמה, הטרור אינו ביטוי לדחיית המודרניזציה, אלא ביטוי למינוף המודרניזציה לקידום מטרות וערכים היסטוריים של האיסלאם. מנהיגי הטרור המוסלמי מאמינים שחזונם להשתלטות גלובלית-דתית וטריטוריאלית - מהווה שליחות אלוהית. הם מקדמים את השליחות על ידי אלימות, חוסר-סובלנות כלפי "כופרים", "אפיקורסים" ומתנגדים אחרים, דיקטטורה ו"מלחמת קודש" נגד ישויות המהוות מכשול למימוש החזון המגלומאני, החורג הרבה מעבר לנושא הפלסטיני, למדיניות - או לקיום - המדינה היהודית.

 

ללא שום-קשר לסכסוך הערבי-ישראלי ולנושא הפלסטיני, טרוריסטים מוסלמים פועלים בצומת הגבולות ברזיל-פרגוואי-ארגנטינה, בסאו-פאולו ואזורים נוספים בברזיל. ללא שום קשר למדיניות ישראל, "לאשקר-א-טייבה", ג'אייש –א-מוחמד" וארגוני טרור מוסלמי נוספים - המסתייעים בפקיסטן - פועלים נגד הודו. "לאשקר-א-טייבה" מעמיק את בסיסיו בפקיסטן - שם הוא משתף פעולה עם שרותי הביון של סרי לנקה ונפאל כדי להעצים את הפגיעה בהודו.

 

טרור אנטי-אמריקני

מסמכי ויקיליקס כוללים מזכר של מזכירת המדינה קלינטון, מדצמבר 2009, המצביע על סעודיה במיוחד, אך גם קטאר, איחוד האמירויות וכווית כמממנים המובילים של הטרור המוסלמי-סוני העולמי. סעודיה ושכנותיה מגייסות מימון ל"אל-קאעידה", "טאליבן", לאשקר-א-טייבה" וארגוני טרור נוספים באמצעות עמותות ללא-כוונת-רווח. ה"סאנדיי טיימס" הלונדוני דיווח לפני כחצי שנה, ששירותי הביון של פקיסטן תיעדו העברת 1.5 מיליארד דולר מסעודיה לטרוריסטים באפגניסטן, ובמיוחד ל"טאליבן". היומון תהה: "מה חלקה של סעודיה בהרג 1,268 חיילים אמריקנים ופציעת אלפים נוספים באפגניסטן?!".

 

תת-מזכיר האוצר האמריקאי לענייני מודיעין ומימון טרור, סטיוארט לוי, העיד לפני כשנה בפני ועדת הבנקאות בסנאט, ש"מימון זורם מסעודיה לארגוני טרור...חלקו מגיע לעיראק, דרום מזרח אסיה ומקומות נוספים בעולם". לדוגמה, הבנק הסעודי, "אל-ראג'י", היה מעורב במימון טרור צ'צני. ב-2009 דווחה משטרת פקיסטן על 15 מיליון דולרים שהועברו מסעודיה למעורבים ברצח רה"מ בנזיר בוטו. משרד מבקר המדינה האמריקני (GAO) דיווח לפני כמה שבועות, שסעודיה משתפת פעולה עם ארה"ב למניעת טרור מוסלמי בתחומי הממלכה, אך לא למניעת טרור מוסלמי בעולם הרחב.

 

ב-1962 - שנתיים לפני הקמת אש"ף, חמש שנים לפני מלחמת ששת הימים והקמת ההתנחלות הראשונה ביהודה ושומרון, כאשר ירדן ומצרים שלטו ביהודה ושומרון ובעזה והנושא הפלסטיני לא העסיק את מנהיגי ערב והמערב - הקימה סעודיה את "הליגה המוסלמית העולמית" כאבן הפינה של מערכת גלובלית מסועפת של עמותות מוסלמיות, הנהנות מסיוע סעודי ומקיימות קשר ישיר או עקיף עם ארגוני טרור. בארה"ב נוסדו עמותות "הוועד ליחסי אמריקה-איסלאם", "האגודה האסלאמית של צפון אמריקה", "עמותת ארץ הקודש" המככבות במשפטיהם של טרוריסטים מוסלמים הפועלים נגד ארה"ב.

 

אבל, הנשיא אובמה מתעלם מן העובדה שהמממנים והמסיתים לטרור משפיעים יותר ממבצעי הטרור. אובמה משעבד את המלחמה בטרור להרהורי-לב, לפשטנות, לאי-הבנת הכתובת-על-הקיר ולסדרת הנחות המנותקות מהמציאות, כגון הזיקה הקיימת - לדעתו - בין הנושא הפלסטיני מחד לבין הלוחמה בטרור והמאמץ למניעת התגרענות איראן מאידך. בניגוד לאסכולת אובמה, מסמכי ויקיליקס מאשרים שמנהיגי ערב אכן מתמקדים בסכנות הקיומיות מצד הטרור - מבית ומחוץ - ואיראן ולא בענין הפלסטיני. וכך, הנחות שגויות מביאות למדיניות שגויה, המייצרת רוח גבית למשטרי וארגוני טרור ורוח נגדית לדמוקרטיות המערביות.

 

יורם אטינגר, מנכ"ל "במחשבה שנייה: יוזמה ישראלית-אמריקנית"

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים