שתף קטע נבחר

דן חלוץ: "אפשר היה לשלם ולשחרר את רון ארד"

הרמטכ"ל בעבר טוען כי "משיקולים לאומיים" הוחלט לא לקנות את שחרור הנווט השבוי בכסף. על אי התגובה לחטיפת שליט, אמר: גם אז, וכנראה גם היום, לא היה לנו את המודיעין הנדרש

"שיקולים לאומיים". זו, לדעת הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ, הסיבה שרון ארד לא שוחרר מהשבי. באירוע "שבתרבות" בבאר-שבע, טען חלוץ, שהתפקד לאחרונה למפלגת קדימה, כי ניתן היה לקנות את שחרורו של ארד בכסף, אך הוחלט לא לעשות זאת.

 

"יש לנו ניסיון רע עם רון ארד", אמר חלוץ בהתייחס לסוגיית החייל החטוף גלעד שליט. "היתה לנו הזדמנות לקנות את שחרורו של ארד תמורת כסף, ומשיקולים לאומיים הוחלט לא לעשות זאת. הייתי זוטר אז ואני רוצה להגיע לאותה סיטואציה, בה חלק ממקבלי ההחלטות היכו על חטא מאוחר יותר".


חלוץ בבאר-שבע. "ניסיון רע" (צילום: הרצל יוסף)

 

"אני לא הסטריאוטיפ של הטייס השחצן והיהיר"

חלוץ, שכיהן כרמטכ"ל כאשר שליט נחטף לרצועת עזה, אמר כי "אם אפשר היה לעשות משהו לאחר חטיפתו היינו עושים זאת. אך לא היה לנו את המודיעין הנדרש אז". הוא טען כי הדרג המדיני מנע פגיעה קשה יותר בארגון החוטף: "סברתי לאחר החטיפה שצריך להכות בחמאס עד שגלעד יחזור. הדבר לא התאפשר בגלל מקבלי ההחלטות. לצערי לא היה, וככל הנראה גם אין כעת, את המידע המודיעיני הנדרש כדי לעשות דבר אחר".

 

קודמו של רב-אלוף גבי אשכנזי בתפקיד הרמטכ"ל ענה לשאלות גם בנוגע לאיראן ולבנון, ולגבי האפשרות לפריצת דרך עם סוריה. "אמנם חיזבאללה וארגונים אחרים מתחמשים, אך זו לא סיבה לתקוף. היוצאת מן הכלל היא איראן. הגרעין שם את המדינה במקום אחר וצריך להתמודד איתה בצורה אחרת". לדבריו, "במלחמת לבנון השנייה מדינות ערב רצו שנעשה משהו מול הזרוע של איראן בלבנון. התמיכה הזו לא משרתת את הפעילות המבצעית, אבל היא בהחלט תמיכה".

  

חלוץ התייחס להתפקדותו לקדימה ואמר כי "מצאתי שקדימה היא הבית הפוליטי הכי מתאים לי. לא עשיתי שוק, לא חיפשתי פוזיציות". הוא ציין כי קיבל הצעות גם ממקורות אחרים וטען שאינו יודע מה כוחו האלקטורלי, "אך כמות האנשים שמצטרפים יחד איתי גדולה". לגבי הדימוי הציבורי שלו וכישלונו כרמטכ"ל המלחמה האחרונה, אמר: "חיי אינם רק מלחמת לבנון השנייה. אני לא הסטריאוטיפ של הטייס השחצן והיהיר. המבחן האמיתי יהיה ביום הבחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רון ארד. לא הסכימו לשלם תמורתו
באדיבות הערוץ הראשון
חלוץ. "לא היה מודיעין"
צילום: עופר עמרם
מומלצים