שתף קטע נבחר

הירח חושף: צדדים שלא הכרתם

לווין של נאס"א יצר לראשונה מפה מדויקת ושלמה של הירח המציגה גם את צדדיו החבויים. האם לירח יש במה להתבייש?

לווין חדש של נאס"א (Lunar Reconnaissance Orbiter) מאפשר לחוקרים ליצור מפה שלמה ומורכבת של הירח, המתארת את פניו בצורה מדויקת מתמיד.

 

"מערך המידע יוצר מפות דיגיטליות שיהוו יסוד חשוב במשימות מחקר עתידיות לירח ובמסעות לחלל", אמר ד"ר גרגורי נוימן ממרכז גודראד של נאס"א לטיסות לחלל.

 

"לאחר שנה של איסוף מידע, יש לנו כבר 3 מיליארד נתונים מהלווין ואנו מצפים להמשיך לאסוף מידע בקצב הזה גם בשנתיים הקרובות, אז נוכל לספק יכולת ניווט בירח הדומה לזו של GPS".


מפה טופוגרפית של חצי הכדור הצפוני של הירח ש"צולמה" על ידי לווין נאס"א. האזורים הכחולים הם הנמוכים ביותר והאדומים הגבוהים ביותר (צילום: AP)

 

"הממצאים האחרונים הבהירו כמה היבטים של התהליכים המתרחשים על הירח, בהתבסס על הטופוגרפיה המדויקת שמספקות המפות החדשות" מוסיף נוימן, "למשל, תהליכים הקשורים בצפיפותם של המכתשים על הירח, המסוגלים לצבור משקעים נדיפים כמו מים קפואים".

 

עד היום המכתשים בקטבים נותרו באפלה, אולם הלווין החדש מאיר את הטופוגרפיה שלהם בפעם הראשונה תוך שימוש בלייזרים ובעדשות מתוחכמות, ומאפשר הצצה לנוף המכתשים.

 

כך לדוגמא, למדו החוקרים כי המדרונות במכתשים המרוחקים משופעים מאוד, ומגיעים עד לזווית תלולה של 36 מעלות – מה שככל הנראה גורם למפולות. מדידות נוספות מסייעות למדענים למפות את הסביבה התרמית של המכתשים ולהכין מפת טמפרטורות מפורטת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הירח: כבר לא כל-כך מסתורי
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים