שתף קטע נבחר

תודה לאלי ישי

במשך שנים אמרו לנו החרדים שהם לא מתגייסים לצבא, כי הם חייבים ללמוד תורה. פתאום הם לא צריכים ללמוד, אלא רק לעבוד, העיקר שלא לשרת

היום הוא יום היסטורי. בזמן שאתם תשבו בעבודה, ותחשבו על העתיד שלכם או על הילדים שלכם, ממשלת ישראל תקבל החלטה היסטורית שלמעשה, תקבור את הסיכוי לעתיד נורמלי לכם או לילדכם.

 

ההחלטה ההיסטורית הזו היא בזכות אלי ישי ושאר המנהיגים החרדים. אני רוצה להודות להם - לא בציניות. בפעם הראשונה, נחשף

 פרצופה האמיתי של המנהיגות החרדית. במשך שנים אמרו לנו החרדים שהסיבה שהם לא מתגייסים לצבא היא כי הם חייבים ללמוד תורה בכדי להגן עלינו... פתאום הם לא צריכים ללמוד, אלא רק לעבוד, העיקר שלא לשרת.

 

ההחלטה שהממשלה תקבל היום היא פטור מוחלט משירות, ומתן אפשרות לחרדים לעבוד מבלי לשרת. החרדים אומרים תנו לנו תמריצים - ונצא לעבוד. לאיפה נעלמה פתאום האמירה "הערכית" של החרדים שהייתה במשך עשרות שנים? האם להרוויח כסף זה בסדר, אך להגן על הארץ לא? הצביעות נחשפת.

 

הבעיה המרכזית שלנו, היא שגם ממשלת ישראל, בראייה אסטרטגית עלובה תומכת בעמדה זו, ועומדת לאפשר להם להשתמט ללא שום מחיר. מה חדש? שואל עצמו הקורא המיואש שכבר חושב שאין שום סיכוי שחרדים ישרתו אי פעם. החדש הוא שלראשונה, הם אפילו לא חייבים ללמוד כל היום, הם חייבים רק להיות שייכים לישיבה הנכונה... אם אתה תלמיד ישיבה, בן 22 ונשוי- יש לך פטור מוחלט. עסק לא רע, מבחינתם. מבחינת מדינת ישראל- אסון אסטרטגי שיוביל לכך שבתוך שמונה שנים בדיוק לא יהיה לנו כאן יותר משליש אשר ישרתו. תזכרו את היום.

 

הממשלה, מציגה כאילו יותר חרדים יתגייסו, אך זו זריית חול בעניים - פטור מוחלט עכשיו, שירות? אולי אחר-כך, בתנאים של החרדים - שלושה חודשים בלבד!

 

התנתקות בחברה

הפטור הגורף לחרדים, יצית פה, במוקדם או במאוחר מלחמת אזרחים והתנתקות בין הציבור המשרת לבין זה שלא. במציאות הביטחונית המורכבת שלנו, אשר לא נראה שהיא בדרך לשיפור, הציבור הישראלי עוד יידרש לקורבנות רבים בכדי לשמור על הביטחון לחיים כאן.

 

לאורך זמן, הציבור לא יקבל את העובדה שחלק שלם בציבור מקבל פטור גורף, ובמיוחד לאור העובדות הבאות: 1. הציבור החרדי רק הולך וגדל. כבר כיום יש כ-60 אלף חרדים בפטור ומהווים 14% ממחזור גיוס (לשם השוואה - לפני כעשור הם היוו רק 9%). 2. זהו ציבור שבמרביתו בעל דעות ימניות - הם שולחים לקרב את הצבא שהם לא נוטלים בו חלק. 3. גם לקבוצות אחרות קשה יותר להסביר מדוע לשרת, והפטור הגורף לחרדים רק מקשה על הסבר זה, ואנחנו נמשיך לראות ירידה זוחלת באחוז המשרתים גם בציבור החילוני והדתי לאומי.

 

המצב עם גיוס החרדים הינו קשה גם היום, אך לפחות אנחנו נמצאים במגמת שיפור. יש היום מספר תוכניות אפקטיביות, ובעוד שלושה חודשים בג"ץ בהרכב של תשעה שופטים יפסוק בעתירות נגד חוק טל. בג"ץ נמצא במצב שהוא לא יוכל לאשר את החוק, ויהיה חייב לדרוש שינויים - עקב המספרים הקשים המוכיחים שחוסר השוויון לא משתנה. יש לגבש אסטרטגיה אמיתית לפתרון הסוגיה, אשר עיקריה הם שכל אזרח במדינה חייב לשרת, מי בשירות צבאי ומי בשירות אזרחי. המדינה חייבת לייצר מסגרות מתאימות, תוך התחשבות בתהליך שנוצר כאן במשך 60 שנה ולאפשר למגזרים החרדים והערבים תקופת מעבר עד לשירות שווה. ולבסוף, חייבת המדינה להבטיח שמי שייתן יותר, גם יקבל יותר מבחינת תנאים ותמיכה.

 

היום יום היסטורי. היום בו ההיסטוריה של ישראל, מתקצרת בדור אחד לפחות. תודה לך אלי ישי, ותודה גדולה לך בנימין נתניהו.

 

איתי בן חורין, יועץ אסטרטגי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי ונתניהו
צילום: אורי לנץ
מומלצים