שתף קטע נבחר

חוק בשארה אושר בקריאה ראשונה: זועבי במוקד

הצעת החוק השוללת תשלומי שכר ופנסיה מח"כים שנחשדו או הורשעו בטרור עברה ברוב קולות הקואליציה. הח"כית מבל"ד שוב משכה אש ממירי רגב בדיון סוער: "נסיר את החסינות שלך, את לא תשבי פה". יו"ר מרצ: "זו חציית קו"

בתום דיון סוער שכלל עימותים מילוליים חריפים בין נציגי סיעות הימין לחברי כנסת ערבים, אישרה הערב (יום ב') מליאת הכנסת בקריאה ראשונה את "חוק בשארה" לשלילת תשלומי שכר ופנסיה מחברי כנסת החשודים בטרור. 23 מחברי הקואליציה תמכו בחוק, אל מול תשעה מתנגדים, רובם מהסיעות הערביות.

 

 

הצעת החוק מכונה על שמו של יו"ר בל"ד לשעבר, עזמי בשארה, שנחקר בחשד לסיוע לחיזבאללה, אך נמלט מהארץ והמשיך לקבל את גמלת הפרישה שלו מהכנסת. 

 

מחליפו של בשארה בתפקיד יו"ר בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, האשים כי "מדובר בחוק פרסונאלי שהוא פסול במהותו. הוא פוגע בפנסיה, קרי בזכות הקניין. בשארה נמצא בגולה למען זכויות עמו". חברתו לסיעה, חנין זועבי, שכבר עמדה במוקד האשמות נציגי הימין אחרי שהשתתפה במשט לעזה, התייחסה גם היא לאישור החוק - ועוררה סערה. "אפשר לערב בין נאמנות פוליטית לנאמנות אזרחית, ואפשר להפוך חוקים מכלי להסדרת כלל - לכלל להענשת הפרט".

 

בתגובה ענתה לה ח"כ מירי רגב מהליכוד באותו אופן שבו התבטאה אחרי המשט: "תעברי לעזה, יא בוגדת". בהתייחסות לסוגיה עצמה, אמרה רגב: "לא מדובר כאן בתופעת שוליים. בשארה נוסע על ציר הרשע שבין איראן, סוריה וחיזבאללה, הוא נותן להם הנחיות איך לתקוף אותנו בטילים - ואנחנו צריכים לשלם להם כסף. אין מדינה בעולם שמשלמת כסף לבוגדים. אנחנו לא נסיים את העבודה שלנו עד שהבוגדת שעלתה על המשט הטורקי, לא תהיה כאן".

 

בפנייה אישית חריפה לזועבי, אמרה לה רגב: "את מנצלת את כל הזכויות שאנו נותנים לך". כשזכתה למבט מזלזל ממנה, הדגישה רגב: "אנחנו נסיר את החסינות שלך ואת לא תשבי פה".

 

בשארה קיבל יותר מחצי מיליון שקל

עוד בדיון במליאה, אמר ח"כ ישראל חסון מקדימה, שנמנה על יוזמי החוק: "אני מתבייש שלא העליתי את ההצעה הזאת עם חבריי כבר לפני שלוש שנים. אני מתבייש שהבניין הזה היה שותף למעשים שכל אזרח במדינה צריך להוקיע. נכון שהיום השם עזמי בשארה מרחף מעל, אך אני מדבר על העיקרון. צריך כלי שיאפשר לעצור זאת. לא ייתכן שתהיה פרצה כזאת בכנסת ישראל".

 

נתונים שהציג חשב הכנסת הצביעו על כך שבשארה עצמו קיבל מאז נמלט מהארץ יותר מחצי מיליון שקלים מקופת המדינה. ההצעה קובעת כי שלילת תשלומי השכר והגמלאות תחול על חבר כנסת שחשוד או הורשע בעבירה שהעונש שנקבע לה הוא חמש שנים או יותר, ולא התייצב לחקירה, למשפט נגדו או לריצוי העונש שנגזר עליו.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "המצב כיום גורם לעיוות, ולכן יש לקבוע נורמה שלפיה שליחי ציבור ממלאים ומקיימים את חובתם במסגרת החוק ובכפוף לגורמי אכיפת החוק. יש לנקוט סנקציה כלפי כל אחד, ללא הבדל דת, גזע, מין או לאום, אשר ייחשד בהפרת החוק - ולא יעמיד עצמו לרשות גורמי אכיפת החוק.

 זהו צעד סביר שבו כל דמוקרטיה מתגוננת צריכה וראוי שתנקוט, ומהווה אמירה ברורה וחד-משמעית של חברי הבית".

 

משמאל, בלט יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון. שאמר במליאה: "גם מאנס, מגנב, מרוצח ילדים ומרוצח ילדיו לא לוקחים את הפנסיה. מכל העוולות שבעולם, העונש הכי קשה צריך להיות מוטל על עזמי בשארה? הצעת החוק הזאת חוצה את הקו".

 

אורון הסביר כי בעיניו, "עוד טרם הוכח שהוא פגע בביטחון ישראל, מחוקק כאן חוק שפוגע בזכויות האדם וילדיו. אנו נמצאים במדרון שאסור לנו להיכנס אליו. אחד האמצעים שאני לא רוצה לנקוט בהם הוא לקיחת פנסיה מאדם".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ זועבי. "כלל להענשת הפרט"
צילום: נועם מושקוביץ
ח"כ אורון. "נמצאים במדרון"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים