שתף קטע נבחר

האוצר נגד ההטבות לכיל: הסיוע לתעשייה ייעצר

שר האוצר מאיים למשוך את הצעת החוק שתעשה רפורמה בהטבות המס לתעשייה. זאת, אם תתקבל פשרה שמוצעת בלחץ כיל, שתחריג אותה מהצעת החוק. ריבלין: החברות הביטחוניות רפאל והתעשייה האווירית, שאינן נכללות בהצעה, ויקבלו הטבות נקודתיות של מיליוני שקלים

שר האוצר, יובל שטייניץ, מאיים למשוך את התיקונים לחוק לעידוד השקעות הון. זאת, אם יתקבל תיקון שמנסים להכניס חברי הוועדה, שיחריג את כימיקלים לישראל (כיל) מהצעת החוק ויעניק לה הטבות.

 

 

על פי הצעת האוצר, התיקון לא יחול על מפעלים להפקת מחצבים ולחיפושי נפט וגז, או כל חברה ממשלתית. כיל, שבשליטת החברה לישראל של משפחת עופר, נכללת בקטגוריה זו ולא אמורה ליהנות מההטבות הכוללות תשלום מס חברות מופחת.

 

הצעת החוק, שאמורה לעשות רפורמה מקיפה בנושא עידוד ההשקעות, מרחיבה את תוכנית המענקים וקובעת הסדרים חדשים להטבות במס להשקעה במפעלים תעשייתיים. ההצעה מבוססת על מסקנות ועדה שהוקמה לבחינת מדיניות הטבות המס והמענקים.

 

חברי הכנסת מהליכוד, ציון פיניאן ומירי רגב, אמרו שהם פועלים מזה חצי שנה להגיע להסדר בסיועו של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אייל גבאי. באוצר טוענים מנגד, כי השר שטייניץ הודיע לראש הממשלה שאם החוק לא יעבור כפי שהוצע, האוצר ימשוך אותו וההטבות המיועדות למפעלים לא יינתנו.

 

בתוך כך נמסר מלשכת יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, כי הוא הגיע היום עם האוצר להסדר לפיו החברות הביטחוניות, רפאל והתעשייה האווירית, שאינן נכללות בהצעה המקורית של האוצר, כן יוחרגו ממנה. כתוצאה מכך, על פי לשכת ריבלין, הן ויקבלו הטבות נקודתיות של מיליוני שקלים.

 

באוצר ובכיל דוחים את הצעות הפשרה

בוועדת הכספים, אשר מכינה את החוק לקריאה שנייה ושלישית במסגרת חוק ההסדרים, הוצגו בימים האחרונים מספר פשרות שאינן מקובלות על האוצר.

 

לפי הצעת הפשרה שמנסים לקדם מרכז הקואליציה בוועדה, ח"כ פיניאן, וחברת הוועדה ח"כ רגב, כיל תזכה באופן חלקי בהטבות המס הנזכרות בהצעת החוק. פיניאן ורגב מציעים, כי כיל תסתפק במס חברות מופחת של 12% בלבד המיועד למפעלים במרכז הארץ ומפעלים שמייצאים מעל 25% מתוצרתם - ולא תיהנה ממס החברות המופחת של 6% המיועד למפעלים בפריפריה. זאת, למרות שמפעליה ממוקמים בפריפריה.

 

סגנית השר גילה גמליאל טוענת בהמשך לפשרה זו, כי היא תתבצע תוך התחייבות של כיל לגייס 350 צעירים מהנגב ומהאזור לעבודה במפעלים ולהשקיע בפרויקטים שונים בנגב כשני מיליארד דולר. באוצר טוענים כי לא ידוע להם על שום הסכם כזה והם מתנגדים כאמור להצעת הפשרה המוצעת.

 

ראש עיריית ב"ש: החוק - בשורה לנגב ולגליל

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ', שעומד בראש פורום ראשי הרשויות המקומיות בנגב, הודיע היום כי הוא תומך בהצעת החוק של האוצר כפי שהיא מופיעה בחוק ההסדרים. זאת, בתנאי שכיל המעסיקה אלפי עובדים תוחרג ממנה ותיהנה מההטבות. לדבריו, "החוק החדש של האוצר מביא בשורה לנגב ולגליל".

 

יו"ר ועדת הכספים משה גפני (יהדות התורה) הודיע כי הוא דוחה את ההצבעה על תיקון החוק עד ליישוב המחלוקת בין משרד האוצר למשרד ראש הממשלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כימיקלים לישראל
באדיבות עמירם פליישר יחסי ציבור
מומלצים