שתף קטע נבחר

זוז הצידה, ג'ימי ויילס: תמר מגייסת תרומות לוויקיפדיה

קמפיין גיוס התרומות של ויקיפדיה משנה פניו, ולטובה: במקום פרצופו של ג'ימי ויילס, המייסד - תוכלו לראות עתה את פניה של תמר הירדני, כותבת בוויקיפדיה, שמבקשת את עזרת הגולשים בהצלת האנציקלופדיה השיתופית

האם גם אתם נתקפתם לאחרונה סיוטים בגלל דמותו המצמררת של ג'ימי ויילס המופיעה על כל דף בוויקיפדיה ומחייכת אליכם חיוך אבהי שאומר כל-כולו "אני יודע איפה אתם גרים ומה בדיוק חיפשתם לאחרונה?"

 


 

מסתבר שגם עורכי מסע ההתרמה לוויקיפדיה הבינו שהפרצוף של ויילס לא עוזר לעודד תרומות והחליטו על שינוי. אם גלשתם לאחרונה לוויקיפדיה, אולי יצא לכם לראות מלבד תמונתו של מר ויילס, גם את תמונתה של לילרוחה, בחורה מספרד שכותבת מדי פעם בוויקיפדיה, ואף כתבה מכתב מרטיט לבבות (המתחיל במילים: "דולר, מכתב אהבה, לב שבור". כן, כן) כדי לסייע במסע גיוס הכספים.

 


 

אבל לילרוחה לא לבד. לאחרונה הצטרפה אליה ישראלית בשם תמר, שכתבה מכתב בו היא משווה את עצמה ואת שאר הוויקיפדים לילדה בגן של בתה, שטורחת להסביר לילדות האחרות איך בונים חומה. או מגדל, במקרה הזה (תודו שלא התגעגעתם ל"דולר, מכתב אהבה, לב שבור").

 

תמר היא תמר הירדני, בת 35, אם לארבעה ילדים, מורת דרך, עיתונאית וסופרת ילדים. היא כותבת בוויקיפדיה בעיקר על ירושלים וידיעת הארץ, וגם תרמה למיזם מאות תמונות חופשיות בתחומים שונים. היא גם הוויקיפדית היחידה שזכתה פעמיים במקום הראשון בתחרויות הכתיבה בוויקיפדיה "מקצרמר למובחר", על הערכים "מנורת הכנסת" ו"נקבת השילוח" (והייתה רחוקה כחוט השערה מזכייה במקום ראשון נוסף, על הערך "תלפיות").

 

 

רק מהבמה, ג'ימי ויילס

פנינו לתמר בתהייה מה מניע ויקיפדית מן השורה לתרום את פניה למסע התרמה לוויקיפדיה. תמר אומרת שחבר עמותת ויקימדיה בישראל פנה אליה וביקש לקדם בעזרתה את עניין התרומות. "לאנשים נמאס לראות רק את ג'ימי ויילס", אמר לה, והסביר שאולי פנים בלתי מוכרות של כותבי ויקיפדיה יוכלו לעשות את ההבדל.

 

"פנה אלי חבר קרן ויקימדיה, שמכיר אותי ממפגשי ויקיפדיה, בבקשה לקדם את עניין התרומות. 'לאנשים נמאס לראות רק את ג'ימי ויילס', הוא אמר. 'הם רוצים משהו אחר, וייתכן שפנים בלתי מוכרות של כותבי ויקיפדיה יעשו את ההבדל".

 

וואלה, הפתעה. ומדוע הסכימה? "כי אצטער מאוד לגלות שאלפי שעות עבודה שלי ושל אחרים ירדו לטמיון רק בגלל שלא היה כסף לתחזק את האתר. אני מרשה לעצמי לנחש שפנייה אישית מ"בורג", שפועל מאחורי הקלעים, מעניינת יותר מחיוך של הבוס. האם זה אפקטיבי מבחינה כספית - אני מקווה מאד שכן, אבל אין לי מושג".

 

ואיך ההרגשה עכשיו, שתמונתך חשופה לעשרות אלפי גולשים ביום?

 

"האמת היא שלא תיארתי לעצמי את החשיפה. בתוך ערב אחד קיבלתי תגובות מפרגנות ונרגשות בכל מדיה אפשרית ומכל סוגי מוקירי זכרי. אני לא מתה על חשיפות כאלה, אבל מאחר שאני מאוד שלמה עם המטרה, ומתרשמת שהדברים שכתבתי פועלים את פעולתם, אני חיה עם זה בשלום".

 

במכתב שלך השווית את ויקיפדיה לילדה חנונית שראית בגן הילדים ושנתנה הוראות לילדות איך לבנות מגדל. ברצינות, מי ירצה לשלם לילדה הזו כסף?

 

"החנונית הקטנה אינה אוספת כמובן כסף עבור פינוקים אישיים או טובות הנאה עצמיות, אלא עבור היכולת להמשיך ולחלוק את המידע עם אחרים. היא יכולה להסתדר בלי זה, ואם לא יהיה מימון, היא תשמור את העצות השוות שלה לעצמה, אבל משהו בתוכה רוצה בכל לבו שבוני המגדלים מסביבה יצליחו במשימתם".

 


 

מה ההבדל בין מה שאת עושה לבין פרסומות, ובכלל, מה רע בפרסומות?

 

"הבאנר הוא כלי של ויקיפדיה להודיע לקוראים על מה שקורה בתוך המערכת. הוא פשוט הודעה של המערכת בענייני עצמה, ולא פרסומת חיצונית. מה רע בפרסומות בוויקיפדיה? פרסומת היא כלי כלכלי לגיטימי בכל אתר אחר, אך היא חרב פיפיות באנציקלופדיה המבקשת להיות ניטראלית: מה אם חברת נפט תפרסם אצלנו, ותפעיל לחץ (אפילו סמוי) על תוכן ערך, העוסק בנזקי הטכנולוגיה מבוססת-נפט? איך נאפשר פרסומת המביעה דעה פוליטית / כלכלית / ערכית / מוסרית, כשאנחנו כל כך מתעקשים שלא לנקוט בשום אופן עמדות בנושאים כאלה? האם לא יהיה בזה משום גניבת דעת, כאילו ויקיפדיה היא זו שטוענת את הכתוב בפרסומת? אלו הן רק דוגמאות קטנות לתיבת פנדורה שאסור לנו לפתוח".

 

 

ויקיפדים ישראלים למען ויקיפדיה

יתכן שתמר תקבל תגבורת בקרוב - עוד כמה עורכים בוויקיפדיה העברית הסכימו לתרום את תמונתם למאמצי ההתרמה, ואפשר שתראו גם את דמותם בימים הקרובים, כשתגלשו לעלעל בוויקיפדיה. האם הם ישכנעו אתכם גם לתרום? ימים יגידו.

 

אגב, אם תגלשו לוויקיפדיה האנגלית תגלו שגם שם מופיעה תמונתה של תמר, עם קישור למכתבה המתורגם לאנגלית. חכו רגע עם הגאווה הישראלית - זה זמין רק לגולשים ישראליים, ועדיין לא לכל העולם. עם זאת, גורמים בוויקיפדיה יודעים לספר שהאפשרות של ייצוא דמותה של תמר לשפות אחרות נשקלת ואולי תמומש בקרוב. בר רפאלי, מאחורייך!

 

מה דעתכם? האם פניה של ישראלים שכותבים בוויקיפדיה תעודד אתכם לתרום לאנציקלופדיה השיתופית? ספרו לנו בטוקבקים

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תכירו: זו תמר. והיא אוספת תרומות לוויקיפדיה
מומלצים