שתף קטע נבחר

בגלל ויכוח בבית כנסת: גבאי שבר עצמות לנכה

אמנון עזרן, הסובל מתסמונת דאון, מאושפז כבר שבועיים רק בגלל שביקש לאפשר לחברו לעלות לתורה במקומו. עשרות בני אדם שראו אותו מותקף על-ידי הגבאי לא נקפו אצבע, המשטרה לא מיהרה לשום מקום - והתוקף חופשי בינתיים. אחיו: "המראה שלו שותת דם על הכביש בחוסר אונים לא יוצא לי מהראש"

אכזריות בלתי נסבלת: גבאי בבית כנסת ממושב ליד בית שמש חשוד שהיכה בברוטליות אדם חסר ישע לעיני עוברים ושבים, רק משום שביקש לאפשר לחברו לעלות לתורה במקומו. למרות החשדות החמורים המיוחסים לו ועל אף שהמשטרה טוענת שבכוונתה להעמידו לדין, הוא מסתובב חופשי. אם לא די בכך, מסתבר שאיש לא נחלץ לעזרת הקורבן - למרות שהותקף במשך דקות ארוכות לעיני עשרות עדים.

 

המקרה המזעזע אירע בשבת לפני כשבועיים. אמנון עזרן, בן 40 שסובל מתסמונת דאון ונקבעו לו 70 אחוזי נכות, הלך כמדי שבוע להתפלל בבית הכנסת במושב בקוע. אלא שהפעם, ביקש לוותר על זכותו לעלות לתורה לטובת חברו, תושב היישוב אשר חגג שבת חתן.

 

גבאי בית הכנסת לא אהב, בלשון המעטה, את הרעיון - ובין השניים פרץ ויכוח. לאחר שלא הגיעו להסכמה יצא עזרן לביתו, אך הגבאי דלק בעקבותיו ובחצר בית הכנסת הפיל אותו לקרקע, ומול עשרות עוברים ושבים בעט בו נמרצות בכל חלקי גופו וגרם לו לשברים ביד, ברגל ובאגן. גם שיניו של עזרן נשברו, אבל במשך דקות ארוכות איש לא נשמע לזעקותיו וניסה לסייע לו. 

 

לאחר שסיים לכלות בעזרן את זעמו, עזב הגבאי את המקום להמשיך לביתו, שם סעד ארוחת שבת כאילו כלום לא קרה, בזמן שקורבנו נותר שותת דם ליד בית הכנסת. אשה אחת ניסתה לסייע לו לקום, ללא הצלחה. "צדיק" אחד הגיע לבית משפחתו וסיפר להם כי עזרן "חש ברע".

 

עזרן הובהל לבית החולים אסף הרופא, שם עבר ניתוח ארוך וממושך. גפיו נחבשו, ובירך המרוסקת שלו הושתלו פלטינות, שהפכו את גופו הנכה למוגבל עוד יותר. את השיניים, לעומת זאת, הרופאים עדיין לא יודעים כיצד להחזיר.

 

הקורבן: "הוא לא ריחם עליי" 

עזרן עדיין מאושפז בבית החולים, נאנק מכאבים, וצפויה לו עוד תקופת החלמה ממושכת. אולם עד כה, התוקף אפילו לא הביע צער על המקרה. "הוא לא ריחם עליי", סיפר עזרן ממיטתו בבית החולים, "הוא הפיל אותי וחבט וחבט. מפחיד אותי לראות אותו ברחוב, אולי הוא שוב ירים את ידיו. לבית הכנסת אני כבר לא הולך לחזור".

 

אחיו של עזרן, דוד, אמר: "אני פשוט לא מאמין שאני נמצא במדינה שלי. אחי גר ביישוב שנים רבות, כולם מכירים אותו ובהם הגבאי שנהג להתפלל איתו מידי שבוע. יום שבת, חצר בית כנסת, והמראה הזה של הגבאי בועט חזור ובעוט באחי ששותת דם על הכביש בחוסר אונים לא יוצא לי מהראש. ואף אחד לא בא לעזור. איפה אנו חיים?".


 

עזרן בבית החולים. "לא חוזר לבית הכנסת" (צילום: דודו אזולאי)

 

משפחת עזרן הגישה עוד באותו ערב תלונה במשטרת רמלה, אשר העבירה את הטיפול בנושא לתחנת משטרת בית שמש. אבל רק שלושה ימים לאחר מכן הגיעו לאסף הרופא חוקרים כדי לגבות תלונה מעזרן. הגבאי נחקר ושוחרר בערבות של 20 אלף שקלים, והוא נדרש להתרחק במשך חודש ימים ממשפחת הקורבן. במשטרה אומרים כי בכוונתם להגיש נגדו כתב אישום בגין תקיפה חבלנית.

 

"התוקף מסתובב חופשי, ואח שלי שוכב מרוסק שיניים וגפיים בבית החולים", אומר האח דוד בתסכול על הגבאי, שמשמש מורה לילדים בכפר חב"ד. "אני לא מבין למה הוא לא יושב במעצר מאחורי סורג ובריח ומדוע נותנים לו להמשיך להיות אחראי על ילדים?".

 

המשטרה: נגיש כתב אישום 

עורך הדין נתנאל חג'בי, המייצג את משפחת עזרן, הביע מורת רוח מהתנהלות המשטרה. "ראשית, המשטרה לא שלחה ניידת לזירת האירוע לעצור את התוקף, למרות שהמשפחה פנתה מיידית למוקד 100 מחדר המיון

של בית החולים. על אף שכבר במוצאי שבת הוגשה תלונה מסודרת על ידי אחיו של הקורבן בתחנת משטרת בית שמש, חוקרים נשלחו לגבות ממנו תלונה רק ביום שני, שלושה ימים לאחר מכן. גם התוקף עצמו נחקר שלושה ימים לאחר התלונה ולא מיידית כפי שמתבקש. מה עוד שמיד לאחר החקירה הוא שוחרר לביתו".

 

עו"ד חג'בי הוסיף כי המשטרה טרם גבתה עדות מעדי הראייה למקרה, ולא מסרה מידע למשפחה לגבי ההליך הפלילי נגד התוקף. "לא צריך להיות בקיא בהליך הפלילי בשביל להבין שבמקרים כאלה, בחומרת תקיפה כזו ומשום שמדובר באדם מוגבל, עוצרים את האדם מיידית בשל מסוכנתו לקורבן ולציבור, וכדי למנוע שיבושים בהליכי חקירה ותיאום עמדות".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "החשוד נעצר, נחקר ושוחרר בהגבלות תוך הרחקה מהמקום. המשטרה תמליץ להעמידו לדין בגין תקיפה חבלנית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עומד בפני שיקום ארוך. עזרן
צילום: דודו אזולאי
מומלצים