שתף קטע נבחר

הרב מוטי אלון מעביר שיעורי דת בבית משה קצב

דווקא בתקופה שבה רבים מקשריו התנתקו, הידידות בין הנשיא לשעבר לרב החשוד בניצול מיני של תלמידיו הולכת ומשגשגת. כבר זמן רב שאלון מגיע לקריית-מלאכי ומעביר שיעורי תורה בביתו של קצב. עם הזמן, עבר ממחזק למחוזק

מאז עזב את מעון נשיא המדינה בירושלים ועבר להתמקד בהכנת קו ההגנה במשפטו, נעלם כמעט כליל משה קצב מהזירה הציבורית. הוא מיעט להצטלם ולהתראיין, ורבים מקשריו במערכת הפוליטית נותקו. אך ידידות אחת בחייו שגשגה דווקא בתקופה זו - הידידות עם הרב מוטי אלון.  

 

כבר תקופה ממושכת, מדי חודש נוהג הרב אלון להגיע לביתו של קצב בקריית-מלאכי כדי לערוך שיעור תורה.

 בתחילה היה מדובר במחווה של אלון, המכיר את קצב עוד מימיו כנשיא, אך נראה שעם הזמן הלך הקשר בין השניים והתחזק. משתתפי השיעורים הם בני משפחת קצב, באי הבית ומקורבים, וכולם מפליאים בשבחים על הרב אלון המעביר את דברי התורה בנועם ובבהירות. אלון אגב מעביר שיעורים דומים גם בבתיהם של אנשי ציבור נוספים, ובהם ראש העיר בת-ים שלומי לחיאני.

  

ואולם מאז שהתפוצצה הפרשה המייחסת לו שורת מעשים מגונים וניצול מיני של תלמידיו, נראה כי אלון הפך ממחזקו של קצב למחוזק על-ידו. ההחלטה אם להגיש כתב אישום נגד הרב על עבירות מין טרם גובשה, אך בכל מקרה, קצב מעניק לאלון קבלת פנים חמה ואוהבת בכל פעם שהוא מגיע לביתו. זאת, בניגוד לכמה משתתפים קבועים אחרים שבוחרים להדיר את רגליהם מהמפגשים מאז שנחשפה הפרשה.


משה וגילה קצב בבית משפחת חייט (צילום: חגי אהרון)

 

"הרב אלון הוא איש חם ולבבי. אנחנו מתחבקים איתו ומנשקים אותו גם לפני הפרשה וגם אחריה. הוא מעלה סוגיות העולות מפרשת השבוע ואינן נמצאות במקרא. הוא אדם מעניין ומרתק", אמרו גורמים שנכחו בשיעורי התורה בקריית מלאכי. לדבריהם, האירועים נמשכים כשעתיים. הם נפתחים בתפילת מנחה, ואחר-כך מתקיים שיעור תורה מפולפל שמסתיים בתפילת ערבית.

 

בהתייחס לחשדות החמורים המיוחסים לאלון, אמרו אותם גורמים: "הוא מגיע לשיעור כרגיל ואומר שבעזרת השם הכל יהיה בסדר.

 בוודאי שהייתה מבוכה מעצם העובדה שקצב מחזק עכשיו את אלון, אבל התגברו עליה. אצלנו אומרים שמי ששחוט צוחק על מי שרק נשרט ועושה רעש על השריטה. אבל אנחנו מכבדים את שניהם כי אשמתם עדיין לא הוכחה".

 

ויש גם משל: "מספרים על אלישע בן-אבויה שהיה תלמידו של רבי מאיר בעל הנס והתפקר. שאלו אותו איך אתה ממשיך להיות חברו אחרי שהתפקר? אמר להם רבי מאיר שגם בתוך רימון רקוב ניתן לברור גרעינים טובים. אז מי אנחנו ליד רבי מאיר בעל הנס?".

 

ההתקרבות בין קצב לאלון באה לידי ביטוי גם בהגעתו של הנשיא לשעבר לחתונת בנו של הרב. קצב תמיד היה שומר מסורת אולם נראה כי בשנים האחרונות התחזק עוד יותר. הוא נוהג להתפלל שלוש פעמים ביום ובשבתות וחגים מגיע עם בניו, אחיו ונכדיו לבית הכנסת. עם זאת, נראה כי שיעורי הדת רחוקים מלהפיג את המתח העצום שבו נמצא קצב לקראת הכרעת דינו. "אל תקנאו במשה. האיש לא חי. פניו נפולות. אדם כזה מחפש חיזוקים ועוגנים. הוא היה בין שועי עולם וכעת זו ממש שעת בידוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב ורעייתו גילה. באו לחתונה
צילום: חגי אהרון
אלון. שיעורים מפולפלים על פרשת השבוע
צילום: מתי אלמליח
מומלצים