שתף קטע נבחר

סוף השנה: כאלף מפגינים מחו בבילעין נגד הגדר

לרגל סוף 2010 התייצבו בכפר הפלסטיני יותר מפגינים מבדרך כלל. "היום הזה הוכרז כיומה האחרון של הגדר", הסבירו. המפגינים יידו אבנים על כוחות הביטחון, שהשיבו בגז מדמיע

כמדי סוף שבוע, כך גם ביום האחרון של השנה האזרחית נערכה הפגנה בכפר הפלסטיני בילעין, אך היום (ו') כמות המפגינים הייתה גדולה ביותר. כאלף פעילים השתתפו בהפגנה ומחו נגד בניית גדר ההפרדה. הם יידו אבנים לעבר כוחות הביטחון, שהשיבו בירי גז מדמיע וכדורי גומי.

 

בין המפגינים היו פעילים ישראלים, פלסטינים ואזרחים זרים. אליהם גם הצטרף ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד. "היום הוא היום האחרון של השנה, והוועדה העממית של בילעין הכריזה על היום הזה כיומה האחרון של הגדר", הסביר יונתן פולק מ"אנרכיסטים נגד הגדר".


רבים עשו את דרכם לכפר דרך גבעות, שדות ושטחים פתוחים (צילום: בן קלמר)

  

לדבריו, "בית הדין הבינלאומי שבהאג וגם בית הדין הגבוה לצדק סבר שהגדר וההתנחלויות אינן חוקיות. אני חושב שאנשי התנועה חיכו מספיק עד שהרשויות הישראליות יבצעו את ההחלטה וכעת הגיע הזמן לצעוד לכיוון הגדר המנציחה את הכיבוש, לא לעצור בה ולהמשיך לעבר אדמות הכפר שמעבר לגדר".

 

לפני ההפגנה, סגרו כוחות צה"ל את היציאות והכניסות אל שטח הכפר, ולא אפשרו לאף אדם לעבור, פרט לצוותי רפואה ולעיתונאים בעלי תעודות בתוקף, במטרה לצמצם את כמות המפגינים. למרות זאת, רבים הצליחו עשו את דרכם דרך גבעות, שדות ושטחים פתוחים והצליחו לחדור אל הכפר.

 

לטענת המפגינים, לפני שההפגנה החלה, ירו לעברם חיילי צה"ל כמויות גדולות של גז מדמיע. כמו כן, הם טענו כי אחד המפגינים נפגע מפגיעת מטול גז מדמיע.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לטענות על חסימת הכפר: "מדי שבוע נערכות בכפר בילעין, צפונית מערבית לרמאללה, הפרות סדר אלימות ובלתי חוקיות. בעקבות הערכות המצב האחרונות הוכרז אזור ההפגנות מבעוד מועד כשטח צבאי סגור על מנת למנוע התפרעות אלימה ובלתי חוקית".

 

Read this article in English

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיאד בהפגנה בבילעין היום
צילום: בן קלמר
המפגינים שרפו צמיגים
צילום: בן קלמר
מומלצים