שתף קטע נבחר

רצח במשפחה בערד: בעל ירה למוות באשתו

שתי נשים, גורל שונה: הבעל הודה ברצח אשתו בערד. "הוא נהג להרביץ לה", סיפרו השכנים. בשדרות התחזתה פליטה למתה וניצלה - לאחר שבעלה חנק אותה

בערד אשה נרצחה, בשדרות היא התחזתה למתה - וניצלה. גופת אשה בת 32 נמצאה הערב (יום ד') מוטלת על המדרכה ברחוב הגפן בערד, אחרי שעה קלה נעצר הבעל והודה שרצח אותה. עוברי אורח דיווחו למוקד מד"א, שהגיעו למקום והחלו בפעולות החייאה, אך בסופן נאלצו לקבוע את מותה. בשדרות פליט מאריתראה הגיע לתחנת המשטרה וטען כי חנק את אשתו למוות, אך צוותי מגן דוד אדום מצאו אותה בחיים - לאחר שהיא התחזתה למתה.

 

הרצח בערד הערב הוא סוף של מסכת התעללויות שהעביר הבעל את אשתו. קצת אחרי השעה 19:00 גופתה נמצאה מוטלת ברחוב הגפן, כשעל ראשה ניכרות חבלות קשות. במשטרה פתחו בחקירה וזמן קצר לאחר מכן, הבעל נעצר והודה שירה בה.


הגופה בזירה. "היה ידוע שהבעל הרביץ לאשתו" (צילום: חיים הורנשטיין) 

 

מפקד תחנת ערד, רב פקד יוני זייטק, סיפר: "בסמוך לשעה 19:05 התקבלה הודעה דרך מד"א על אישה חבולה, בת 32, עם פציעה שנגרמה עקב פעולת אלימות". הוא ציין כי יחד עם הבעל נעצר קרוב משפחה נוסף. "הם היו בסמוך לזירה, ביחידת דיור. הבעל נמצא כעת בחקירה"..

 

מהתחנה נמסר כי האשה הייתה מוכרת למשטרה, על רקע אלימות במשפחה. שכנים וסקרנים שהתגודדו מחוץ לזירת הרצח בערד, סיפרו שהכירו את בני הזוג. "זה היה ידוע שהוא היה מרביץ לאשתו", אמרו.

 

מנחם בלו, פרמדיק מאיחוד הצלה דרום, שגם הגיע לזירה, סיפר לפני כחודש וחצי טיפל באשה, לאחר שהותקפה על ידי בעלה. "נקראתי לאירוע במרכז המסחרי בעיר לפני כחודש וחצי חודשיים והאשה שראיתי אז היא אותה אשה שראיתי היום". לדבריו, "הסתבר שבעלה תקף אותה ופצע אותה ואנחנו טיפלנו בה. מה שקרה היום הם כנראה התוצאות של חוסר הטיפול בנושא האלימות כמו שצריך. אני זיהיתי את האשה באירוע, אז היא סיפרה שבעלה תקף אותה, אבל לא סיפרה יותר מזה".

 

הבעל הפסיק את הטיפול נגד אלימות

בני הזוג שחיו בנפרד, עזבו את אשדוד לפני עשרה חודשים, ועברו להתגורר בערד. ישם להם שבעה ילדים, שניים מהם משותפים. שלושה מהם, בני שנה, שנתיים וארבע היו תחת השגחת ההורים, והשאר - בני 8, 10, 11 ו-13 מתגוררים בפנימייה בשל האלימות בבית.  

 

גורם בשירותי הרווחה חיזק את טענותיהם של השכנים והפרמדיק, לפיהן בעלה נהג להכות אותה. הוא ציין כי בחודש שעבר נעצר הבעל לאחר שתקף אותה, ולאחר מכן שוחרר למעצר בית. "בית המשפט קבע לו הסדרי ראיה באחד ממרכזי הקשר בעיר. מחלקת הרווחה ביצעה ביקורת בהתאם לצו בית משפט והאשה קיבלה תמיכה של עובדת סוציאלית לאורך כל הדרך. לפני יומיים היא הייתה ברווחה ובאה להמשך טיפול. הבעל לעומת זאת טופל אף הוא במחלקת רווחה וקיבל טיפול במרכז למניעת אלימות, אך הוא עזב את הטיפול".

 

מנהלת מחלקת הרווחה בערד, עליזה בר-און סיפרה כי הכירה את הנרצחת וידעה על האלימות המתחוללת בביתה. "לצערי הצענו למנוחה מספר פעמים להתפנות למקלט לנשים מוכות אך היא סירבה. היא היתה אישה חזקה ורצתה לעמוד מולו".

 

היא הוסיפה: "לצערי, זה כנראה היה בלתי נמנע, הכל נעשה, הוגשה תלונה במשטרה והבעל נעצר. הוא הורחק מערד, אך לפני שבועיים היה דיון בבית המשפט והוחלט להחזירו לעיר בתנאים מגבילים". בר-און ציינה כי נגד הבעל הוצא צו הרחקה ממנה.

 

במשטרה ציינו כי לאחר שהבעל תקף את האשה לפני כחודש וחצי, המליצה לשכת התביעות להגיש נגדו כתב אישום, יחד עם בקשה לעצור אותו עד תום ההליכים המשפטיים נגדו. אולם, הבעל שוחרר למעצר בית בעיר אחרת ובהמשך הגיש בקשה לשוב לערד. לשכת התביעות הביעה התנגדות, בין השאר, בגלל שתסקיר שירות המבחן היה שלילי, אך לבסוף הותר לו לחזור לערד.

 

השוטרים הגיעו לדירה ומצאו את הנרצחת בחיים

במקביל, בשדרות ניסה פליט מאריתריאה לרצוח את אשתו, שניצלה בזכות תושייתה. הפליט, בן 24, הגיע לתחנת המשטרה בעיר וסיפר שחנק את אשתו למוות, במהלך ויכוח סוער ביניהם. "הרגתי את בת זוגי", אמר ליומנאי בתחנה.

 

השוטרים בתחנה הזעיקו לדירה צוות של מד"א. כשהגיעו השוטרים והפרמדיקים, הופתעו לגלות את האשה חיה ונושמת, כשכבל חשמלי כרוך סביב צווארה. מצבה הוגדר קל והפליט נעצר. האשה סיפרה שעל מנת להינצל העמידה פני מת.

 

מפקד תחנת שדרות, סגן-ניצב יחיאל בוהדנה, סיפר על הרגע שבו גילו אנשיו כי האשה, בת 20, עודה בחיים. "השוטרים הגיעו הביתה, שם היא עמדה על רגליה וסיפרה איך התחזתה למתה וניצלה. על הצוואר שלה היו סימני חניקה".

 

חקירה ראשונית העלתה כי אכן פרץ בין זוג הפליטים ויכוח, שבשיאו ניסה הבעל לחנוק את אשתו. היא נשכבה על הרצפה והעמידה פנים שאינה בחיים, ובעקבות כך - פנה הגבר למשטרה ודיווח על הרצח. צוות מד"א שהגיע לזירה פינה את הצעירה לטיפול בבית החולים ברזילי באשקלון.

 

"היא הייתה נסערת מאוד ומבולבלת", סיפר סנ"צ בוהדנה. "וקשה לקבל ממנה גרסה מסודרת, ולכן אנחנו נמתין שהיא תתאושש ורק אחר כך נחקור אותה". החשוד במעשה יעביר את הלילה בתא המעצר, וכבר מחר תבקש המשטרה להאריך את מעצרו בבית משפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החוקרים בזירת הרצח ליד הגופה. "האשה סירבה להתפנות"
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים