שתף קטע נבחר

ישי: נתניהו התחייב להצביע נגד חוק הגיור הצבאי

אמש עוד נראה כי ראש הממשלה נחוש לקדם את חוק הגיור הצבאי שיזמה ישראל ביתנו, אולם לדברי יו"ר ש"ס, נתניהו הבטיח לו בשיחה לילית כי יתנגד לחוק, "לאחר שהובהר כי הרב עמאר יקדם את סוגיה". מפלגתו של ליברמן נחושה להמשיך

בערב עם ליברמן, בלילה עם ישי. אחרי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט לעמוד לצד ישראל ביתנו ולקדם את חוק הגיור, אמר הבוקר (יום ג') ל-ynet יו"ר ש"ס, אלי ישי, כי נתניהו שינה את עמדתו והתחייב לפניו כי הקואליציה תצביע נגד החוק. מלשכת ראש הממשלה טרם נמסרה תגובה.

 

נתניהו, שמנסה למנוע משבר קואליציוני, שוחח בטלפון עם ישי. "נתניהו התקשר אליי מאוחר בלילה ואמר שהקואליציה תצביע נגד חוק הגיור הצבאי, לאחר שהובהר כי הרב עמאר יקדם את סוגיית הגיור הצבאי בתוך שבועות ספורים, והרב הצבאי הראשי רפי פרץ, התנגד לחקיקת הגיור", אמר ישי.

 

הבוקר יתקיים דיון בחוק בוועדת הכנסת. יו"ר הקואליציה, זאב אלקין, אמר כי "אנו צפויים להצביע בעד החוק בוועדה. כשהרב עמאר יפתור את בעיית הגיור, כפי שהודיע ראש הממשלה אמש, לא נזדקק לחקיקה הזאת. הדבר יכול לקרות עוד לפני ההצבעה בקריאה ראשונה על החוק, שצפויה בתוך שבועות קצרים".

 

לדברי אלקין, "הדבר נמצא בידיו של הרב עמאר. כל עוד לא נפתרה בעיה, נפעל לקידום חוק הגיור הצבאי". הרב עמאר כבר הבטיח לטפל בנושא, אך הדבר טרם נעשה ולכן ממשיכים בישראל ביתנו לקדם את החוק. גורמים במפלגתו של ליברמן הבהירו, כי הם נחושים להעביר את החוק כדי למנוע אפשרות שבעתיד רב אחר יבקש שוב לשנות את ההסדר. "החוק הזה יעבור במהירות רבה מאוד וייכנס לרשומות", אמרו בכירים במפלגה.

 

בש"ס אולי התרצו, אבל אנשי יהדות התורה עדיין מתכוונים להילחם בצעדי הממשלה. ח"כ אורי מקלב אמר כי מבחינת סיעתו "משבר האמון עדיין קיים". לדבריו, "עצם העובדה שהחוק יידון הבוקר בוועדת הכנסת, לפני העברתו לועדת חוק חוקה ומשפט, מציב את המשבר במרכז הבמה". מקלב הבהיר כי לפי שעה, עדיין לא ברור כיצד תצביע יהדות התורה בדיון על תקציב המדינה והדבר "תלוי בהתפתחויות".

  

כולם מחכים לרב

חוק הגיור הצבאי, שעבר לפני כשבועיים בקריאה טרומית בכנסת, קובע כי לא יידרש אישור של הרבנות הראשית לישראל לגיורי הצבא. בש"ס רואים בו פגיעה בסטטוס-קוו וכרסום במעמד הרבנות, ומאשימים את ישראל ביתנו בניסיון לפלג את העם. אנשי ש"ס טוענים כי החוק יביא למערך גיור נפרד לצבא, שיהפוך את בוגרי צה"ל ל"מתגיירים סוג' ב'".

 

אמש נועד נתניהו בארבע עיניים עם ח"כ משה גפני מיהדות התורה.

ראש הממשלה אמר כי הוא מבקש להכיר בגיור בצה"ל כבעל תוקף שלא ניתן לערער עליו. "אני מבקש פתרון. אמרתי בעבר ואני מתכוון לעמוד על כך, שאם יימצא פתרון באמצעות הרב הראשי, חוק הגיור הצבאי לא יעבור. אבל אם לא יימצא פתרון, החוק יעבור".

 

התחושה בש"ס היא כי הרב הראשי שלמה עמאר חושש לקבל החלטה שאינה מקובלת על הרבנים האשכנזים ובראשם הרב יוסף אלישיב: תחילה גלגל את הדיון בסוגיה אל מועצת הרבנות הראשית, זו הקימה ועדת רבנים שחבריה התפטרו כעבור ימים אחדים, ובימים האחרונים הקים עמאר עצמו ועדה נוספת שתייעץ לו בנושא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו עם יועץ התקשורת שהתפטר
צילום: אלכס קולומויסקי
אלי ישי. קיבל הבטחה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים