שתף קטע נבחר

לראשונה: ישראל מחזירה מסתננים לסודן בטיסה

תוך שיתוף פעולה עם האו"ם ובהסכמת המסתננים, תטיס הלילה ישראל אזרחים סודנים שהסתננו ארצה. הם יועברו למולדתם דרך מדינה שלישית

תוכניתו של ראש הממשלה להשיב את המסתננים לארצות מולדתם קורמת עור וגידים. ישראל תעביר הלילה (יום ב') 150 אזרחים סודנים בחזרה למולדתם בטיסה, דרך מדינה שלישית. המהלך מתבצע בהסכמת המסתננים והצדדים, וזוכה לשיתוף פעולה של האו"ם.

 

התיאום העדין נדרש כדי שהתושבים החוזרים לא ייפגעו, וביטחונם יישמר ככל האפשר בסודן. משרד החוץ ורשות ההגירה והאוכלוסין במשרד הפנים אחראים על הטיסה. הידיעה על כך פורסמה הערב בערוץ 2.

 

עם כניסת מסתננים ארצה, לרוב הם מועברים למתקן שהייה באחריות שב"ס, שם הם נחקרים. במקרים רבים הם לא מוסרים את שם המדינה ממנה באו, והחוקרים מזהים זאת לפי הניב שבו הם מדברים.

 

בחקירה מוצע למסתננים לחזור, ולקבל גם מעט כסף כדי שיוכלו להתארגן. הם נדרשים לחתום על מסמך שבו הם מאשרים שהם עוזבים את ישראל מרצון ולא נכפה עליהם דבר.

 

לפני כחודש וחצי פורסם ב-ynet כי נתניהו בחן את האפשרות לפתוח במשא-ומתן חשאי עם מדינות באפריקה, ולשלם להן מיליונים כדי שיקלטו את המגורשים.

 

נתניהו רואה בהמשך כניסתם של מהגרי עבודה מאפריקה לישראל סכנה דמוגרפית לישראל,

 ואף התבטא לאחרונה בשיחות סגורות בחריפות נגד הטיפול הקיים בנוא והבטיח צעדים ש"יטלטלו את המדינה".

 

אחרי פרסום ההצעה, אמרו פליטים כי "אנחנו מעריכים את המדינה, אבל אם יחזירו אותנו לאפריקה אנחנו מעדיפים למות". איברהים סעד אל-דין, פליט מדרפור שהגיע לארץ ב-2006, אמר כי "קשה לשמוע את ההצעה הזו, כי זה כמו למכור אותנו. היינו באפריקה, למה הגענו עכשיו ולא לפני עשור? כי יש בעיה ואנשים בורחים מהפחד ולא מהמצוקה כלכלית. גם המצב הכלכלי בסודן יותר טוב מכאן, רובנו היינו מסודרים כלכלית לפני המלחמה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בדרך חזרה לסודן (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים