שתף קטע נבחר

בדרך לחתימה: "מהפכה" למורי התיכונים

טיוטות כבר הוחלפו, והשבוע צפוי ארגון המורים לחתום על רפורמה להוספת 16 שעות שבועיות תמורת זינוק של 42% בשכר. "אם לא יקרה דבר בלתי צפוי, זו תהיה היסטוריה"

אחרי חודשים של משא ומתן ארוך ומתיש - השבוע צפוי להיחתם ההסכם שיסיים את סכסוך השכר בין ארגון המורים העל יסודיים למשרד החינוך. גורמים המעורבים במשא ומתן אמרו אמש (שבת) ל-ynet שבימים האחרונים חלה התקדמות משמעותית במגעים על הרפורמה, והצדדים אף העבירו טיוטות של ההסכם.

 

"אם לא יקרה דבר בלתי צפוי אז אנחנו הולכים לקראת מהפכה במעמדו של המורה בישראל", אמר גורם בארגון המורים שהביע סיפוק מהסיכומים עם משרד האוצר: "אלו ימים של היסטוריה במערכת החינוך". אישים המעורבים במשא ומתן מסרו כי הושגה הסכמה על מרבית סעיפי ההסכם, ונותרו רק "מספר הערות שוליות".

 

נציגי המשרד וארגון המורים צפויים להיפגש היום כדי להסדיר את המחלוקות סביב שכר המנהלים והפרשות הפנסיה. לפי ההסכם שגובש, תונהג רפורמה בעלות מוערכת של כ-2.5 מיליארד שקלים, הדומה במתכונתה לתוכנית "עוז לתמורה". שעות העבודה השבועיות של מורי העל-יסודיים יעלו מ-24 שעות ל-40. בתמורה השכר של המחנכים יזנק ב-42%. מתוך השעות הנוספות של המורים, שש יוקדשו ללימודים בקבוצות קטנות של תלמידים והיתר לצורך השתלמויות ובדיקת עבודות בבית הספר.

 

בנוסף לסיכומים, יזכו המורים לתוספת שכר של שישה אחוזים, כמו יתר עובדי המגזר הציבורי. יישום הרפורמה יהיה הדרגתי ויתפרס על פני ארבע שנים. בכל שנה יתווספו למערכת השבועיות שעתיים וחצי שעות לצורך בדיקת עבודות והשתלמויות ועוד שעה וחצי ללימוד קבוצות תלמידים מצומצמות. עוד הוחלט כי התוכנית תונהג רק בתנאי ש-75% מהמורים בבית הספר מסכימים לרפורמה. עם זאת, 50 בתי ספר יזכו כבר בשנת הלימודים הבאה לפעול במסגרת מלאה של ההסכם.

 

"זהו הישג גדול מאוד הנזקף לזכותם של יושב ראש ארגון המורים, רן ארז ושר החינוך, גדעון סער", אמר ד"ר אריה לוקר יו"ר ארגון המנהלים התיכוניים.

לדברי לוקר, "מדובר בהסכם שבהחלט יכול לשנות את פני החינוך בישראל ואני חושב שהשיפור המשמעותי בשכר יביא לשיפור משמעותית בתדמית המורים בישראל". גורם במשרד החינוך ציין כי "ההסכם יהיה סופו של תהליך שנמשך מספר שנים, הכולל רפורמה בכל מערכת החינוך מגני הילדים ועד ההשכלה הגבוהה".

 

המאבק בין משרד החינוך לארגון המורים העל יסודיים, בהנהגת ארז, כלל בשנים האחרונות השבתה של התיכונים, לפעמים לתקופות זמן ממושכות. ארגונו של ארז התנגד להסכם "אופק חדש" שנחתם עם הסתדרות המורים, וסרב ליישם את התוכנית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רן ארז. בסביבתו מרוצים
צילום: נועם מושקוביץ
שר החינוך. הרפורמה תיושם תוך 4 שנים
צילום: צפריר אביוב
מומלצים