שתף קטע נבחר

ח"כ אמסלם לרבנות: צה"ל לא עושה 'גיורי קריצה'

"המורד של ש"ס" יצא שוב נגד הקו הרשמי של מפלגתו, וקרא לרבנות הראשית להכיר בגיורים בצה"ל: "אלה לא גיורים של דלת מסתובבת". הוא שב וקרא לחרדים לצאת לעבוד: "יש בציבור החרדי שוליים שרוצים להעצים את ההתבדלות"

חבר הכנסת המורד של ש"ס, חיים אמסלם, שב והתייצב היום (ג') נגד סיעתו ועמדותיה הרשמיות, כשקרא לרבנות הראשית לקבל את כל הגיורים שנעשו במסגרת צה"ל. "אין מדובר ב'גיור קריצה'", הוא אמר, "אנו מצווים לקבלם ולחבקם, מאחר שאנו עדים למתגיירים הללו מדי יום, ויודעים שחלקם נכנסו למשפחת השכול. להיות שווה נפש מולם זו אטימות".

 

במפלגתו של אמסלם מתנגדים לחוק הגיור הצבאי, שעבר לפני כשבועיים בקריאה טרומית בכנסת, ולפיו לא יידרש אישור של הרבנות הראשית לישראל לגיורי הצבא. בש"ס רואים בחוק פגיעה בסטטוס-קוו וכרסום במעמד הרבנות, ומאשימים את ישראל ביתנו בניסיון לפלג את העם. אנשי ש"ס טוענים כי החוק יביא למערך גיור נפרד לצבא, שיהפוך את בוגרי צה"ל ל"מתגיירים סוג ב'".

 

בנאום שנשא בכנס של המועצה לביטחון ולשלום ברמת-גן אמר ח"כ אמסלם כי יש להכיר בכל הגיורים שנעשו בצה"ל: "אין מדובר בגיור קריצה או בגיור של הדלת המסתובבת. אנו מצווים לקבלם ולחבקם, ולא חלילה לבזותם או להיות עוינים כלפיהם, מאחר שאנו עדים למתגיירים הללו מדי יום, ויודעים שחלקם נכנסו למשפחת השכול. להיות שווה נפש מולם זו אטימות".

 

אמסלם תקף את דרך קבלת ההחלטות בנושא במהלך השנה האחרונה: "במשך חודשים על גבי חודשים משתעשעים בוועדות שקמות ומתבטלות, כאשר החייל שרוצה בתום שירותו להתחתן, מפקפקים ביהדותו. הגיע הזמן שהרבנות הראשית תתעשת, תהיה אמיצה ומובילת דרך, ותיתן פתרונות בנושא. אי-פתרון בעיית הגיור מהווה פצצה מתקתקת ומסוכנת, שפירות הבאושים שלה יהיו התבוללות ויצירת שני עמים".

 

למרות ההתקפות: "תראו אותי גם בכנסת הבאה"

בחודשים האחרונים הפך ח"כ אמסלם ל"מוקצה" במפלגתו שלו, אחרי שהביע שורה של עמדות ליברליות החורגות מהקו הרשמי של המפלגה, בין השאר בנוגע לגיורים בצה"ל ולהשתלבות החרדים בשוק העבודה. המנהיג הרוחני של המפלגה, הרב עובדיה יוסף, כינה אותו "חסר אמונה בתורה", וגם בטאוני המפלגה יצאו נגדו בשלל כינויים קשים.

 

הערב הפציר ח"כ אמסלם שוב בבחורי הישיבה והאברכים להשתלב בשוק העבודה: "בן-גוריון הבין שצריך לאפשר לקבוצת עילית לבנות מחדש את מה שנהרס בשואה, אבל הגענו למימדים של קבוצה רחבה מאוד, שנמצאת באוהלה של תורה. בן-גוריון ידע מה הוא עושה, אבל לא ציפה שזה יגיע לאן שזה הגיע. בכל העולם ולאורך כל ההיסטוריה ישנם מנגנונים וכלים שמאפשרים לאדם ללמוד תורה ולשלב גם פרנסה".

 

אמסלם יצא נגד המפלגות החרדיות באותו עניין, ועקץ את מפלגתו שלו: "הן אגודת ישראל ומרכיביה, והן ש"ס שהיא תעתיק ספרדי שלהם, אימצו נורמה בעייתית שצריכה תיקון. אי הכשרת רבבות לאפשרות שיתפרנסו בכבוד היא עשיית עוול לאותם אנשים, למשפחותיהם וללימוד התורה. האיכות של אותו לימוד היא קטנה ביותר".

 

אמסלם הדגיש בדבריו כי אמירותיו אינן קול בודד. לדבריו, "לבוא ולומר שהציבור החרדי מתחפר לו, ולא קשוב למה שאומרים עליו ברחוב, זה פשטני. השינויים באים מלמטה. הציבור החרדי - הספרדי והאשכנזי כאחד - מבין שצריך לבוא שינוי. פעם חבר כנסת דתי-לאומי הטיח בח"כים חרדים שהם אנטי ציונים. אמרתי לו שהם לא אנטי ציונים, אלא הם לא יודעים מהי ציונות. בציבור החרדי ישנם שוליים שרוצים להעצים ההתבדלות. האם אנו מעוניינים להיות מדינת תל-אביב מול מדינת בני-ברק? אולי אנו זקוקים למנהיגות רוחנית שתתווה את הדרך, ולא תחשוש מה יגידו".

 

לגבי סימני השאלה סביב מצבו הפוליטי, אמר אמסלם: "לא סתם אני במוקד של התקפות מתוך המפלגה שאני בא ממנה, כי אזרתי אומץ ואמרתי את האמת הפשוטה, לפיה אני בעד השתלבות של החרדים בחברה והתערות בה. הייתי רוצה להרגיע את החוששים ולהגיד שקרוב לוודאי, שתמשיכו לראות אותי גם בכנסת הבאה".

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ חיים אמסלם. לא רוצה מדינת ת"א מול מדינת בני-ברק
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים