שתף קטע נבחר

דיווח בלבנון: ישראל השמידה מתקן ריגול בים

תחנת הרדיו "קול לבנון" מדווחת כי מקור הפיצוץ המסתורי אמש מול חופי צידון בפעילות חיל האוויר שביקש להשמיד מתקן ריגול ימי. אתמול דיווחו כלי התקשורת על חשיפת אמצעי ריגול ישראליים שהוטמנו בהרים. מסתמן: כתבי האישום בפרשת חרירי יוגשו בשנה החדשה - רק נגד פעילי שטח

הפיצוץ העז באזור צידון אמש נותר עדיין בגדר תעלומה, וגם בלבנון עולות סברות שונות ביחס למקורו. על-פי דיווח של תחנת הרדיו "קול לבנון" הבוקר (יום ה'), הפיצוץ נגרם כתוצאה של פעילות חיל האוויר - שביקש להשמיד מתקן ריגול ישראלי שהושתל בים. לא נמסרו פרטים נוספים.

 

רק אתמול הודיע צבא לבנון כי חשף אמצעי ריגול ישראליים, לטענתו, שהוטמנו בהרים ואיפשרו לפקח על שטחים נרחבים. על-פי הודעת הצבא, שני אמצעי הריגול והצילום נמצאו ברכסי ההרים ג'בל סנין וג'בל ברוך, שצופים על הבירה ביירות. המהלך התבצע על בסיס מידע שהתקבל מחיזבאללה - הארגון שצפוי להיות מואשם בפרשת רצח חרירי.


 

אמצעי ריגול - במסווה סלע. גם בלב ים? (צילום: AP)

 

זמן לא רב לאחר ההודעה דיווחו כלי התקשורת במדינה על פיצוץ עז מול חופי צידון שגרם להדף עצום. לטענתם, לפיצוץ שהתרחש ב-18:30 נלוו טיסות של חיל האוויר הישראלי והשלכת פצצות תאורה באזור. "הטיסות הם בהיקף חסר תקדים", נכתב בדיווחים אחרים. מדובר צה"ל נמסר כי למרות אותם הדיווחים מלבנון, אין כל פעילות חריגה של צה"ל באזור.

 

ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי, האשים את חיל האוויר ביצירת פאניקה משני צדי הגבול וגינה את חדירת מטוסי חיל האוויר לשטחה של לבנון. "צה"ל זרע בהלה בקרב תושבי צידון ודרום לבנון", הלין אמש.

 

"נכשיל את כתבי האישום על רצח חרירי"

מאידך, התקרית הפיגה מעט את המתיחות בין צבא לבנון וחיזבאללה, שהחריפה לקראת הגשת כתבי האישום בפרשת חרירי. בנאום נוסף לזה של אתמול, שנשא לרגל חג העאשורה הקדוש לעדה השיעית, כינה מזכ"ל חיזבאללה את כתבי האישום המתגבשים "מזימה חדשה". לדברי נסראללה, "זוהי החלטה בינלאומית שנועדה לפגוע בלבנון ובהתנגדות בחיזבאללה. אנו דוחים על הסף כל כתב אישום מקפח נגדנו או נגד אחרים".

 

נסראללה שב והדגיש: "אנו נכשיל את המטרות של כתבי האישום הללו. כבר הכשלנו כמה מהן ונכשיל את היתר. נגן על ההתנגדות שלנו ועל כבודנו. נגן על ארצנו מפני התוקפים ומפני מלחמות אחים. המזימה הזאת תתפוגג. לא ניכנע".

 

במהלך הנאום, ניצל מזכ"ל חיזבאללה גם את ההזדמנות לתקוף את ישראל: "אסור לאיש לוותר על פלסטין, מהים עד לנהר, ולוותר על ירושלים. לעולם לא נכיר בישראל ולא נוותר ולו על שעל אחד מאדמתנו.

לא נשכח את מקומותינו הקדושים".

 

בתוך כך, על-פי יומון הלבנוני "א-ספיר", יידחה מועד הגשת כתבי האישום לבית הדין הבינלאומי הדן בהתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, עד לאחר החגים הנוצריים. כך מסרו מקורות צרפתיים, שציינו עוד כי על מנת לשמר את היציבות בלבנון, יוגשו כתבי אישום רק נגד פעילי שטח שמילאו תפקיד לוגיסטי בהתנקשות, ולא נגד דרגים בכירים בחיזבאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמצעי הריגול שנחשפו. ניסיון לטשטש עקבות?
צילום: AP
מומלצים