שתף קטע נבחר

בית הכנסת בעכו הוצף: 'הפך למקום שקט וחשוך'

בזמן שברמת הגולן משתובבים בשלג, בגליל המערבי מודאגים בעיקר מהצפות. בעכו הוצף בית כנסת ונזק נגרם לבתי העסק באזור הנמל. "בשבת האחרונה התפללנו לגשמי ברכה, אך לצד הגשם הגיעה ההצפה הנוראה הזו", סיפר החזן

בית הכנסת על-שם הרשב"י בעכו עומד היום (ב') ריק ודומם. הגשמים העזים שלוו ברוחות גרמו להצפה חמורה בעיר והסבו נזק גם לבית הכנסת. החצר מוצפת והבפנים מלא בוץ, אך ספרי הקודש לא נפגעו. "בשבת האחרונה התפללנו לגשמי ברכה", סיפר אליהו חזן,  המשמש כחזן בבית הכנסת זה 50 שנה. "הקב"ה נענה לתפילותינו, אך לצד הגשם הגיעה ההצפה הנוראה הזו שמילאה את בית הכנסת במים ובבוץ. ממקום מלא ושמח שבו מתפללים שלוש פעמים ביום, זה הפך למקום שקט, מוצף במים וחשוך".

 

בסיור במבנה המוצף מתגלים מספר ספרי תפילה וטליתות ספוגי מים ומלוכלכים מבוץ. חזן קורא לעירייה לפתוח חסימה בביוב סמוך, דבר שיקל לדבריו על שאיבת המים מהמקום בהקדם. "חלק גדול מהאנשים פה מתפללים בבית, עצובים ורוצים לחזור במהרה לבית הכנסת האהוב שלנו", הוסיף חזן. גם הבית הפרטי הסמוך ברחוב השיטה נותר מוצף. בעליו עזבו עוד אתמול את המקום, וצפויים לשוב במהלך היום ולאמוד את נזקי הרכוש.

 

אליה וקוץ בה - סוף סוף תחושה של חורף:

 

בנמל עכו נשבו הבוקר רוחות עזות וגלים גבוהים התנפצו על המזח. בגשם שוטף המשיכו עובדי המרינה לקשור את הסירות הרבות לעמדות הפרוסות לאורך המזח. "כל כמה דקות משתחררת כאן סירה מהרוחות, אז אני רץ לקשור ולמנוע ממנה להיסחף לים", סיפר אחד העובדים במקום.


הנזק לבית הכנסת. המתפללים מחכים לחזור (צילום: אבישג שאר- ישוב)

 

מזג האוויר הקשה מנע היום הגעתם של דייגים רבים לעבודתם היומית, ולאורך המזח נראו מראות של סלעים ואבנים שהועפו מהים וכן גדרות עץ ופלסטיק מבתי העסק הסמוכים שהתנפצו לכל עבר. בצדו הדרומי של הנמל ממוקמת מסעדת אבו כריסטו: הגלים שהגיעו אמש לגובה של שבעה עד שמונה מטרים, עקרו מהחצר הפנימית של המסעדה את החלונות והעיפו את הכיסאות והשולחנות להם מסובים מדי יום מבקרים רבים, שבאים לסעוד ולצפות מקרוב בים ובמפרץ חיפה.

 

עובדי המקום הדגישו שצפויים לחלוף מספר ימים עד שיצליחו לשקם את הנזקים שנגרמו לגג העץ, לחלונות ולפתח הכניסה למסעדה. בעיריית עכו נערכה היום ישיבה מיוחדת של גורמי החירום על מנת לתכנן את הדרך בה יטופלו בימים הקרובים המפגעים והנזקים, שנגרמו בשל הרוחות העזות ובשל ירידתם של מאות מילימטרים של משקעים בזמן קצר.

 

גם בנהריה נעשים מאמצים רבים למנוע הצפות חמורות, כפי שהיה בשנים עברו, ולצד הפעולות לשמירת תוואי נחל הגעתון פתוח, עמלים עובדי מחלקות התברואה והגינון בעיריית נהריה על פינוי מאות ענפים שקרסו וצמחייה שהתעופפה במהלך הלילה. בפתחי העסקים ולצד חלק מהבתים נותרו גם הבוקר שקי חול - שנועדו לחסום את המים למקרה שהגשם הממשיך לרדת יגרום להצפה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בית הכנסת המוצף
צילום: אבישג שאר-ישוב
עקבות הסופה בנמל עכו
צילום: אבישג שאר-ישוב
נזקים גם בנהריה
צילום: סלבה ויטבסקי
מומלצים