שתף קטע נבחר

חשד: מפקד טייסת זייף מסמך וגרם לפיטורי נגד

באופן תקדימי הורתה ועדה צבאית לדחות פיטורי איש קבע בכיר בחיל האוויר, לאחר שבתיקו האישי הופיעו פרטים שגויים. במצ"ח חוקרים והחשוד המרכזי הוא מפקד טייסת המנהלה שבה שירת הנגד. "קנוניה, הוא היה מועמד לקידום", אמרה עורכת דינו

לא רק בועז הרפז  זייף מסמכים בצה"ל? נגד בכיר בחיל האוויר שהוחלט לפטרו לפני זמן מה, נדהם לאחרונה לגלות כי בתיקיו האישיים ובראיונות הפרישה הופיעו פרטים שגויים שונים, שאותם מעולם לא ראה ושככל הנראה הביאו לפיטוריו. בעקבות זאת, במצ"ח פתחו בחקירה והחשוד המרכזי בזיוף המסמכים הוא מפקד טייסת המנהלה שבה שירת הנגד, קצין בדרגת סגן-אלוף. 

 

במקביל, ועדה צבאית הורתה באופן תקדימי לדחות בחודש את שחרורו של הנגד. כמו כן, ראש להק כח-אדם תת-אלוף אילן בוגר בודק את העניין.

 

לאחרונה, לאחר שהחליט איש הקבע בדרגת רס"ב, לברר את עניין פיטוריו, הופתע לגלות כי במהלך ראיון היכרות שקיים עם מפקדו בקיץ 2008 נטען כי ביקש לפרוש מתפקידו. "הטענה הזאת הפילה אותו מכסא", כתבו נציגי עורכי הדין אלמוגית אביטל ועידן פסח, לראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף אבי זמיר.

 

הנגד טען שמעולם לא ראה את אותו מסמך וכלל לא היה מודע לקיומו, ולכן גם לא חתם עליו. "זה מסמך מזויף ולא אותנטי", כתבו עורכי דינו. על מנת להוכיח את טענותיו, נבדק הנגד ביוזמתו במכונת פוליגרף ונמצא דובר אמת בכל השאלות, גם בנוגע לסוגיית פיטוריו. איש הקבע הגיש תלונה במצ"ח ובמקביל פנה לוועדת ערר צבאית, שבה חברים, בין היתר, השופט בדימוס יהושע פלפל וראש אכ"א לשעבר האלוף (מיל') יהודה שגב.

 

חשד שזויפו גם מסמכים על אזרחית עובדת צה"ל

"יש כאן קנוניה, הוא היה פוטנציאל לקידום", טענה עו"ד אביטל בפני חברי הוועדה. מנגד, נציג צה"ל ניסה להדוף את האשמות וטען כי פיטוריו של הנגד נבעו, בין השאר, בשל תפקודו הלקוי.

 

בינתיים, החליטו חברי הוועדה לדחות את פיטוריו של איש הקבע. "הגענו לכלל החלטה כי יש למצות את בחינת ההחלטה בעניין השחרור", הסבירו חברי הוועדה וציינו כי הם מצפים לתוצאות הבדיקה של ראש להק אוויר. נוסף על כך, הביעו גורמים המכירים את הפרשה תמיהה מטענותיו של הנגד, בהסבר כי נושא הפרישה מצה"ל עלה בשיחות עמו בעבר. 

 

בנוסף, במסגרת הפרשה התעוררו חשדות שאותו מפקד טייסת מנהלה גם זייף מסמכים וראיונות פרישה עם עובדת צה"ל שלאחרונה פרשה. בדיון בוועדת הערר הצבאית התלוננה האשה כי נאלצה לפרוש בתנאים פחות טובים ממה שהובטח לה. "מרשתי הגישה תלונה במצ"ח, לפיה אותו קצין היה שותף לכאורה בזיוף חתימתה על מסמך לתנאי פרישה", אמר נציגה, עו"ד עודד סבוראי. גם היא נמצאה דוברת אמת בבדיקת הפוליגרף.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "אכן התקיים דיון בוועדת הערר אשר עוסקת בזכויות משרתי הקבע, בין השאר בעניין פרישתו של הנגד. בוועדה זו העלה הנגד טענות שונות בנוגע להליך פרישתו ובנוגע לזיוף מסמך סיכום ראיון. בוועדה הוחלט לדחות את מועד פרישתו בשלושים יום במטרה לבדוק את טענותיו. באשר לטענות בדבר הזיוף,

הנושא מצוי בחקירת מצ"ח".

 

גורמים צבאיים הוסיפו כי "יובהר כי החלטת הוועדה נגעה לטענות שונות שהעלה העורר, להבדיל מטענת זיוף המסמך. לדבריהם, "אף שהחקירה טרם הסתיימה, הרי שבשלב זה בלבד, בחומר החקירה הנוגע לפרשת הנגד, לא נמצאו תימוכין של ממש לטענות בדבר זיוף סיכום הראיון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
יהודה שגב. חבר בוועדה
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים