שתף קטע נבחר

מיום א': רישום כתובות אינטרנט בעברית

רוצים כתובת אינטרנט באותיות עבריות? רשמו לעצמכם את יום א' הקרוב בשעה 14:00, אז תתחיל ההתנפלות - שמאז פתיחת הסניף המקומי של H&M לא נראתה כמוה

רוצים לרשום כתובת כמו "האתרשלמגיב19.il"? החל מיום ראשון הקרוב (26.12) בשעה 14:00 בצהריים, איגוד האינטרנט הישראלי יפתח את רישום הכתובות בעברית לציבור. אפשר יהיה לרשום שמות בעברית באמצעות הרשמים המוסמכים.

 

עד כה, רק גופים מסחריים, עמותות, ומי שמחזיק שם מסחרי היה יכול לבצע רישום מוקדם. החל מראשון בצהריים, כל אחד יכול לבחור לעצמו שם, בשיטת כל הקודם זוכה, כמובן. זאת אומרת שאם אתם רוצים לתפוס את "יוסי.il", את "חשמלאי.il" ואת "סקס.il", כדאי שתשלחו את המסמכים ביום ראשון ולא יאוחר מהשעה 14:00:01. (שימו לב שיש גם כללי רישום).

 

חלק מן הרשמים מציעים מה שהם מכנים "רישום מוקדם": הן מציעות ללקוחות להרשם ולשלם מראש, והן ישתדלו לדחוף את כל המסמכים של כל הלקוחות שלהן לאיגוד האינטרנט ברגע שהרישום יותר. יש בזה מעין יתרון: את הדומיין  sex.co.il קנו בדקה הראשונה לאחר שהותרה קנייתו - ב-00:01 בראשון לינואר 2000.

 

כרגע הסיומת של האתרים בעברית תהיה באנגלית - il, אולם באיגוד מחכים לאישורים המתאימים שיאפשרו ליצור גם סיומת עברית שתעבוד עבור כל שמות המתחם שרושמים עכשיו - למשל ".יל". טרם נקבע מה תהיה הסיומת של ישראל. באיגוד אומרים ל-ynet שיש הרבה לבטים בסוגיה הזו.

 

יש כבר דומיינים בעברית, לא?

בישראל נמכרים מזה כמה שנים "דומיינים בעברית" עם הסיומת .קום (למשל, נדלן.קום). כמה חברות מתיימרות למכור את הדומיינים האלו, אחת מהן היא רשם מורשה מטעם איגוד האינטרנט הישראלי. אבל בדומיינים שנמכרו עד כה יש קאץ': רק בישראל אפשר לגלוש אליהן, וגם זה, עקב עסקה שנסגרה בין הספקיות הישראליות לרשם. לדומיינים האלו אין הכרה בינלאומית, וברגע שיורשו כאן שמות מתחם עבריים באופן רשמי - הדומיינים ה"פיראטיים" יעלמו, יחד עם הכסף שהושקע בהם.

 

האם צריך דומיין בעברית?

דומיין באותיות עבריות היה יכול להיות זרז משמעותי לחדירת האינטרנט בישראל - אם היה מוצע לפני כמה שנים. היום נפוץ פחות להקליד את שם האתר בשורת הכתובת; גם אתם, קרוב לוודאי, השתמשתם בקיצור דרך ב"מועדפים" או הקלדתם ynet בגוגל כדי להגיע לכאן. ועם זאת, טוב לראות את השפה העברית חודרת לעוד מעוזים של האינטרנט: אולי לפורטלים הגדולים הבאים שיוקמו כאן יקראו בשמות עבריים.

 

דורון שקמוני, סגן נשיא איגוד האינטרנט הישראלי, מסר, "שמות מתחם בעברית נועדו להקל על הגישה לאינטרנט לציבור שנמנע אולי עד היום מגישה לרשת, עקב השימוש באותיות לטיניות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
ותיכף בעברית
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים