שתף קטע נבחר

פעיל השמאל יונתן פולק ייאסר לשלושה חודשים

הפעיל הרדיקלי הורשע בהתקהלות אסורה בעת מחאה על אופניים במרכז תל-אביב נגד הסגר על עזה. האגודה לזכויות האזרח: "פולק הוא היחיד שנעצר, יש חשש לרדיפה אישית"

פעיל השמאל הרדיקלי יונתן פולק נשלח היום (ב') לשלושה חודשי מאסר בפועל, לאחר שהורשע ששיבש את התנועה במרכז תל-אביב לפני כשנתיים, במחאה על מדיניות הסגר על הרצועה. למרות שהיה לצד קבוצת פעילים נוספים, הורשע רק הוא בעבירת התקהלות אסורה ונקנס ב-1,500 שקלים. פרקליטתו טענה כי מדובר באכיפה בררנית נגדו.

 

גזר הדין, שניתן בבית משפט השלום בתל-אביב, הפעיל למעשה עונש מאסר על תנאי שהוטל על פולק בעבר בגין עבירות התקהלות אסורה, המרדה והיזק לרכוש. המהלך התבצע אחרי שבשלב הטיעונים לעונש, סירב פולק להצעה להמיר את עונשו בעבודות שירות. כשיצא מאולם הדיונים, קיבלה אותו קבוצת פעילי שמאל בקריאות: "הוא זכאי" ו"די לכיבוש".

 

האירוע שבגינו נשלח פולק למאסר התרחש בינואר 2008. במחאה על המצור שהוטל על הרצועה, הוא רכב על אופניים באיטיות בשדרות בן-גוריון שבתל-אביב וגרם להפרעות בתנועה. בדברים שאמר לשופט, האשים פולק כי התיק שהתנהל נגדו נובע ממניעים פוליטיים ותו לא.

 

פרקליטתו של פולק, עו"ד גבי לסקי, טענה כי מרשה נעצר רק מכיוון שהשוטרים הכירו אותו מהפגנות קודמות. בין פעילי השמאל שהגיעו לחזק פולק בעת מתן גזר הדין, בלטו גם הסופר יורם קניוק והשחקנית ליאורה ריבלין, מכריו של אביו - השחקן יוסי פולק. הם מתחו ביקורת חריפה על בית המשפט ועל התנהלות המשטרה.

 

השופט יצחק יצחק כתב בגזר הדין כי פולק היה מגובש בדעותיו ופעל מתוך אמונה פנימית שבאה לידי ביטוי בדברים שאמר בטיעונים לעונשו.

 

גם באגודה לזכויות האזרח מתחו ביקורת על גזר הדין. יועצה המשפטי של האגודה, עו"ד דן יקיר, מסר כי "העובדה שפולק היה היחיד שנעצר, על אף שנהג כמו שאר המפגינים, ויותר מכך: העובדה שהפגנות רכיבה על אופניים מתקיימות, בדרך כלל, ללא מעורבות המשטרה, מעלה חשד לרדיפה אישית ופגיעה קשה בחופש הביטוי שלו, רק בשל דעותיו. עונש של מאסר בפועל, בשל הפגנה, הוא קיצוני ומופלג בחומרתו".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום:אביגיל עוזי
יונתן פולק. נשלח למאסר
צילום:אביגיל עוזי
מומלצים