שתף קטע נבחר

בקרוב: חרדיות שוב יוכלו להיות יועצות מס

ועדת הכספים תגבש תיקון לחוק, שיסלול מחדש את דרכן של בוגרות רשת "בית יעקב" לענף ייעוץ המס. החוק הקיים לא מאפשר לבוגרות לעסוק בתחום, אם לא עברו בחינות בגרות, אך מועצת גדולי התורה אוסרת על הרשת לקיים בחינות שכאלה. התיקון יאפשר החרגה בדמות בחינות הדומות לבגרויות

בוגרות בתי הספר של רשת "בית יעקב" החרדית יוכלו להשתלב מחדש בענף ייעוץ המס - כך עולה מהחלטת ועדת הכספים מהיום (ג') לפיה יגובש תיקון לחוק שיסלול מחדש את דרכן של הנשים לענף. לצורך זה הקימה הוועדה צוות משותף שכולל את נציגי לשכת יועצי המס ומשרדי החינוך והמשפטים.

 

 

התיקון יבוא במקום הנוסח שהציע האוצר במסגרת חוק ההסדרים, ובעקבות הצעת חוק פרטית שהגיש לא מכבר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה). הצעת האוצר, כמו זו של גפני, היא חלופה לתנאי ההסמכה שבחוק הקיים, המחייב תואר אקדמאי, או לפחות תעודת בגרות או תעודה מקבילה אחרת שאושרה במשרד החינוך.

מנכ"ל רשת "בית יעקב", הרב אליהו וינמן, אמר לוועדה כי בין מסלולי ההכשרה המקצועית ברשת יש מסלול הכשרה של יועצי מס ללא תעודת בגרות, מאחר שמועצת גדולי התורה אוסרת עליהם לקיים בחינות בגרות. בעבר הכירה לשכת יועצי המס בתעודת הרשת, אך בעקבות תיקון החוק לפני כשנתיים, אז נוסף התנאי של תעודת בגרות, נשללה ההכרה.

 

וינמן גילה ל-ynet כי יוזם התיקון היה גפני, שבטרם נבחר ליו"ר ועדת הכספים, הכניס לחוק את התנאי של תעודת הבגרות, שחסם את כניסת בוגרות "בית יעקב" החרדיות למקצוע. לדברי הרב, האיסור של מועצת גדולי התורה לקיים ברשת בחינות בגרות נועד למנוע מהבוגרות לימודים אקדמיים באוניברסיטאות.

 

וינמן הוסיף כי עתה מבקש גפני לכפר על טעותו בסיוע האוצר, שהגיש תיקון מקביל להצעת החוק הפרטית שלו, כדי להעביר אותו בהליך מהיר של חוק ההסדרים. גפני עצמו גילה לחברי הוועדה את חלקו ואת מניעי התיקון כשהפסיק את הישיבה וכינס אותם להתייעצות סגורה בלשכתו.

 

חברי הוועדה התייחסו בהבנה למצבו והסכימו לגבש נוסח חלופי מוסכם של התיקון, כך שיהיה יותר ברור ומחודד. זאת במקום הצעת האוצר שניתנת לפירושים ולשינויים.

 

בתיקון המקורי שהוצע בחוק ההסדרים יוכלו להיות יועצי מס גם מי שסיימו 12 שנות לימוד ועברו לפחות שלוש בחינות בגרות - בלשון, באנגלית ובמתמטיקה - או שעברו בחינות סיום של מכינה קדם אקדמאית במוסד מוכר וכן בחינות מיוחדות שעורכת לשכת יועצי המס.

 

התיקון החדש יאפשר הסמכה למקצוע יועצי המס גם למי שעמד בבחינות בלשון, באנגלית ובמתמטיקה הדומות לבחינות הבגרות. את בחינות אלה עורך גוף אשר מתמחה בכתיבה ובעריכת בחינות הבגרות, ובאישור מנכ"ל משרד החינוך.

וינמן וגפני ציינו כי את הבחינות במקצועות אלו ב"באר יעקב" עורך מוסד "סולד", שהוא הקבלן המבצע את בחינות הבגרות של משרד החינוך - אך זהותו נפקדת מתיקון החוק. חברי הוועדה ערערו על חלופה זו, בטענה שניתן לעקוף אותה בעת חילופי מנכ"לים במשרד החינוך. את הנקודה הזו הסכימה הוועדה להבהיר ולחדד, כך שהחוק יתוקן ויחדש את האפשרות לקליטת היועצות החרדיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מוסד של רשת "בית יעקב"
צילום: עופר עמרם
מומלצים