שתף קטע נבחר

דירוג סיני לאקדמיה: העברית 72, טהרן 488

ארבע אוניברסיטאות ישראליות נמצאות בדירוג הנחשב של המוסדות המובילים בעולם - העברית, הטכניון, תל-אביב ומכון ויצמן. בדירוג המתמטיקה נמצאות אוניברסיטת תל-אביב במקום ה-26 ובמדעי המחשב מדורגת מכון ויצמן במקום ה-12. ואיפה נמצאות השכנות שלנו?

אוניברסיטה ישראלית בודדה בין 100 המובילים בעולם: האוניברסיטה העברית היא המוסד האקדמי המוביל בישראל - כך לפחות על-פי דירוג סיני. האוניברסיטה ירדה אמנם שמונה מקומות, למקום ה-72. במאייה השנייה נמצאות עוד שלוש נציגות של ישראל - הטכניון בחיפה, אוניברסיטת תל-אביב ומכון ויצמן ברחובות.

 

אוניברסיטת ג'יאוטונג שנגחאי סוקרת בכל שנה יותר מ-2,000 אוניברסיטאות מכל רחבי העולם ומדרגת את 500 הטובות שבהן. הדירוג נעשה לפי אמות מידה, כמו מספר המחקרים שראו אור בכתבי עת מדעיים (המשקל - 40%), מספר חתני פרס נובל (30%), החוקרים המצוטטים ביותר ב-21 תחומים שונים (20%), וההישגים האקדמיים של האוניברסיטה ביחס לגודלה (10%). דירוג שנחאי נחשב לדירוג אובייקטיבי יותר, לעומת דירוגים אחרים שנוהגים להשתמש במדדים סובייקטיביים.

 

מהנתונים עולה כי אוניברסיטת הרווארד בארצות-הברית מדורגת במקום הראשון. אחריה נמצאות עוד שלוש אוניברסיטאות אמריקניות - ברקלי, סטנפורד ו-MIT. במקום החמישי נמצאת הנציגה האירופית הראשונה, אוניברסיטת אוקספורד שבאנגליה. אוניברסיטת טוקיו היא הנציגה הראשונה של יבשת אסיה - מקום 20. האוניברסיטה העברית מדורגת במקום ה-72, מקום אחד מעל אוניברסיטת הלסינקי שבפינלנד.

 

במאייה השנייה נמצאים הטכניון בחיפה ואוניברסיטת תל-אביב, המדורגים במקומות 101-150. מכון ויצמן נמצאת מעט מאחור - במקומות 151-200. אוניברסיטת בר-אילן ואוניברסיטת בן-גוריון מדורגות בין המקומות 301-400. אוניברסיטת חיפה התברגה גם היא לרשימת 500 הגדולות - והיא מדורגת בין המקומות 401 ל-500.

 

פרט לאוניברסיטאות מישראל יש עוד נציגות מעטה של מוסדות להשכלה גבוהה נוספים מהמזרח התיכון. אוניברסיטת "המלך סעוד" בסעודיה מדורגת בין המקומות 301-400, אוניברסיטת המלך פאהד בסעודיה מדורגת במאייה שלאחר מכן. מי שעוד מדורגת במאייה החמישית הן אוניברסיטת טהרן ואוניברסיטת איסטנבול.

 

תל-אביב בצמרת המתמטיקה

בנוסף נמדדו האוניברסיטאות על-פי פרמטרים נוספים ובתחומים ספציפיים. בתחום המתמטיקה לישראל שלוש אוניברסיטאות במאייה הראשונה. אוניברסיטת תל-אביב נמצאת במקום ה-26 ואילו הטכניון והאוניברסיטה העברית נמצאות במקום ה-51-76. את רשימת המתמטיקה מובילה אוניברסיטת פרינסטון מארצות-הברית.

 

גם בתחום הפיזיקה נכנסו שלוש אוניברסיטאות ישראליות למאייה הראשונה. האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל-אביב ומכון ויצמן מדורגות בין המקומות ה-51 ועד ה-76. את הרשימה המכובדת מובילה אוניברסיטת הרווארד. שני המוסדות שאינם אמריקנים בעשירייה הראשונה הם אוניברסיטת קמבריידג' ואוניברסיטת טוקיו.

 

בכימיה ישראל מסתפקת בשתי נציגות במאייה הראשונה. הטכניון ומכון ויצמן מדורגת ביחד בין המקומות 51-76. את הקטגוריה הזו מובילה אוניברסיטת ברקלי שבקליפורניה. בתחום זה נכנסו ארבע אוניברסיטאות לא אמריקניות לעשירייה הראשונה - קמברידרג', המכון הטכנולוגי בציריך ושתי האוניברסיטאות בקיוטו ובטוקיו.

 

במדעי המחשב יש נציגות מכובדות מאוד לישראל. חמישה מוסדות להשכלה גבוהה נכנסו למאייה הראשונה. מכון ויצמן דורג במקום ה-12 והוא המוסד הלא אמריקני השני ברשימה. לא רחוק משם, במקום ה-15, מדורג הטכניון. גם האוניברסיטה העברית

 זכתה לדירוג מכובד - המקום ה-21. אוניברסיטת תל-אביב הגיעה למקום ה-31 ואילו אוניברסיטת בר-אילן התברגה למקומות 76-100.

 

בתחום הכלכלה ומנהל העסקים יש שליטה כמעט מוחלט של האוניברסיטאות בארצות-הברית ב-30 המקומות הראשונים. האוניברסיטה הישראלית הראשונה בתחום זה היא העברית - מקום 44. אוניברסיטת תל-אביב התברגה גם היא למאייה הראשונה - והיא מדורגת בין המקום ה-78 ל-100.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רון פלד
האוניברסיטה העברית. מקום מכובד
צילום: רון פלד
מכון ויצמן. בצמרת מדעי המחשב
צילום: אבי מועלם
אוניברסיטת טהרן. בסוף המאייה החמישית
צילום: AFP
מומלצים