שתף קטע נבחר

אחרי 400 שנה: נמצא ראשו של המלך אנרי ה-4

אנרי הרביעי היה מלך אהוב ונערץ בחייו, אך במותו לא ידע מנוח: הוא נרצח בידי מתנקש, גופתו נבזזה במהפכה הצרפתית וראשו התגלגל ממקום למקום. כעת הוא אולי ימצא מעט שלווה, לאחר שמדענים הוכיחו תוך שימוש בשיטות החדשניות ביותר, כי הראש שבידיהם הוא אכן הראש האצילי של המלך

אנרי הרביעי היה אחד המלכים הנערצים של צרפת: הוא קידם סובלנות דתית בין הקתולים לפרוטסטנטים, היה הצלחה גדולה עם הגברות ופעל לרווחת העם.

 

ב-14 במאי 1610 אנרי הלך לעולמו בגיל 57, לאחר שנרצח באכזריות על ידי קנאי קתולי, אשר ארב לו במהלך תהלוכה ושיסף פעמיים את גרונו. במהלך המהפכה הצרפתית באה למלך חרפה שנייה כשאספסוף מהפכני בזז את הקפאלה המלכותית בסן דני שמצפון לפריז, גרר את גופת המלך מקברה, השחית את שרידיה ואז השליך אותה לבור.

 

במאתיים השניים הבאות התגלגל ראשו של אנרי ממקום למקום כשהוא נמכר במכירות פומביות ונשמר בחשאי באוספים פרטיים. אולם כעת הגיע הקץ לבושה: קבוצת מדענים הכריזה כי הראש הנודד שנמצא בעבר אכן שייך למלך אנרי ה-4, ואולי עכשיו יוכל לשוב לבעליו המקוריים ולנוח בשלום לאחר יותר ממאתיים שנה.

 

במחקר שהתפרסם בכתב העת British Medical Journal מדווחים החוקרים כי השתמשו בטכנולוגיה החדישה ביותר של המאה ה-21 כדי לחקור את הראש שהשתמר בצורה מופלאה. "הראש האנושי היה בצבע חום בהיר, עם פה פעור ועיניים עצומות באופן חלקי. הוא השתמר מצוין כשכל הרקמות הרכות והאיברים הפנימיים נשמרים היטב", נכתב במחקר שהוביל פיליפ קרלייר, פתולוג זיהוי פלילי בבית החולים האוניברסיטאי ריימונד פואנקרה.

 

לשמחתו של אנרי ה-4, ראשו כלל שני מאפיינים ייחודים שאפשר היה לזהותם בראשו המצויר המופיע בדיוקנאות מהמאה ה-16. אחד מהם הוא פצע כהה בצורת פטרייה שנמצא מעל הנחיר, והשני הוא חור גדול בתנוך האוזן הימנית שנוצר מענידת עגיל – כזה המופיע לעיתים קרובות בדיוקנאות של אנרי.

 

שימוש בפחמן רדיואקטיבי עזר לתארך את הראש לתקופה שבין 1450-1650, אשר תאמה את התקופה בה חי המלך – בין 1533-1610. מידע מדויק עוד יותר הגיע מהשימוש בסורקים מיוחדים ובצילומי רנטגן, שמצאו חתך באורך 5 מ"מ המקביל לפצע הדקירה שנגרם בשנת 1594 בניסיון ההתנקשות הקודם במלך.


A: הגולגולת בהשוואה ליציקת גבס של ראש המלך שנוצרה לאחר מותו. B: תמונת רנטגן של הראש בהשוואה לפסל המלך (צילום: רויטרס)

 

שרידים של שערות אדומות ולבנות ושרידי שפם וזקן התאימו להופעה החיצונית של המלך בזמן מותו כפי שדווחו עליה עדויות שונות, אך הראייה החותכת הייתה האופן שבו נחנט הראש, שתאמה את דרישות המלך שציווה לפני מותו כי הוא רוצה להיחנט "בסגנון של האיטלקים".

 

"זהו זיהוי חיובי של המלך על פי כל השיטות הקפדניות ביותר של האנתרופולוגיה המשפטית", נכתב במאמר. "כעת ישוב ראשו של המלך הצרפתי לבזיליקה המלכותית של סן דני, לאחר טקס הלוויה חגיגי. שיטות דומות יוכלו לשמש בעתיד כדי לזהות מלכים אחרים ולהחזירם לקבריהם המקוריים".

 

את המחקר המרתק הוביל כאמור הפתולוג פיליפ קרלייר, המכונה 'אינדיאנה ג'ונס של בתי הקברות'. בעבר הוא הצליח לחשוף את הזיוף מאחורי עצמותיה כביכול של ז'אן דארק, והראה שהן הגיעו ממומיה מצרית ומחתול. כמו כן, הוא אישר כי נפוליאון מת מסרטן הקיבה, והפריך את האגדה שהקיסר הורעל על ידי שוביו הבריטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראשו החנוט של המלך
צילום: רויטרס
אנרי ה-4: מלך בראש טוב
צילום: רויטרס
מומלצים