שתף קטע נבחר

חוקרים: מקור האנושות הוא בארץ ישראל

עדויות להימצאותו של המין האנושי בארץ ישראל כבר לפני 400 אלף שנה התגלו במערת קסם על יד ראש העין. מדובר בשרידים הקדומים ביותר של האדם הנבון שנמצאו בעולם, המערערים על התפיסה המקובלת לפיה מקורו באפריקה

חוקרים מאוניברסיטת תל-אביב מעריכים כי שיני אדם שנמצאו במערת קסם בישראל הן העדות המוקדמת ביותר בעולם להומו סאפיינס ("האדם הנבון"), כלומר, למין האנושי כפי שהוא מוכר לנו כיום. זאת בניגוד לטענה הרווחת לפיה מקור המין האנושי הוא במזרח אפריקה.

 

החוקרים, פרופ' אבי גופר וד"ר רן ברקאי מהחוג לארכיאולוגיה, ופרופ' ישראל הרשקוביץ מהמחלקה לאנטומיה ואנתרופולוגיה בביה"ס לרפואה באוניברסיטת ת"א, מתבססים על שמונה שיניים אנושיות שאותן הם מתארכים לתקופה של לפני כ-400 אלף שנה. לשם השוואה, העדויות שנמצאו באפריקה הן בנות כ-200 אלף שנים בלבד.

 

הממצאים התגלו כאמור במערת קסם, אתר פרה-היסטורי ליד ראש העין שהתגלה בשנת 2000, והם מתפרסמים בכתב העת American Journal of Physical Anthropology.

 

השיניים עברו ניתוח מורפולוגי מפורט מאוד שכלל סריקות CT ורנטגן, וממנו עולה שגודל השיניים וצורתן דומים מאוד לאלו של האדם המודרני.

 

לדברי פרופ' אבי גופר, מדובר במהפכה באשר למקום ולזמן בהם התפתח האדם הנבון: "אין שום מקום בעולם מלבד מערת קסם שבו אפשר להצביע על עדויות להומו סאפיינס מוקדם יותר".


מערת קסם: ערש האנושות? (צילום: פבל שרגו)

 

"הסברה היא שהאדם החל באפריקה ומשם התפשט בעולם דרך האזור שלנו לאסיה ולאירופה, אבל הממצא החדש יאלץ לשנות את כל הסיפור הזה", מוסיף פרופ' גופר. "כדי לאשש את הדברים לחלוטין נצטרך למצוא בשלב הבא שלד שלם עם לסתות ושיניים נוספות. אנחנו חופרים במרץ ואני מניח שבסופו של דבר נמצא את העדויות".

 

עוד ציינו החוקרים כי ממצאים נוספים שהתגלו במערת קסם המלמדים על תרבות יושבי המערה, כמו ייצור של להבים מאבן צור, שימוש קבוע באש, דגמי ציד, ביתור וחלוקה של בשר בעלי חיים, כרייה של חומרי גלם מעומק הקרקע ועוד, מחזקים את ההשערה כי אכן מדובר בהתנהגות חדשנית המקדימה את זמנה, המשתלבת היטב עם הופעתו של האדם המודרני.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
האדם הנבון: קסם של בחור
צילום: איי פי
השיניים שהתגלו במערה
צילום: ישראל הרשקוביץ
מומלצים