שתף קטע נבחר

שוטר דרש תעודה מזהה מבן 14 - וריסס בגז פלפל

שלושה שוטרי מג"ב התיזו גז לעבר נוסעי אוטובוס מעיסוויה, לאחר שהותקפו במהלך בדיקת תעודות. הנוסעים התקוממו לאחר שהשוטרים ביקשו לעכב נער בן 14 שטרם הוציא תעודת זהות. המשטרה: עליו להציג תעודת לידה

צעירים מדי לתעודת זהות? שאו עליכם תעודת לידה. עימות אלים התפתח היום (ד') בין שוטרי משמר הגבול לתלמידים ותושבים משכונת עיסוויה שבמזרח ירושלים, לאחר שהשוטרים עלו לאוטובוס שיצא מהשכונה כדי לבדוק תעודות זהות. העימות, במהלכו ריססו השוטרים גז פלפל לעבר הנוסעים, החל לאחר שאחד הנערים ציין כי הוא בן 14 ואין בידו תעודת זהות, וסירב לרדת מהאוטובוס. המשטרה הגיבה: "זו טענת שווא, מתחת לגיל 16 קיימת חובה להציג תעודת לידה".

 

התקרית אירעה סביבות השעה שמונה בבוקר, כשקו אוטובוס שמסיע תלמידים ותושבים מעיסוויה לשאר חלקי מזרח ירושלים, עצר במחסום משטרתי ביציאה הראשית מהשכונה, סמוך להר הצופים. לאוטובוס עלו שלושה לוחמי מג"ב וביקשו מהנוסעים תעודות מזהות. כשניגשו לנער בן 14, הסביר להם כי אין ברשותו תעודת זהות היות שהוא מתחת לגיל 16. השוטר אז דרש ממנו לרדת מהאוטובוס, הנער סירב וטען שהוא יאחר לבית ספר.

 

ככל הנראה, התפתח עימות בין השוטרים ליושבי האוטובוס שביקשו להגן על חבריהם, במהלכו שלף אחד השוטרים תרסיס גז פלפל וריסס את התוקפים. במשטרה טוענים כי התקיפה נמשכה גם מחוץ לאוטובוס ולקחו בה חלק עשרות מקומיים, שהצליחו לבסוף לשחרור בכוח את הנער. מאחר שהגז רוסס בחלל סגור, נפגעו ממנו נוסעים נוספים רבים.


התפרעות בעיסוויה. התושבים שחררו הנער בכוח (צילום ארכיון: AFP)


נהג האוטובוס אחמד עבד, סיפר ל-ynet על שאירע: "עצר אותנו שוטרי מג"ב במחסום, אחד מהם עלה לאוטובוס והתחיל לבדוק תעודות זהות. הוא דיבר עם אחד התלמידים, שהסביר לו שהוא קטן מדי ואין לו תעודה. השוטר דרש ממנו לרדת מהאוטובוס והילד סירב, אמר שיש לו בית ספר. הוא רק התווכח איתו, לא הרים ידיים ולא עשה שימוש באלימות. אלא שאז השוטר ריסס את פניו ופני הילדים שלידו בגז.

 

"הגז היה חריף מאוד והתפשט באוטובוס, שהיה מלא בתלמידים, נשים ואנשים שהלכו לעבודה. יצאנו כולנו מהאוטובוס משתעלים ודומעים, והיינו צריכים לחכות לאוטובוס חלופי כי אי אפשר היה לנשום", הוסיף עבד. "אחרי עיכוב של שעה הגיע אוטובוס אחר, הילד התפנה משם לבית חולים עם קוצר נשימה".

 

"אם זה היה אוטובוס אגד, היו תולים את השוטר"

בעיסוויה מגיבים בחריפות לתקרית. "מדובר במקרה חמור ביותר בו המשטרה לקחה את החוק בידיים", טוען דרויש דרויש, מוכתר עיסוויה ויו"ר וועד הכפר, "זהו המשך ליחס המפלה והפוגעני שאנו מקבלים מרשויות החוק בישראל. מבקשים מאיתנו למנוע הפרות סדר, אבל איך רוצים שנשמור על הסדר אם השוטרים פוגעים בנו בכוונה? אני נפגש עם התושבים ומשקיע בכך מאמצים רבים, היות שגם אנחנו בסך הכל רוצים חיים שלווים בלי בעיות, אבל בכל פעם שאני מצליח להשיג שקט באה המשטרה והורסת לי את הכל".


מסיירים בשכונה. "יחס מפלה ופוגעני" (צילום: AFP)

 

לדברי דרויש, "לפני כמה ימים השגתי סוף-סוף שקט בכפר ואז באה העירייה והרסה שני בתים. הם פוגעים במילה שלי מול התושבים, היות שאני אומר להם שהשגתי הסכם ואז הם דופקים אותי מאחורי הגב. למה השוטר ריסס גז בתוך חלל סגור, אוטובוס עמוס בתלמידים ותושבים תמימים?" הוא תוהה, "אם הדבר הזה היה קורה באוטובוס של אגד, היו תולים אותו. הורסים את בתינו, מתעללים בילדינו ורוצים שנשב בשקט. זה לא עובד ככה".

 

דרויש קובל גם על זלזול העירייה בשכונת עיסוויה: "בשום מקום במזרח העיר לא מזניחים את התשתיות כמו אצלנו. גם בסילוואן ובבית חנינה המצב טוב יותר. במקום לעזור לנו לבנות בתים ולהסדיר תוכניות מתאר, העירייה הורסת ומערימה קשיים בשביל להעניש את התושבים".

 

עם זאת, במשמר הגבול מתעקשים כי השוטר פעל נכון בבקשתו לעכב את הנער. "מדובר בבדיקה שגרתית שנעשית פעמים רבות", הבהירו במג"ב ירושלים. "צוות בן שלושה שוטרים עלה לאוטובוס וביקש מהנער תעודה מזהה. הטענה על העדר תעודת זהות עקב גילו היא טענת שווא, היות שגם מתחת לגיל 16 קיימת חובה להציג תעודת לידה.

 

"הצוות הותקף על-ידי הנער ויושבי האוטובוס והיה צורך לעשות שימוש בגז פלפל שהיה ברשותם", ציינו עוד. "התקיפה נמשכה גם בצאת השוטרים מהאוטובוס על-ידי עשרות מקומיים, השוטרים נפגעו ממכות יבשות והפורעים הצליחו לשחרר בכוח את הנער שנמלט אל הכפר. זהות התוקפים ידועה לנו והם צפויים להיעצר בהמשך".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחסום בעיסוויה. "בדיקה שגרתית"
צילום: נועם מושקוביץ
דרויש דרויש. "המשטרה לקחה החוק לידיים"
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים